Direnc netten aldığım HCNR201 optokopler lineer davranmıyor

Başlatan magnetron, 02 Mart 2015, 17:06:15

magnetron

merhaba forum,

direnc netten HCNR201 optokopler aldım

ama aldıklarımın 1/3 'nin lineer davranmadığını fark ettim

ayrıca 100 tane LM2575-12 entegresi de almıştım - bunun da çıkış voltajı 12.40 volt olabiliyor

direnc netten alışveriş yapıp böyle bir durumla karşılaşan oldu mu?

t2

HCNR201 lineerliğine dair parametreler katalogda belirtilen sıırlar içinde değil mi?

Sizin uygulamada daha fazla linearite gerekli olduğu için sorun ortaya çıkmış olabilir mi?

magnetron

hocam daha önce sadan gungorur den alıyordum

hiç problem çıkmadı belki 200 devre yaptım

fiyatı düşük olduğu için bu sefer direnc neti tercih ettim

mesela devremde diyelim giriş 5 V çıkış 5 V - trimpot ile ayarladım

ama giriş 10 V ise çıkış ~9.30 V

trimpot ile giriş 10 V çıkıp 10 V ayarlıyorum

bu sefer de giriş 5 V iken çıkış ~6 V oluyor

benim merak ettiğim bu malzeme orijinal olmayabilir mi ?

t2

Geribesleme kısmını güzel kullanıyorsunuz değil mi?  Yoksa sıcaklıkla bile değişir

magnetron

hocam datasheetteki aplikasyonu yaptım

2012 den beri 200 tane çalışıyor

bundan öncekilerde sorun yoktu benim merak ettiğim o

t2

HCNR201  veya başka lineer opto kullanmış değilim. Çok pahalı malzeme olduğu için zaman zaman heveslenip vaz geçmişimdir.

Gerektiğinde kullanırım diye hep düşünüyordum.

Tasarımsal sorun sorun yoksa, malzeme sahte değilse,
belki başka bir parametre vardır. Endüstriyel, askeri  tip vs? ya da akım kazancını ifade eden bir harf de olabilir. normal optolardaki gibi olabilir.

Erol YILMAZ

tekosis

İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.

mdargut

Bende o siteden FTDI USB-UART modül satın almıştım. Almadan önce telefonla arayıp teyit ettirdim FTDI mı yoksa çin malı klon mu diye. FTDI olduğunu söylediler. Ürünler geldiğinde üzerinde FTDI yazıyordu fakat yazılım bir türlü tanımıyordu. Malesef ürün sahteymiş, modifiyeli sürücü yükleyince çalıştı. Ama yapılan etik değildi. Acelem olmasa her şekilde iade ederdim ama aceleye geldi.

magnetron

@tekosis : lineer optokopler analog bir sinyalin verici ve alıcısı arasında izolasyon yapmayı sağlıyor

@kim : ben de ürünün orijinalliğinden şüphe etmeye başladım

sadogan

Aldığınız ütün sorunlu bence
Başka bir üründe bende sorun yaşamıştım.