Analog girisin sabit kalmasi

Başlatan Sepiroth, 02 Şubat 2015, 01:35:38

Sepiroth

Selamlar, bir cihazimizda bir kac tane analog giris var. Analog girislerin onunde Sallen Key aktif alcak gecirgen filtre mevcut. Cikista STM32F030'un analog girislerine bagli.
Filtrenin semasi su sekilde;

Sorunum su sekilde; girislere sinyal uyguladigimda guzel guzel okuyorum, cok bir sorun yok gibi. Yalniz ne zaman girisleri direk konektorden ceksem, voltaj uzunca bir sure ayni kaliyor. Cikisa 100R attim topraga, o bir miktar duzeltti, ama girisleri multimetre ile olcerken voltaj yavas yavas iniyor, giriste ki kapasite desarj oluyor. Tasarimsal bir hata oldugunu dusunuyorum acikcasi tam cikaramadim, yorumlayabilirseniz sevinirim.
Either you feel it, or not...

t2

C88 kondansatörüne paralel 470k bağlayalım.
Galiba bu kondansatör dolu kalıyor. Belki bu direnci bağlayınca filtre karakteristiği de biraz değişir.

Maxim

ilk girişe 10k nın önüne gnd ile arasına 1,5 mohm takın sorun kalmaz.

Sepiroth

Selamlar, oncelikle cevaplar icin tesekkurler.
Bu devreye cok yakin bir devreyi baska bir cihazimizda da kullaniyorum, buna benzer bir sorunla karsilasmadik. Gerci, o cihazda strain gauge olcumu yapiyoruz, onunde inst. amp var bir adet, belki o yuzden farketmemisimdir.
@Maxim hocam, 1.5mili ohm mu mega mi? Bir de cozumden cok sorunun neyden kaynaklanabilecegini ogrenebilirsem, ileride ayni hatalari yapmam. Atladigim nokta nedir acaba?

z

Devre integratör devresi ve bahsettiğin sorunun olması son derece normal. C90 kapasitörüne paralel 1M bağlaman gerekiyor.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Sepiroth

Selamlar, @z hocam devreyi TI'nin app note ve FilterPro programi ile olusturdum, integrator devresi sunun gibi birsey degilmidir?

z

Son verdiğin devre evet integratör devresi. Senin devren filitre.

Fakat değişen bir şey yok. Senin devrendeki C90 integratör devresinin bir parçası. Kesim frekansın yüksek olsaydı C90 2.3uF gibi büyük olmayacaktı. Bu nedenle devren integratör gibi davranıyor. (Alçak geçiren her filitre integratör içerir)

2.2uF ye paralel 1M taktığında sorunların bitecek filitrenin davranışında da kayda değer bir değişim olmayacak.

Sepiroth

@z Hocam, cok tesekkurler. Dogru anladiysam eger, kesim frekansi dusuk oldugu icin C90 buyuk bir degerde kalmis, dolayisi ile hizlica desarj olamiyor (integrator gibi davrandigindan), dogrumudur? Gidip universite kitaplarini karistiralim biraz, tekrar cok tesekkur ederim.

z

Evet C90 büyük değerli olduğu için sorun yaşıyorsun. Küçük değerli olsa da devre gene integratör özelliğinden dolayı teoride benzer sorun olacaktı ancak küçük değerli kapasitörlerin (seramik vs) sızıntısı yüksek olduğu için sorunu göremeyecektin.

Sözkonusu devre işlemcinin yaygın olmadığı yıllarda analog hafıza devresi olarak kullanılırdı.

Parmakla dokunulan birbirine yakın iki metal levha integratöre DC sinyal girmeye neden olur integratör çıkışında voltaj belirir parmağını çeksen bile voltaj öylece kalırdı. Üstelik kalmasını istediğin voltaj değeri parmağın dokunma süresi ile ayarlanabilirdi. Bu sayede dokunmatik hafızalı devreler yapılabilirdi. (Dimmer vs)

Hatta bu tip devrelerde gelişigüzel kapasitör kullanılamazdı. Sızıntısı çok az olan özel bir kondansatör tipi vardı ama adını hatırlamıyorum.

t2

Bence girişe 10k ve toprak arasına 1Mohm bağlanırsa, tüm kapasiteler  kısa sürede boşalabilecek ve sorun kalmayacaktır.

z

Girişi istersen kısa devre yap hiç bir işe yaramaz.