30v-130v dc input / 24v dc ouput

Başlatan mustafa_cmbz, 05 Şubat 2015, 22:15:54

mustafa_cmbz

Merhabalar.

Başlıkta ta belirttiğim gibi 30v-130v aralığında bir girişi olacak çıkışı ise sabit 24v olacak bir güç devresi yapmam gerekiyor.Çekilecek akım 12a kadar deniliyor.Tabi 20a gibi akımlara dayanabilecek bir tasarım yapmak daha mantıklı gibime geliyor.

Araştırmalarım neticesinde ufak tefek transistörlü devreler buldum fakat pek hoşnut olmadığım ve realde uygulamada hoşnut olmayacağım durumlar çıkacak gibi duruyor.

Adamların tasarımlarında Transistör ve zener diyot olduğu için ( zaten eleman belirtmiş 50ma gibi bir akım diyor ) çalışması normal.Ama benim istediğim aralıklarda bir akım değeri için zaten transistör kullanmak ve bu yöntem ile ilerlemek pek mantıklı gelmiyor.

Aynı şemayı isiste uyguladığımda sonuçlar güzel gibi duruyor ama simülasyonda. :P

Realde kim bilir neler yanıp kavrulacak.

Şimdi sorunlarım ve sorularım şunlar.

* Devdereki BDX53 yerine başka bir transistör koyduğumda çıkışta BDX53 teki gibi sonuçlar alamıyorum. sebebi nedir ?
* Devredeki BDX53 ün datasheetinde B-E arası voltajın 5v olduğunu söylüyor biz BDX53 ün B ucuna 24v uyguluyoruz bu sakıncalı bir durum değilmidir?

* Devredeki BDX53 yerine aynı mantık ile veyahut basitçe yakın bir mantık ile Fet kullanmak istesem devrede ne gibi değişiklikler yapmam gerekiyor.

* YADA hiç uğraşmadan en sağlıklısı bana kalırsa switch mod bir converter yapımı fakat bunun tasarımı nasıl olmalı bunuda bilmiyorum?

Switch mod olarak tasarım yapılacak olursa bana nasıl bir yol gösterebilirsiniz ? neleri araştırmalıyım ?

mistek

Giriş aralığı çok geniş ve akım çok yüksek lineer regülasyonu unutun. 124v girişte 10amper çekileceğini varsayarsak ortalama 1kw'lık bir kayıp olacak.

SMPS düşünmelisiniz. İzolasyon gerekmiyorsa Buck converter. İzolasyon gerekiyorsa Flyback olur. Ama bukadar geniş aralıkta tasarım yaparsanız lütfen bizimlede paylaşın.
boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

mustafa_cmbz

http://www.learnabout-electronics.org/PSU/psu31.php

burada sanırım mantığı anlatıyor.

İzolasyonlunun ne gibi faydası var izolasyonlu demek tam olarak nedir ?

mistek

Giriş ile çıkış arasında yalıtım sağlanıyor. Trafo.

Eğer izolasyon yoksa girişte sorun olunca (anahtar kısa devre olursa vs.) bunu direk çıkışta görürsünüz tehlikeli sonuçlar doğurabilir.
Flyback topolojide arada trafo olduğu için primer ve sekonder birbirinden bağımsız primer uçarsa sekondere bişey olmaz yük korunur.

Devrenizde şebeke bağlantısı olacak mı?
Bu devreye birileri dokunacak mı?
Yük ne kadar hassas?
Gibi durumları düşünmek lazım.
boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

FxDev

Arkadaşımız 24V 12A ve 20A'den bahsetmiş. 280W ediyor, bu güçlerde hele ki o giriş gerilimlerinde Flyback'i unutun.
İzolasyon gerekiyorsa Push-Pull ya da Tek Transistör Forward öneririm.
Forumda bazı bağnaz kişiler tarafından engellenip, atıldım. Tüm bu bağnaz kişilere rağmen Atatürkçülüğü sonuna kadar savunacağım; onlar da bağnazlıklarında boğulacaklar. Haberleşme için: info[at]firatdeveci.com / ©firatdeveci.com - ße Different Everytime!

ohacagatay

Evet gayet mantıklı aynı sonucu alamaman cünkü farklı transistörlerin farklı base akımlarına karşılık farklı Vce voltaj düşümleri vardır ( farklı Q pointler DC hfe falan )

o BE voltajı değildir, EB voltajıdır, yani emitter base 'den max 5v yüksek olabilir demek istiyor, E-B demek, B ile E arasındaki diode reverse max 5 v luk bir potansiyele maruz kalabilir demek.

