Minik AC/DC çeviricileri nasıl bilirsiniz? Örneğin MORSUN.

Başlatan ayhani, 13 Şubat 2015, 00:15:24

ayhani

Arkadaşlar bazı devrelerde trafolu doğrultma veya smps harici besleme kullanıyorum.
Son zamanlarda aşağıdaki linkteki devrelerdeki çok küçük boyutlu AC/DC çeviriciler dikkatimi çekiyor. Birkaç tane aldım gelmesini bekliyorum. Bu arada tecrübesi sorayım. Bu mini AC/DC çeviricileri endüstriyel devrelerde kullanmamız ne kadar sağlıklı olur?

1- MORSUN: Bu gayet profesyonel görünüyor. Ben bunu kullanmayı düşünüyorum.

http://www.mornsun-power.com/product/ProductModel.aspx?channelid=120&Seriesnumber=1307

2-Noname AC/DC dönüştürücü. Bundan elimde bir tane vardı çıkışını osiloskop ile ölçtüm bayağı bir rıpıllıydı, devre girişine 2200 mf bir kondansatör atınca çıkıştaki rıpıllar çok azaldı şimdi bir devrede test ediyorum şu ana kadar sorun yok gibi.
http://www.aliexpress.com/item-img/AC-DC-converters-220V-to-12V-1W-NA01-T2S12-dc-dc-power-supply-modules-Free-shipping/1605071096.html
En iyi bildiğim şey hiçbir şey bilmediğimdir.

FxDev

Endüstriyel devrelerde kullanım için 264V bence çok düşük bir değer. Burada devrenin anlık gerilimlere ne kadar dayandığı çok önemli. 305V artık beyaz eşyada bile standart haline gelmeye başladı ki konuştuğumuz yer endüstriyel ortam. Bir kontaktör açısında gerilim anlık bile olsa bu değerlere çok rahat fırlıyor. Çalıştığım sanayide akşam saatlerinde gerilim 240-245V'u çok rahat görüyor. Bunun yanında bu tür ufak uygulamalarda çıkış/giriş kapasitelerini iyi seçerseniz o spektlerde sorun yaşamazsınız. Kontrol entegrelerine bakmak lazım. Benim bu tür 12V/0.5A, 9V/0.5A aynı anda çıkan 10,5W çözümüm vardı ki onda giriş yüksek gerilim koruması/sıcaklık koruması vs hepsi vardı.
3x3cm gibi bir boyuta kapasiteler hariç benim tasarmım sığıyordu. Dediğim gibi cihaz geldiğinde entegresini öğrenirseniz daha detaylı bilgi sunabilirim.
Forumda bazı bağnaz kişiler tarafından engellenip, atıldım. Tüm bu bağnaz kişilere rağmen Atatürkçülüğü sonuna kadar savunacağım; onlar da bağnazlıklarında boğulacaklar. Haberleşme için: info[at]firatdeveci.com / ©firatdeveci.com - ße Different Everytime!

ayhani

Alıntı yapılan: FxDev - 13 Şubat 2015, 01:36:44
Endüstriyel devrelerde kullanım için 264V bence çok düşük bir değer. Burada devrenin anlık gerilimlere ne kadar dayandığı çok önemli. 305V artık beyaz eşyada bile standart haline gelmeye başladı ki konuştuğumuz yer endüstriyel ortam. Bir kontaktör açısında gerilim anlık bile olsa bu değerlere çok rahat fırlıyor. Çalıştığım sanayide akşam saatlerinde gerilim 240-245V'u çok rahat görüyor. Bunun yanında bu tür ufak uygulamalarda çıkış/giriş kapasitelerini iyi seçerseniz o spektlerde sorun yaşamazsınız. Kontrol entegrelerine bakmak lazım. Benim bu tür 12V/0.5A, 9V/0.5A aynı anda çıkan 10,5W çözümüm vardı ki onda giriş yüksek gerilim koruması/sıcaklık koruması vs hepsi vardı.
3x3cm gibi bir boyuta kapasiteler hariç benim tasarmım sığıyordu. Dediğim gibi cihaz geldiğinde entegresini öğrenirseniz daha detaylı bilgi sunabilirim.

Fxdev hocam resimdeki gibi kapalı olacağı için entegresini okuyamam.

CLR

85V-265V dünya standartları ama ülkemizde maalesef bu aralık aşılabililiyor.

Senin yerinde olsam ve MORNSUN kullanacak olsam ki max güç 1W görünüyor, tasarımı max %60 aşmayacak şekilde yapardır. Yani 0,5-0,6W olursa sorun çikarmaz bence. Ayrıca Türkiye şartlarında AC vermezdim, onun yerine dc uygulardım bir köprü bir kapasitör ve giriş filtresi. Türkiyede şebekeler pek güvenilmez. Sonuçta 1W güçük bir değer olduğu için kapasite, filtre ve köprü önemli bir parada tutmaz.
Böylece ani spike'lardan kurtulmuş ve biraz daha stabil ortamda çalışmış olur.
Knowledge and Experience are Power

ayhani

Alıntı yapılan: CLR - 13 Şubat 2015, 15:02:51
85V-265V dünya standartları ama ülkemizde maalesef bu aralık aşılabililiyor.

Senin yerinde olsam ve MORNSUN kullanacak olsam ki max güç 1W görünüyor, tasarımı max %60 aşmayacak şekilde yapardır. Yani 0,5-0,6W olursa sorun çikarmaz bence. Ayrıca Türkiye şartlarında AC vermezdim, onun yerine dc uygulardım bir köprü bir kapasitör ve giriş filtresi. Türkiyede şebekeler pek güvenilmez. Sonuçta 1W güçük bir değer olduğu için kapasite, filtre ve köprü önemli bir parada tutmaz.
Böylece ani spike'lardan kurtulmuş ve biraz daha stabil ortamda çalışmış olur.

Hocam girişe dc verince çalışırmı ki sonuçta smps değilmi?
Filtre konusuna gelince yine Morsun'un EMI filtresi var ondana aldım. Ürünler gelince sonuçları unutmazsam buraya paylaşırım.

FxDev

Bu tür SMPS devreler DC'den DC'ye dönüştürürler. O yüzden çalışır.
Forumda bazı bağnaz kişiler tarafından engellenip, atıldım. Tüm bu bağnaz kişilere rağmen Atatürkçülüğü sonuna kadar savunacağım; onlar da bağnazlıklarında boğulacaklar. Haberleşme için: info[at]firatdeveci.com / ©firatdeveci.com - ße Different Everytime!

ayhani

Alıntı yapılan: FxDev - 13 Şubat 2015, 22:32:36
Bu tür SMPS devreler DC'den DC'ye dönüştürürler. O yüzden çalışır.

Teşekkür ederim, yeni birşey öğrenmiş oldum. O zaman girişe dc uygulamak mantıklı.

OG

Ayhani bu tür bir üründen haberdar ettiğin için özel teşekkür, çok işime yarayacak.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

ayhani

Alıntı yapılan: OG - 14 Şubat 2015, 16:12:47
Ayhani bu tür bir üründen haberdar ettiğin için özel teşekkür, çok işime yarayacak.
Rica ederim. Bende ilk gördüğümde çok sevinmiş ve şaşırmıştım.
Bu arada 12v 0.25a lik morsun guc kaynagi gittigidiyorda  EXPKİTS'in dukkaninda var yada aliexpressten alabilirsiniz.