tlp250 ile ırf540 mosfet sürmek

Başlatan furkan0094, 11 Şubat 2015, 16:52:01

Salih

Son şeman da Q1, Q2 Transistörlerin beyzlerinin bağlı olduğu uca
direnç bağlaman gerekir. Yoksa PIC çıkışı zorlanabilir.
Ben yinede TLP kullanmanı tavsiye ederim.

furkan0094

pcb yi basmadan önce tlpyi tekrar deniyicem picin çıkışına 220 ohm direç taktım zaten tlpde benzer şekilde bağlanıyor

sadogan

Alıntı yapılan: furkan0094 - 12 Şubat 2015, 14:03:29
MCLR yide ekledim sonuç yine aynı fakat resimdeki devreyi ekrar kurdum daha öncede aynısını yapmıştımm fakart gndleri birlştirmeyi unuttum galiba du devreyle sorunsuz çalıtı bununla kullanıncam cevaplarınız için çok teşekkür ederim...

Bu devre ile IRFZ44 dü sürmen için pwm sinyalini genliği 12 volt civarında olması gerekir.
Pwm direk işlemciden çıkıyorsa Q1 in emiterinde genliği 5v olur ki buda IRFZ44 dün tam iletime geçiremez.
Aslında motor gerilimin 12v 24v gibi bir değerse logic level mosfetler var olnlarla çok pratik bir şekilde sürebilirsin.
IRL540 veya IRFL44 gibi moslar kullana bilirsin.

furkan0094

Henüz devreyi basmadım bredboard da denedim sizin dediğiniz gibi motor tam hıza çıkmıyor. peki lojik level mosfeti bağlardken picde kilitlenme olmaması için nasıl bağlamalıyım. sadece araya direnç takmak yeter mi. toksa bu devrenin ayısını yapıp sadece mosfeti mi değiştireyim.

Salih

Alıntı yapılan: furkan0094 - 14 Şubat 2015, 13:17:06
Henüz devreyi basmadım bredboard da denedim sizin dediğiniz gibi motor tam hıza çıkmıyor. peki lojik level mosfeti bağlardken picde kilitlenme olmaması için nasıl bağlamalıyım. sadece araya direnç takmak yeter mi. toksa bu devrenin ayısını yapıp sadece mosfeti mi değiştireyim.

Mosfetlerde PWM ile sürerken sadece gerilimi uygun hale getirmek yetmez,
aynı zaman gate'in talep ettiği akımı verebilmek gerekir.
PIC'in çıkış akımı yeterli olmayabilir.
Ya transistörlü devreyi yada TLP'yi kullan.
Yoksa başın ağrır.