Geniş voltaj aralığında lojik giriş

Başlatan emachines, 13 Şubat 2015, 12:58:02

emachines

Arkadaşlar merhaba
Yapmak istediğim pic'li bir devrede 24v dc -220 v ac arasında herhangi bir gerilim uygulandığında lojik 1 algılayacağım bir giriş eklemek istiyorum.  Bu konuda fikir ve tecrübelerinizi esirgemezseniz sevinirim.

elektronart

DC kolay da AC de 220V için yaptığın devre 24V AC de çalışmayabilir veya tam tersi. DC için bir direnç ve bir optik izolatörle halledersin. http://www.daycounter.com/Circuits/Transformerless-Power-Supplies/Transformerless-Power-Supplies.phtml adresinde ACden DC üreten devre var. Orada yük bölümüne yine optik izolatör bağlayabilirsin. Aynı yerden hem AC hem DC gelebilir her durumda algılayacağım diyorsan kapasitenin üstüne paralel bir direnç bağlayabilirsin ama hesap kitap yapman gerekir.
Açık Elektronik

kudretuzuner

Merhaba,
" Aynı yerden hem AC hem DC gelebilir her durumda algılayacağım diyorsan kapasitenin üstüne paralel bir direnç bağlayabilirsin ama hesap kitap yapman gerekir."
Amatör olarak ilk işlemi ben söyleyeyim.Vatı yüksek bir diyot ile 220 AC'yi 110 DC yaparak 24-110 DC olsun,devamına profesyonel arkadaşlar yol göstereceklerdir.
Amatör

Salih

Alıntı yapılan: emachines - 13 Şubat 2015, 12:58:02
Arkadaşlar merhaba
Yapmak istediğim pic'li bir devrede 24v dc -220 v ac arasında herhangi bir gerilim uygulandığında lojik 1 algılayacağım bir giriş eklemek istiyorum.  Bu konuda fikir ve tecrübelerinizi esirgemezseniz sevinirim.

Yanlış anlama ama,
endüstriyel uygulamalarda böyle seçenekli bir giriş ben görmedim.
Niye ihtiyaç duydun.

PLC'lerde ya 24V DC veya 220V AC'dir
Kullanıcılarda zaten bu tür girişlere göre devrelerini tasarlarlar.

emachines

Alıntı yapılan: elektronart - 13 Şubat 2015, 17:04:37
DC kolay da AC de 220V için yaptığın devre 24V AC de çalışmayabilir veya tam tersi. DC için bir direnç ve bir optik izolatörle halledersin. http://www.daycounter.com/Circuits/Transformerless-Power-Supplies/Transformerless-Power-Supplies.phtml adresinde ACden DC üreten devre var. Orada yük bölümüne yine optik izolatör bağlayabilirsin. Aynı yerden hem AC hem DC gelebilir her durumda algılayacağım diyorsan kapasitenin üstüne paralel bir direnç bağlayabilirsin ama hesap kitap yapman gerekir.

Girişte diyot köprüsü kullanmayı düşünüyorum. Direnç ve optoizolatörle olamıyor çünkü 220 voltta optoyu problemsiz iletime geçirecek direnç 24voltta yüksek geliyor. Diğer önerdiğiniz çözüm de bana gerekenden kısıtlı bir voltaj aralığında mümkün.

Alıntı yapılan: kudretuzuner - 13 Şubat 2015, 17:17:02
Merhaba,
" Aynı yerden hem AC hem DC gelebilir her durumda algılayacağım diyorsan kapasitenin üstüne paralel bir direnç bağlayabilirsin ama hesap kitap yapman gerekir."
Amatör olarak ilk işlemi ben söyleyeyim.Vatı yüksek bir diyot ile 220 AC'yi 110 DC yaparak 24-110 DC olsun,devamına profesyonel arkadaşlar yol göstereceklerdir.

Teşekkür ederim

Alıntı yapılan: Salih - 13 Şubat 2015, 17:48:35
Yanlış anlama ama,
endüstriyel uygulamalarda böyle seçenekli bir giriş ben görmedim.
Niye ihtiyaç duydun.

PLC'lerde ya 24V DC veya 220V AC'dir
Kullanıcılarda zaten bu tür girişlere göre devrelerini tasarlarlar.

Yanlış anlaşılacak bir durum yok hocam, rica ederim. Pek rastlanan bir özellik değil biliyorum. Ama tasarlamaya uğraştığımız devrede böyle bir ihtiyaç sözkonusu, kullanıcı tarafından sisteme bağlanacak sensörler 24vdc veya  220 vac olabiliyor. Her iki tip sensörle de çalışabilsin, ayrı özelliklerde girişlere gerek kalmasın istedik.

Araştırıp aşağıdaki devreyi buldum:

Devrenin girişine diyot köprüsü eklersem işe yarayacağını düşünüyorum.

Bulduğum bir diğer çözüm de akım regüle diyodu. Örneğin Semitec E-202 100 volt gerilime kadar çalışabiliyor ve akımı 2 mA'e regüle ediyor. Temin edebilirsem üç tanesini seri bağladığımda sorun kalmayacak. Bu diyotlarla ilgili tecrübeleriniz varsa paylaşırsanız sevinirim.