FET'ten kastın mosfetse, öncelikle BJT 'ler akım kontrollüdür yani Base den E'ye doğru akan akım Ic 'yi kontrol eder
Mosfetlerde ise Gate voltajıdır ( Vgs(th)), bu yönde değişiklik yapman gerekli. Mosfet kullandığında dikkat etmen gereken şey Vgs(max) 'ı aşmamak olur ( 24 volt genelde büyüktür Vgs gerilimi için )  bu yüzden kontrol sinyali kullanman gerekebilir. Senin koyduğun devre daha çok sabit akım kaynağı gibi

en basit başlayabileceğin agk tasarımı olarak FLY BACK'le başlamanı tavsiye ederim ama akım değerleri çok yüksek sıkıntılı yani

Some people believe çiğ köfte is a matter of life and death, I am very disappointed with that attitude. I can assure you it is much, much more important than that

HeCToR

Akımınız çok yüksek Bunu regüle olarak elde etmeniz çok risklidir Soğutucuya bağlayıp ısınabilirsiniz Ben isolated 12 to 150 vdc input 10 vdc 500mA output linear kaynak yapmiştim beni biraz yormuştu

Bilginin Efendisi Olmak İçin Çalışmanın Kölesi Olmak Gerekir

mustafa_cmbz

http://www.ebay.com/itm/DC-Golf-Converter-72V-60V-48V-36V-30V-to-12V-10A-120W-/250829288024

adamlar bu şekilde yapmışlar ve satıyorlar.Bakalım 1-2 güne kullanılan cihaz elime geçecek.Açıp bakacağım yapılacak gibi ise kolları sıvayıp şemasını çıkartacağım..

askuzucu

Rüzgar türbini için mi düşünüyorsun? O zaman başka çözüm yolları önerebilirim.

mustafa_cmbz

yok hocam rüzgar türbinleri için değil.Forklif araçları üzerindeki lamba vs. gibi ekipmanların enerji ihtiyacını sağlamak için isteniyor.Giriş voltajının bu aralıklarda olmasının sebebi ise bir çok model olması.Yani şöyleki 48v akü ile çalışanı da var 2x48v ile çalışanıda varmış o yüzden tek tip konverter kullanılmak isteniyor.Öyle çok kritik bir cihazı beslemiyecek yani

FxDev

Aslında kritik hatalara neden olabilir. Eğer kontrol panellerini ya da sürücülerin beslemesi de buradan gidecekse load dump/spike gibi etkenler ki bunlar 500V'a varabilen zıplamalar olabilir çok kritik bir hal alabilir. Otomotiv olmasa bile bu standartta yakın tasarımın olması da şart bence. İnsanın çalıştığı bir yerde risk oluşturabilecek bir eleman diye düşünüyorum.
Forumda bazı bağnaz kişiler tarafından engellenip, atıldım. Tüm bu bağnaz kişilere rağmen Atatürkçülüğü sonuna kadar savunacağım; onlar da bağnazlıklarında boğulacaklar. Haberleşme için: info[at]firatdeveci.com / ©firatdeveci.com - ße Different Everytime!

HeCToR

SG3525 Devrelerini inceledinizmi Hiç
Bilginin Efendisi Olmak İçin Çalışmanın Kölesi Olmak Gerekir

FxDev

Ek bilgi: SG3525 devreleri incelemek için güzel yalnız saturation balance denen olayı maalesef yapmıyor. Trafo doyuma gitme ya da dengesizliklere yol açabilecek bir entegre.

mustafa_cmbz

Yok hocam sürücülere yada kontrol ünitelerine besleme buradan gitmiyor.Sadece aydınlatma silecek motoru ve kornalar vs. varmış.

mustafa_cmbz

Evet cihaz elime geçti ve güç katının şemasını çıkarttım.

adamlar çok güzel tasarım yapmışlar.Kart üzerinde 1 tane 18F25K22 mevcut.

Güç katı yanlız tam olaran çalışma şekli nedir ne değildir bilmiyorum.Güç katında 2 tane n kanal fet var ve bu fetler bir tane troid bobini sürüyor ( aynı şemadaki gibi ) pic'e beslemeyi acayip yöntemler ile vermişler.İlk olarak girişten zener gerilim bölücü ve fet üzerinden geçiriyor pic startı alınca ölçüyor biçiyor çıkışa +24v verdiğinde bu feti kapatıyor bu kez çıkıştan bir diyot üzerinden 7812 ye besleme geliyor falan filan :)

Buraya kadar herşey iyi güzelde bu fetleri hangi frekansta süreceğiz.Bu güç katının çalışma mantığı nedir ?