pic16f628 ve ds1302 ile digital saat yapımında sorun

Başlatan umityavuz, 23 Mayıs 2005, 01:14:34

umityavuz

okul bitirme projem pic 16f628 ile LCD ekranlı dijital saat yapmak devreyi www.antrak.org.tr adresinden buldum şekildeki gösterilen devreyi aynen kurdum fakat devre çalışmadı antragtaki 628 hex dosyayı pic e yüklüyorum sorunsuz bir şekilde yüklüyor fakat test etmiyor ayrıca ds1302 real time clock entegresi de programlama özelliği varmı bu entegreyide program atmam mı gerekiyor bana gerekli hex dosyaları bulabilirseniz memnun olurum şimdiden teşekkürler

SpeedyX

Alıntı yapılan: "umityavuz"http://www.ozlemgida.8m.net
dostum site pek de güzel olmuş :D kusura bakmayasın, aslında güzel bir olay ama bazı yazı ve sloganlar komik geldi :D
birde sen mynette satranç a giriyormusun?

Asıl konuya gelelim;
ds1302 yi programlaman gerekmiyor, pilini bağlayıp pic ile saati set edeceksin okadar. datasheetine baksan anlarsın.

(okul bitirme projelerin birden fazla mı yoksa daha öncekiler alıştırmamıydı? ;) )

mustafacan

Öğrencinin birden çok ödevi ustadan kaçmadı yine...
tebrikler Usta...
Keşfedilecek çok teknoloji var. Boş Vaktim Yok!

HEXF2

ya hoca "VİZYONUMUZ" değil misyonumuz olacak yaaa

müşterilerimize en iyiyi, en kaliteli, en ekonomik ve en garantilisini sunmaktır...

marka bizim için önemlidir.En kaliteli ürünler için girisimlerimiz devam ediyor

yazısının üstüne VİZYONUMUZ yazmışssın misyonumuz olması sakın bu muhahahahahahhaaaa :lol:

umityavuz

16f628 ile 16f628A arasında bir fark olabilirmi
ben devrede 16 f628 4t kullandım ama şekilde 16f628A yazıyor sizce bi sorun teşkil edermi

turelsan

ÇALIŞMIYOR YAPAN OLMASIN...SADECE HEX le bu iş olmazdı ama yinede denemek istedim ve haklı çıktım...devre çalışmıyor....

EXELANSKA

Daha önce ds1302'yi bir duvar saati projesinde kullanmıştım neredeyse 2 yıl oldu ne zaman durdu ne de saniye hızlı sayması gibi sorunlar olmulştu.Aacak Şimdi yeni bir devre yaptım saat verisini okuyup analog değerleri karşılaştırıyor. Bu devreden diğerinden farklı olarak Ds1302'nin SMD olan Ds1302Z kodlu olanını kullandım..Sorunum şu Ds1302'nin saat set ettikten sonra tekrar okuyorum saat değişmemiş oluyor bana set ettiğim değeri geri dönüyor.Bazende normal çalışıyor ama saniye bir gün de 10 - 20 sn ileri gitmiş olarak geri dönüyor ertesi gün tekrar çalıştırıyorum bu seferde de herhangi bir zaman da saat yine durmuş olarak karşılaşıyorum ve yine saniye ilerlemiyor.Kristal üzerinde 32768 yazıyor internetten yaklaşık 50 adet sipariş etmiştim...Garip bir durum var anlayamadım...Bu sorun ile karşılaşan varmı aceba yada ne yapabilirim.

stlg

Saat sistemleri kristallide olsalar duzgun calısmayabilir, kristal uclarına trimmer baglar ve frekansmetre ile hassas ayar yaparsanız, ileri geri kalma durumunu duzeltebilirsiniz ,saatin durma anında ise osilaskop ile
ds1302 nin ayaklarındaki sinyalleri olcun ,sorunun picten yada rtc den hangisinden kaynaklandıgını
bulun ,tabi programla ilgili bir yanlıslıkta yapılmıs olabilir
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.