Pullup direnci olmayan TSOPXX38

Başlatan sezgin05, 12 Şubat 2015, 14:12:12

sezgin05

Üzerinde 4138 yazan bir infrared alıcının Output Çıkışı ile VCC arasında 33K direnci ohmmetre ile ölçtüğümde olmadığını anlıyorum.Fakat araştırmalarımda dahili 33K direnci olmayan infrared alıcı modülü bulamadım. Özel bir üretim olabilirmi acaba.Teşekkürler.

fahri-

Hocam ne değer okudun da yok kararı verdin? 33k ya paralel arkada başka devre var. Ok işareti devam ediyor diğer devreye.

ferit06

Boşta yaptığınız ölçümde direnç okuyamamanız orada devre çalışırken pull-up yok gibi davranış gösteriyorsa direnç yoktur anlamına gelir. Ancak orada direnç ile sebollenen eleman direnç olmayabilir. FET, MOSFET gibi çalışma anında direnç  olarak kullanılan bir eleman olabilir ve bu nedenle boşta 30K direncini ölçemeyebilirsiniz.

sezgin05

Elimdeki TSOP4138 de dışarıdan ölçtüğümde 33K değerini görüyorum çalışan (pullup ölçemediğim) 4138 yazılı alıcının yerine taktığımda çalışmıyor. Bu deneyi başka TSOPXX38 lerlede yaptım olmuyor

ferit06

Çalışan  devrede harici pull-up kullanılmış mı?

sezgin05

ferit06

Çalışan devrede pull-up kullanılmadan çalışması pek olanaklı değil. Ancak takip eden devre karşılıyorsa olabilir. Ayrıca dahili pull-up olmayan/ölçülemeyen(avo metre ile ölçtüğümde  açık devre gösteriyor) sensörler var 536aaa3P gibi(bunlara ait datasheets  bulamadım).

elektronart

Olayı pullup direnci olarak değerlendirmemek gerekir. TSOP4138 alıcısı normalde HIGH çıkış veren bir alıcıdır. Sinyal algıladığında 0'a düşer. Ancak tüm alıcılar böyle çalışmaz. Bazı alıcılar tam tersi olarak normalde 0 verir ve sinyal algıladığında HIGH çıkış verirler. Sanırım sizin aradığınız böyle bir alıcı.
Açık Elektronik

z

Şemada 30K görünüyor diye ohmmetre ile ölçüldüğünde de 30K göreceksin diye bir şart yok.

Oradaki 30K aktif bir devre olabilir.  Şemada basit olsun diye direnç sembolü koymuşlardır.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com