AD9850 problem çıkartıyo

Başlatan berkay_91, 14 Mart 2015, 23:24:23

berkay_91

herkese mrb, aldığım  AD9850 modülünü bir iki dakika istediğim gibi çalıştırıyorum ve sonra modülden bir daha sinüs sinyali alamıyorum, ne yapmam gerekiyor çözemedim.  yanlış bağladım herhalde dedim  bida aynısından aldım, aynı sorunu ondada yaşadım zaten yanlış bağlasam veya kodlarda problem olsa 1,2 dk istediğim frekansta hiç sinyal üretememem gerekir sorunu çözemiyorum lütfen yardımcı olun...

ipek

AD9850 un buffer'edtir  ilk çalıştığın'da registerine 5x8 bit geldiğinde çıkış verir,fakat çıkışına bir ampli yapmadan çıkışa dokunur iseniz içindeki DAC kraş olur mutlaka bir high speed opamp ile çıkış almanız gerekir,eğer audio bölgesinde değilde mhz'ler düzeyinde çıkış isteniyorsa bir adet bipolar transistör ilede yükseltilebilir.birde işlemci ile kit arasındaki data kablolarının mümkün olan en kısa bağlantı yapılması tavsiye edilir.

tekosis

Ben 20khz üretmek için kullanıyorum. Çıkışınıda ad820 opamp sürdüm. Sıkıntı yok.
İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.

serkan

banada 10khz lazım olmuştu
aynen dediğin gibi 1. 2 dakikadan sonra osilastor susuyordu 3.3 voltla besledim
sorun çözüldü herhalde bu modullerde problem var bazıları normal çalışıyor
entegre fazla ısınıyormu kontrol et
ositasyon susunca entegrenin üstüne üfle çalışması lazım

tekosis

Bu arada ben de 3.3v ile besliyorum.
İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.

berkay_91

hepinize teşekkür ederim dediklerinizi deniycem

mesaj birleştirme:: 15 Mart 2015, 12:28:43

her iki vcc pininede 3.3 v verdim ama yinede çalışmadı galiba bi tane daha almak zorundayım... sizlere bir sorum daha olacak, çıkan sinyalin genliğini dijital olarak kontrol etmek istiyorum TDA7439 entegresi bu iş için uygunmudur? ton kontrol devrelerinde kullanılıyor. AD9850 den maximum 150 KkHz frekansında sinyal alıcam yada daha az daha sonra bir dijital opamdan  geçirerek butonla genliğini kontrol edicem ve son olarak metal yüzeye gönderdiğim bu sinyali alarak dijital bir bandpass filterdan geçirerek AD9850 den çıkan sinyali filtrelicem ve mikrodenetleyiciye ulaştırıcam ve sinyalin metalden taşımış olduğu bilgiyi görebilicem. amacım böyle bir şey, örnek vermek için metal yüzey dedim. dijital bandpass olarak max263-268 chipini buldum bu iş için tavsiye edermisiniz?

serkan

ad9850 dışında diğer entegreler hakkında bilgim yok
örneğin 1.5mhz lik kristali osilator yapıp bunu 7490 entegresi ile ona bölsen 150khz i bulursun  işini görürmü bilmem
işlemcinin adc sinden  genliği  okuyabilir kontrol edebilirsin

http://www.hobbyprojects.com/sequential_logic/the_7490_counter_divider.html

tekosis

ben dijital pot olarak mcp41010 kullanıyorum. kararlı ve temiz çalışıyor.