2 tane Usart nasıl kullanılır ?

Başlatan baran123, 28 Ocak 2015, 21:42:19

baran123

Bir PIC  PC'den USB/seri dönüştürücü ile bilgi alıyor alınan bilgiyi RF ile göndermek istesem (RF'de usart) bunu nasıl yaparım ? 2 usartlı PIC mı gerekir ?

MrDarK

2 usart mantıklı, fakat birçok temel seviye pic mikrodenetleyicisinde 2 adet usart yok.

Amacın RF modülden sadece data göndermek ise pc'ye bağlı usart hardware olur, 2. usartı herhangi bir pinden software çıkartabilirsin.

Hatta şu an ticari bir uygulamamda bluetooth modülün haberleşmesi için RX olan pini RB0 External int ucuna bağlayıp software usart,
GSM modüle de mikrodenetleyicinin hardware usart modülüne bağlı sıkıntısız kullanabiliyorum.

Forumda daha önce konuşmuştuk bu tarz uygulamaları fakat uğraşıpta deneyen çok olmadı sanırım :)
Picproje Eğitim Gönüllüleri ~ MrDarK

baran123

"Hatta şu an ticari bir uygulamamda bluetooth modülün haberleşmesi için RX olan pini RB0 External int ucuna bağlayıp software usart," Bu olay süpermiş @meftun hocam da söylemişti bu yöntemi fakat unutmuştum:)
Tamam birini yazılımsal, birini donanımsal deneyeyim o zaman sağ olun.
Bana RX demeyin hocam benim modülün ki yanmıştı zaten proje yarım kaldı.Neden bozulduğunu da çözemedim hala, ama TX çalışıyor:D

skara1214

Alıntı yapılan: Baran Ekrem - 28 Ocak 2015, 21:42:19
Bir PIC  PC'den USB/seri dönüştürücü ile bilgi alıyor alınan bilgiyi RF ile göndermek istesem (RF'de usart) bunu nasıl yaparım ? 2 usartlı PIC mı gerekir ?
gerek yok aslında 1 tane yeter rx ucu usb ye tx ucunu rf e kullanırsın
Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

MrDarK

Alıntı yapılan: Baran Ekrem - 28 Ocak 2015, 21:59:55
"Hatta şu an ticari bir uygulamamda bluetooth modülün haberleşmesi için RX olan pini RB0 External int ucuna bağlayıp software usart," Bu olay süpermiş @meftun hocam da söylemişti bu yöntemi fakat unutmuştum:)
Tamam birini yazılımsal, birini donanımsal deneyeyim o zaman sağ olun.
Bana RX demeyin hocam benim modülün ki yanmıştı zaten proje yarım kaldı.Neden bozulduğunu da çözemedim hala, ama TX çalışıyor:D

Tıkanırsan CCS için yazdığım o kısmı paylaşırım, gerçi zor bi tarafı yok da sen dene olmazsa el atarız beraber. Nasılsa eğitimlere de geliyorsun bakarız :)

baran123

Eğitime gelene özel muamele diyorsunuz:)

MrDarK

Alıntı yapılan: Baran Ekrem - 28 Ocak 2015, 22:14:25
Eğitime gelene özel muamele diyorsunuz:)

Tabiki neden olmasın :) Ayrıca foruma yardımcı olan herkes için aynı özel ilgi ve alakayı göreceğinden eminim:)