Transistörü ısıtmak istiyorum.

Başlatan z, 06 Mart 2015, 21:48:56

z

Transistör ısınmasın diye uğraşırız bu kez ısınsın diye uğraşıyorum.

Akım akıtarak 180...200 dereceye kadar ısıtabileceğim ve sonuçta bı sıcaklıkta bozulmayacak transistör arıyorum. PLA denen malzemeyi eritmek için bu yöntemi kullanmak istiyorum.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

stm

ilk  "transistörü ısırmak istiyorum"  diye oıkudum :).
hocam neden ısı elde etmek için transistör kullanıyorsunuz resitans işinizi görmüyormu ? mutlaka bir bildiğiniz vardır sebep nedir acaba merak ettim?

z

Hele hele 180 derecede thermal shutdown özelliği olan güç elemanı bulursam tadından yenmez.

mesaj birleştirme:: 06 Mart 2015, 21:55:38

Alıntı yapılan: stm - 06 Mart 2015, 21:53:48
ilk  "transistörü ısırmak istiyorum"  diye oıkudum :).
hocam neden ısı elde etmek için transistör kullanıyorsunuz resitans işinizi görmüyormu ? mutlaka bir bildiğiniz vardır sebep nedir acaba merak ettim?

Biraz cinslik olsun biraz da transistörlerin metal yüzeylere montajı daha kolay. Bir de jonksiyonu sıcaklık sensörü olarak kullanmak mümkün. Bir taşta iki kuş olayı yani.

Mucit23

Konu dışı bir öneri olacak ama aktif olarak ısıtma amaçlı kullanıldığını gördüğüm için yazıyorum.

Speed Dome Mobese kameralarında camın buğulanmasını önlemek amacıyla içeriyi ısıtmak için yüksek wattlı metal kılıflı dirençler kullanıldığını gördüm.

Transistör gibi ısınmaması için uğraşılan bir malzemenin ısıtma amaçlı kullanılması biraz sakıncalı olabilir. Kolayca bozulabileceğini düşünüyorum. Direncin en azından bozulma riski daha az.

ahmetbudak

Hocam LM317 için   datasheet'te 12. sayfada
http://www.ti.com/lit/ds/symlink/lm117.pdf

Şu ifade var bilmem işinizi görür mü?

"The LM317-N regulators have internal thermal shutdown to protect the device from over-heating. Under all
operating conditions, the junction temperature of the LM317-N should not exceed the rated maximum junction
temperature (TJ
) of 150°C for the LM117, or 125°C for the LM317A and LM317-N. A heatsink may be required
depending on the maximum device power dissipation and the maximum ambient temperature of the application.
To determine if a heatsink is needed, the power dissipated by the regulator, PD, must be calculated:"

sadogan

Solunum cihazı (cpap bipap gibi) için nemlendirici ünitesinde
suyu ısıtmak için tip3055 gördüm ama onlarda maksimim 80 derceye kadar ısı artışı vardı.

z

Yarıiletkenle ısıtma özellikle tıbbı cihazlarda ve labaratuvar cihazlarında kullanılıyor. Sanırım en büyük etken, ısı üreten nokta ile ısı yayan nokta arasındaki mesafe çok az olduğu için sistemin ısı transfer hızı çok yüksek.

Diğer sistemlerde (rezistans vs) gecikme var.

150 derece az hocam. 180 derece lazım.

mesaj birleştirme:: 06 Mart 2015, 20:56:12

Alıntı yapılan: Mucit23 - 06 Mart 2015, 22:14:34
Konu dışı bir öneri olacak ama aktif olarak ısıtma amaçlı kullanıldığını gördüğüm için yazıyorum.

Speed Dome Mobese kameralarında camın buğulanmasını önlemek amacıyla içeriyi ısıtmak için yüksek wattlı metal kılıflı dirençler kullanıldığını gördüm.

Transistör gibi ısınmaması için uğraşılan bir malzemenin ısıtma amaçlı kullanılması biraz sakıncalı olabilir. Kolayca bozulabileceğini düşünüyorum. Direncin en azından bozulma riski daha az.

Bu dirençlerin kaç dereceye kadar ısınmasına izin veriliyor bilmiyorum. Geçmiş tecrübelerimden bu direncin ısınıp terminallerinin olduğu iki başdan erimiş plastiğimsi malzemenin aktığına tanık oldum.

