ırf510 cok ısınıyor yardım

Başlatan malitronık, 24 Şubat 2015, 11:42:23

malitronık

slm resimdeki q1 cok ısınıyor nedenini anlayamadım gitti  gatelere 10 volt gidiyor  cözemedim yardım lüften ve bu devrelerin hesaplama istenirse nerden baslayacaz hesaplamaya

z

Kusura bakma forumda tartışılan konulara canım sıkkın sana da yükleneceğim.

Senin neyine MOS ile tasarım yapmak.

Hazır çalışan profesyonellerce çizilmiş şamaları al kullan. Ya da önce malzemelerin temel özelliklerini öğren ve bu bilgileri Kirşof kanunu ile birleştir.

Source follower dene yapıda;

Gate bacağındaki voltaj - Mosun eşik voltajı source bacağındaki voltajı verir.

Örneğin Vth=6v ise sen gate"den 10v girersen Source bacağından 4v alabilirsin. Eğer Drain voltajın 12v ise bu durumda 12-4=8v Drain source arasında kalır. Akım çektiğin anda mosun 8v x çekilen akım kadar gücü mos üzerinde harcamaya başlar ve ısınır.

Sorunun gate sürme devreciğinde o transistörler atın aletine konmuş kelebek gibi duruyorlar.

Üstelik iki mosun o şekilde bağlanması da çok saçma olmuş.

Malzemeleri bilinçli kullanalim. LÜTFEN.....
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

malitronık

amacım h köpsusu yapmak  ve h köprsunu hesaplamayı beceremedim berki bir çözum bulurum diye actım konuyu  neyse neyime ki at şeyiye kelebek koymak  :) 

eem7490

H köprüsü için 2 n kanal 2 p kanal mosfet kullanman gerekir. diğer türlü de çalışır da sadece çalışır o da bi ihtimal verim alamazsın. 12 v tarafına p kanalları gnd lere n kanalları bağla.  p kanalların source bağı 12V ta n kanallarınki gnd ye. Drainler de motorun bacaklarına gitsin. ama dikkat et aynı hat üzerindeki n kanal ve p kanalın gatelerini aktif hale getirme ki mosfetler yanmasın.

bu arada mosfetlerin ısınma sebeplerinden bazıları tetikleme voltajı, tetikleme frekansı, ve çektiği akımdır.

SaveAs

Bay Z forumdaki konuda seni destekledim ama burada yanlışlık var, arkadaşımızın yanlışı büyük olabilir ama çok sert konuşmuşsun. Kusura bakma demişsin lakin yeni "poyraz"cıların çıkmasına engel olmuş olabilirsin :) Bana yapılsa yeni mezun olan biri olarak bozulurdum, hevesim kaçmazdı, araştırırdım ama maalesef bazı kimseler bunu yapamayabilir :)

mehmet

Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

LukeSkywalker

Yalnız bülent hocam birilerine kızarken bile beni güldürmeyi başarabiliyor :)

mesaj birleştirme:: 24 Şubat 2015, 19:20:12

@malitronik

Eğer H köprüsü yapmayı düşünüyorsanız  bunun için özel yapılmış sürücüleri kullanın. Mesela IR2104 gibi.
aşağıdaki linki baştan sona inceleyin çok yararlanacağınızdan eminim.
https://www.picproje.org/index.php/topic,53328.0.html

malitronık

ilgilendiğiniz için teşekkürler..  mehmet kardeş dediğin gibi H gibi  biliyorum ben kolaylaştırmak için yarısını aldım deney bordunda deniyorum..
LukeSkywalker kardeş  motor rc arabalarındaki 9 veya veya 12 v motor.. başka yöntem yokmu Q1 ısınmasını önleye bilmek için

mesaj birleştirme:: 25 Şubat 2015, 12:03:06

Alıntı yapılan: SaveAs - 24 Şubat 2015, 17:10:16
Bay Z forumdaki konuda seni destekledim ama burada yanlışlık var, arkadaşımızın yanlışı büyük olabilir ama çok sert konuşmuşsun. Kusura bakma demişsin lakin yeni "poyraz"cıların çıkmasına engel olmuş olabilirsin :) Bana yapılsa yeni mezun olan biri olarak bozulurdum, hevesim kaçmazdı, araştırırdım ama maalesef bazı kimseler bunu yapamayabilir :)
yok hefesim kaçmadı  sadece aynı sertlikte konuşmak istemedim  okadarda hatalı değilim yani bilmemeyi hata sayarsak.. sonucta mantiken doğru bir şema

malitronık

Alıntı yapılan: eem7490 - 24 Şubat 2015, 16:44:44
H köprüsü için 2 n kanal 2 p kanal mosfet kullanman gerekir. diğer türlü de çalışır da sadece çalışır o da bi ihtimal verim alamazsın. 12 v tarafına p kanalları gnd lere n kanalları bağla.  p kanalların source bağı 12V ta n kanallarınki gnd ye. Drainler de motorun bacaklarına gitsin. ama dikkat et aynı hat üzerindeki n kanal ve p kanalın gatelerini aktif hale getirme ki mosfetler yanmasın.

bu arada mosfetlerin ısınma sebeplerinden bazıları tetikleme voltajı, tetikleme frekansı, ve çektiği akımdır.
evet sanırım yuku sorce  bağlamam sorun yaratıyor elimdeki fetleri kullanmak için devrede israr ediyorum ama sanırım p kanal kulanmalım