Error 122 Illegal Opcode Sorunu

Başlatan deniz@, 07 Şubat 2015, 22:27:50

deniz@

Herkese iyi akşamlar,
Tasarım projemi yaparken çözümleyemediğim problem için ilgili arkadaşlardan yardım istiyorum. Metin editöründe yazdığım asm uzantılı dosyayı hex dosyasına çevirmek için MPASM v4.00 programını kullanıyorum. Sürekli Error 122 illegal opcode (H) çıkıyor. Forumda ve çeşitli yerlerde yaptığım araştırmalarda bu sorunu gidermek için ne yapabileceğimi bulamadım, yardımlarınızı bekliyorum.
Forumda yeniyim, konuyu yanlış yerde açtıysam özür dilerim.

Tagli

block yerine cblock, end yerine endc yazmayı dene.
Gökçe Tağlıoğlu

deniz@

Yanıtınız için çok teşekkürler. Aslında kullandığım komutlar onlardı, CBLOCK ve ENDC komutları ile kullandığımda hex sayılarınun önüne EQU komutları koymamıştım. Sonucunda çok daha fazla hata verdi, bende BLOCK ve END olarak değiştirip hex sayılarının önüne EQU komutu ekledim ve hata sayısı 1 e düştü. Burada takılı kaldığımdan bir türlü devam edemiyorum.

deniz@

Alıntı yapılan: Tagli - 07 Şubat 2015, 22:58:36
block yerine cblock, end yerine endc yazmayı dene.

BLOCK komutunun ardından da EQU komutu ekledim ve hata ortadan kalktı, peki warningler bir problem yaratır mı ve bunu çözebilmek için bir öneriniz var mı? Şimdiden çok teşekkürler

Tagli

Bu şekilde kullanım hatalı. Bu durumda BLOCK adında değeri H'10' olan tek bir yer tanımlıyorsun. Diğerleri ise hatalı tanımlanmış etiketler oluyor.

Ya cblock ile kullanmalısın, ya da hepsini tek tek equ ile tanımlamalısın.

MPASM, etiketleri satır başında, komutları ise ileride (başta en az bir boşluk bırakarak) görmek ister. Uyarılar bununla ilgili. Bunları düzelt.

Bu işler pek deneme yanılma ile gitmez. Kuralları bellidir, bunlara uyman gerekir. Kodunu MPASM'nin resmi rehberine uyarak düzenlemelisin. Bu dokümanda kullanımla ilgili örnekler de vardır. Mesela cblock kullanımı sayfa 82'de anlatılmış.
Gökçe Tağlıoğlu

deniz@

Hemen düzeltiyorum, çok teşekkür ederim.