Klein

Hocam SIC ( sislisyum karbid) transistörlere bir bakın. Yurt içinde veya farnell gibi tedarikçilerde var mıdır bilmiyorum. 250 dereceye kadar çalışabiliyorlar(mış)

Mucit23

180C o direnç içinde epeyce fazla bir değer.

ARCOL marka dirençler için şu PDF i inceleyebilirsiniz.
http://www.arcolresistors.com/wp-content/uploads/2012/08/Hs11-12.31.pdf

Sozuak

Isitma elemani olarak termistorler siklikla kullanilir ama hem dayanikli hem isi sensoru olsun derseniz 24 voltluk isi kontrollu havya rezistanslari da is gorur hem de surekli 350 derece civarlarinda degil dusuk degerlerde omru de uzun olur. Guclu olduklarindan uretecekleri isi malzemeyi de hemen isitip istenen derecede kalir.

muhendisbey

Yarı iletken 180 derecelere ne kadar dayanabilir ki?
Galiba 3D printer için düşündünüz, PLA deyince o aklıma geldi.
Kantal tel varken, transistör kullanılmasa daha iyi olur.
Bu arada eğer 3D printerda kullanacaksanız sadece 180C'ye çıkması yetmez. Sıcaklığın sürdürülebilirliği çok önemli, besleme yaparken sıcaklık normalden çok daha hızlı düşüyor.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

mufitsozen

GeneSiC's SiC-based 1200 V/220 mΩ Super Junction Transistors (SJTs) feature high temperature (> 300 °C) operation capability

http://powerelectronics.com/discrete-power-semis/sic-super-junction-transistors-deliver-high-temp-performance
Aptalca bir soru yoktur ve hiç kimse soru sormayı bırakana kadar aptal olmaz.

ipek

Hocam ilk aklıma gelen Peltier fakat o kadar ısınırmı bilmem.180 derecelik un yada bi metal termik switchler var aynı 3055 gibi araka monteyebilirsiniz.. 2N5885 200 derece olacaktı,2N3771 ve 72'de baba transistördür köprü yanar trafo yanar bunlar dimdik durur.tabiki sadece RCA ise eskiden 2N3055'şin kolayca bozulan modellerini atıp 2N3055H takıp acıları dindiriyorduk beyz ve emiter ayağı 2milim kalınlığında.

Yuunus

2n3055 in lehim telini erittigini gormustum, soguduktan sonra da tekrar calismaya devam etti lakin ne kadar o isilara dayanir bilmiyorum, birde kullandigim trn Toshiba idi simdilerde o kadar kaliteli malzeme bulunamayabilir hepsi cin mali.

z

Termal ataletin küçük olması açısından 2N3055 gibi malzemeler büyük olur hocam.

Sorun şu;

Minik bir hazne içinde plastik malzeme eritilecek. Bir yandan da plastik malzeme çıkış deliğinden akacak. Plastik malzemenin çıkış hızının yüksek olmasını istiyorum ancak bazen de çok yavaş.

Bu durumda hazne sıcaklığının çok kısa sürede 180 dereceye getirilmesi ve burada sabitlenmesi gerekiyor.

Büyük kütle koyarsam (ki gördüğüm kadarıyla en azından bir yada 2 kesme şeker boyutunda kütle kullanıp içine fişek resistans yerleştiriyorlar) bu durumda hazne sıcaklığını çok hızlı değiştirmek zor.

Bu durumda hazneden çıkan erimiş plastik miktarı istenenden farklı olacak hatta homojen yapı bozulacak.

Bu nedenle yarıiletken malzeme kullanabilirmiyim diye fikir cimlastiğine girdim. Ancak yarıiletkenin de kütleli bir şey olmaması gerekiyor.

En iyisi sanırım indüksiyon ısıtma. Minik hazneyi indüksiyon yoluyla kolayca ısıtabilirim.

Ancak bu durumda hazneyi demir esaslı yapmam gerekecek. Fakat 3D yazıcılarda nozzle denen plastik çıkış memeciği genelde prinç malzemeden yapılıyor.

Bu malzemenin seçilmesinin bir nedeni vardır muhakkak. Zira aluminyum yada demir varken prinç seçmenin muhakkak bir espirisi vardır.