Optokuplör kullanımı

Başlatan Emre MERMİ, 02 Mart 2015, 15:23:57

Emre MERMİ

Merhaba arkadaşlar,
Opto kuplörün kullanımı hakkında kafamda bazı sorular var. Bunlar hakkında okuldaki hocalarıma soru sorunca her biri farklı cevap veriyor bu sefer daha da çok kafam karışıyor. Daha önce bir iki konu açılmış onları okudum fikirlerinizi paylaşırsanız sevinirim.

Mesela bugün yaptığım devreyi bir hocama gösterdim.  "Röle devrelerinde kesinlikle opto kullanmalısın beslemesi ayrı olsa iyi olur ama aynı olsada olur " dedi.
Başka bir hocam "farklı besleme kullanmazsam hiçbir faydası olmayacağını ve optik eleman olduğundan dolayı 1-2 sene içinde ömrünü tamamlayacağını" söyledi.
İki hocamın da bilgisine güveniyorum.

Devre şöyle;

Sera otomasyonu devresi. 5v adaptör kullanarak besliyorum bu yüzden kart üzerinde voltaj regülatörü kullanmıyorum.  5v luk rölelerle anahtarlama yapıyorum. PIC ile pc817 yi. Pc 817 ile bc337 yi anahtarlıyorum. Bc337 de röleyi anahtarlıyor. Pc817 nin girişinde ve çıkışında aynı toprağı kullanıyorum. Bu durumda optokuplörün devreye bir faydası olur mu ? Devrede iki farklı besleme kullansam kesinlikle faydası olur ama besleme ortak olursa nasıl bir bağlantı şekli kullanmalıyım ?

Yaptığım devre şemasını eve gidince bilgisayardan konuya ekleyeceğim.

Şimdiden teşekkürler.

kudretuzuner

Amatör

z

Optonun amacı led tarafındaki elektronik devre ile transistör tarafındaki elektronik devreyi galvanik olarak izole etmektir.

Eğer opto kullanıp led ve transistör tarafını aynı beslemeden besleniyorsa bu tasarım kesinkle ve kesinlikle cehalet örneğidir.

Her iki tarafı da aynı besleme ile beslenen opto ile trikli istisnai tasarımlar yapılabilir.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com