Pic le Random sayı üretmek

Başlatan gokk, 21 Mayıs 2005, 18:06:40

ground

Evet random dediğimiz kavram kimilerinin bir ömür üzerinde çalıştığı bilimsel konular aslında.

Örneğin üst üste 5 sayısının 1.000.000 kere gelmesi de bir rastgeledir aslında.. yada hiç birzaman denk gelmemesi.

Bunun ortası yada hesabı yok.. Hatta kriptolojide random sayı üretimi için webcamlerdeki ısıya bakıyolardı bir zamanlar ( nerede okuduğumu bilmiyorum bilimteknik olabilir)

Ama random üretmek ( gerçek random ) bence bir bilim dalı hatta formülize edilememiş olabilir..
⌒╮'╭⌒╮⌒╮.
╱◥██◣                  
| 田︱田田|              
╬╬╬╬╬╬╬╬╬

Picproje - Sözde değil özde paylaşım..

Ziya

Ground hocam haklı. Random sayılar probabilistik modellemelerde sıkça kullanılır (mesela monte karlo metodu). Özellikle random sayı üreteçlerinin güvenilirliği test edilir. Bunun için istatistiksel dağılıma bakılır. Güvenilir olduğunda modellemelerde kullanılır. Örneğin akışkanlar mekaniğinde Navier-Stokes denklemlerinin geçersiz olduğu ilk nodu simule etmede. Ya da uzay araçlarının dünyaya tekrar girişinde (reentry) (hız 17 bin küsür bin km/saat) klasik continuum mekaniğinin geçerli olmadığı durumlarda. Ya da nükleer reaktörlerde nötron difüzyonu simulasyonlarında. Random sayı üreteci güvenilir olmaz ise modelleme gerçeğe yaklaşmaz!
Bu günden sonra hiç kimse sarayda, divanda, meclislerde ve seyranda Türk dilinden başka dil kullanmaya. (13 Mayıs 1277) Karamanoğlu Mehmet Bey

122055221

Arkadaşlar gözünüzü seveyim şu pic basic pro için SEED değeri değiştirme falan bunlarla ilgili örnek kod verin. Değişik çözümlerle ilgili örnek kodları buraya yazabilecek arkadaş varrrr mıııııııııııııııııııı???

OG

Yazılanlardan anlayacağımız;

Kainatta randoma yer yoktur.  :twisted:  

Ben de baya uğraşmıştım ve sonuç alamamıştım. Sonra eeproma girdiğim anlamsız saçma sapan değerleri timer değerleri ile topla çıkar böl gibi usuller ile birşeyler yapmıştım.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

ise

dahili eprom varsa epromdan ilk değer alınır rama yazılır   her random değerinde sayı 1 artırılır.bunu modüler fonksiyona uygularsın. sonuç sürekli değişir. sıcaklık,  nem, O2  gibi faktörlerin değerlerini alıp kullanabilirsin. sonuçta bir değeri değiştirmek gerekmektedir. yoksa timer olsun counter olsun başlangıç değeri verilmediyse aynı sürekli aynı sayıyı verecektir.

OG

FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.