gaz dedektörü yerleşimi ?

Başlatan gevv, 16 Mart 2015, 19:50:36

gevv

merhaba,

mutfak için gaz dedektörü aldım olabildiğince hızlı algılama yapmasını istiyorum  mutfakta normal tüp kullanıyoruz doğal gaz değil

kullanım kılavuzunda tüpgaz için aşağıda ki yerleşim öneriliyor  dedektör ocağın karşısında

EMO makalesinde ise  aşağıda ki yerleşim önerilmiş  dedektör ocağın yanına konuluyor

ortalığı iyice gaz doldurmadan cihazın hızlıca tepki vermesi için nereye yerleştirmeli?

HeCToR

Kombi üzerine takılması gerekmiyormu
Bilginin Efendisi Olmak İçin Çalışmanın Kölesi Olmak Gerekir

gevv

mutfakta normal tüp kullanıyoruz doğal gaz değil

zaten """tüpgaz için""""  yazmışım

mustafa_cmbz

mutfak tüpü kullanılıyorsa gaz dedektörü yan duvarlarda olmalı diye biliyorum çünki mutfak tüpündeki gaz havadan ağır olduğu için yere siniyor doğal gaz daha hafifi olduğu için tavana doğru çıkıyor.Bundan dolayı şayet tüp kaçağı olduğunda cam kapı açılıp mutfak dolapları çekmecelerine kadar açılıp süpürge ile süpürülmeli.doğal gaz kaçağında ise cam kapı açılması yeterli oluyor.

Tüp kaçağından dolayı cam kapı açılıp havalandırıldığı fakat aradan 3-4 gün geçtikten sonra kaçağın olduğu kısımda iyi havalandırma ( süpürme yapılmadığı için ) yapılmadığı için patlamalar olduğunu iş güvenliği eğitimlerinden biliyorum.

Kombi olayına gelince şayet kombiniz balkonda ise gerek yok fakat balkonunuz camekan ile kapli ise dedektör koymanızda fayda var.İçeride ise de aynı şekilde gerekli.Bunun yanında kombiye yakın cam vs. kısımlarda bırakılan menfez deliklerini kapatmamanızı öneririm.Bu delikler sadece gaz kaçağı için değil olası bir bacanın yerinden çıkmmasından dolayı ortamdaki havayı soğurup ortamda oksijen kalmamasından dolayı fenalaşmalar olmaması ortamın devamlı oksijen verilmesi için bırakılıyor diye biliyorum.

gevv

o zaman en etkili olanı EMO nun önerdiği yerleşim

niye kullanım kılavuzunda ocağın karşısına montaj önermiş anlamadım

Sozuak

Sensörlerin hassasiyeti arttıkça yakın mesafede örneğin gazın açılması ile ateşlenmesi arasında geçebilecek sürede ortama yayılan gazın yanlış alarm vermemesi amacı ile uzak konur. Benzer bir şekilde eskiden iş yerinde helyumla kaçak testi yaparken o kadar hassastı ki sistem sıkıntı yaratıyordu.
Sensör kısmını sabitlemeden isterseniz deneme yapıp durumu görün daha sonra da sabitleyin uygun yere.

ahmet_zxc

duruma göre her iki yerleşim de mantıklı olabilir.

tüp nerde duruyor, ocak nerde, boru nerelerden dolaşıp ocağa gidiyor, bu cihazlar hertarafı kapalı bir mtfak dolabı içerisindeyse ozaman tezgah hizası mantıklı olabilir. ama kaçak olursa gaz nereye gidecekse dedektör orada olmalı.

mesela borunun ek yerinden aşağıya doğru sigara dumanı üfleyin, kaçak olursa gaz hangi yolu izler görün. gazın geçiş yolu üzerinde lpg için yerden 3-4 cm yüksekte bir yere konumlandırma yapılabilr.

erhanmete

tüpgaz yerden 50cm yukarı,
doğal gaz tavandan 50cm aşağı takılır.
ocağın yanına koymanız gereksiz alarmlara yol açabilir.konforunuz bozulabilir.
biz çok uzakta olmamak kaydıyla yakına önermiyoruz.

ahmet_zxc

Alıntı yapılan: erhanmete - 18 Mart 2015, 09:48:43
tüpgaz yerden 50cm yukarı,
doğal gaz tavandan 50cm aşağı takılır.
ocağın yanına koymanız gereksiz alarmlara yol açabilir.konforunuz bozulabilir.
biz çok uzakta olmamak kaydıyla yakına önermiyoruz.

ocak zaten 60-70cm yüksekte duruyor, ocağın yanına koymayın dedikten sonra 50cm demek çok mantıklı olmadı sanki..

bu bilgi bilimsel değil piyasa ezberidir!

erhanmete

www.alfamax.com.tr
http://www.alfamax.com.tr/images/dosyalar/I-1007-REV-FK-MANUAL.pdf

piyasada TSE belgeli olarak kendi tasarladığım 200 300 bin civarında konvansiyonel ve adresli panelle çalışan ürünüm var.
ölçü olarak sizin boyutunuzda sadece yükseklik varsa dediğiniz doğru.

forum bu saldırı ağzından kurtulamayacak maalesef !!!
neyse kafanıza göre takılın.
zeminden yüksekte olsun yeterli.
bilimsel kanıt falanda sunamayacağım kusura bakmayın.