Sıvılar için basınç sensörü

Başlatan z, 09 Şubat 2015, 15:16:40

z

Bir borudan akan bal kıvamında oldukça yapışkan bir sıvının içinden aktığı boruya yaptığı basıncı ölçmek istiyorum.

Bu amaçla oldukça minik bir basınç sensörüne ihtiyacım var.

Basınç değerini tam bilmiyorum. Bunu daha sonra öğreneceğim ve sensör kataloğundan seçim yapacağım.

Öncelikle bu tip akışkanlar için sensör olup olmadığını öğrenmek istiyorum.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Veli B.

http://www.sensirion.com/en/home/

Çözünürlük ve doğruluk yeterli olur derseniz, Freescale MPXXXX serisi var birde.

z

Basıncını ölçeceğim sıvı 4mm çapında borudan akıyor ve çok yapışkan. basınç ölçüm işini bu kesit içinden yapmak zorundayım.

Midemi bulandıran konu sıvının yapış yapış olması. Basıncı çok küçük adımlarla ölçüp kontrol yapmam gerekiyor. Bu yapışkanlıktaki bir sıvı sensörü kolayca çalışmaz hale getirir endişem var.

Endirek yollara girmem gerekecek galiba.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Klein

Sıvının yapışkanlığından ziyade, sıvının nelerle etlileşime girdiği ,  aşındırıcı olup olmadığı gibi  parametreler önemli.  Bazı sensörlerde jel gibi bir madde kullanılıyor. Eğer sizin sıvınız bu jel ile etkileşime girmez ise elimde çeşitli sensörler mevcut. minik sensörler de var.  Deneyebilirsiniz.

Okan AKÇA

Mpx serisi rahatlıkla olur mpx 5100 ile su dolu tankin giris cikis basinclarini ölçüyordum her hangi bir sıkıntı olmadi bu zamana kadar  profesyonel 10 BAR kadar olcum icin keller marka basınç  sensorleri kullanabilirsiniz

engerex

Ölçüm aralığı ve hassasiyet nedir? Freescale mpx serisi sensörlerin  bağlantı yeri dış çapı ~5mm iç çapı 2-3 mm kadar. Yani elindeki boruya bir T atsan kolaylıkla bağlanabilecek yapıda. Sıvıyı sensöre temas ettirmemek için sensörle sıvı arasındaki mesafeyi uzun tutup sıkışan havanın basıncının ölçmek belki iş görebilir.

argeman

sayın z tahmin ediyorum ki 3d printerin ergimiş hammadesinin basıncını ölçeceksiniz,bir ara inkjetlerle uğraşmıştım(ürün üzerine son kullanma tarihi basan cihaz)bunlarda 4mm lik plastik borudan akan mürekkep-solvent karışımı sıvının basıncını ölçem için basınç sensörü kulanılıyordu isterseniz bi araştırın,alfa elektronikte eriyik basınç sensörleri mevcut gneuss ve atek markaları bi inceleyin.