ortam sesi dinleme

Başlatan sefaa2690, 18 Mart 2015, 14:54:44

sefaa2690

Ortam sesini nasıl dinleyebilirim preanfi devrelerinden çıkış aldığımda mikrofona yakın durmak gerekiyor bende 4 5 m2 alandaki bi sesi duymak istiyorum. Elektrot mikrofon ile kapasitif mikrofon arasında fark varmıdır. preanfi devresinden sonra anfi devresiyle destekelemem şartmıdır.Nasıl bi sistem yada devre kurabilirim Acil yardım.

fahri-

Ben üniversite yıllarında denemiştim. Büyük bir hoparlörü mikrofon gibi kullanarak ortamı dinleyebilirsiniz. Hoparlör dinamik mikrofon gibi çalışıyor.
Ben küçük bir FM vericinin mikrofonu olarak kullanmıştım hoparlörü.

t2

Elektret mikrofon ile kapasitif mikrofon aynı şeydir. 
preanfi devresinden sonra anfi devresiyle destekelemek şart değil.
lm386 kullanılırsa hem preanfi hem anfi yerine geçer kulaklıkla dinlenebilir.

mustafa_cmbz

zamanında bu devreden fm vericilerin önüne yaparak çok güzel sonuçlar aldım..

sefaa2690

teşekkür ederim bugün deneyeceğim. Pazarcı Anfisi dahil 2 3 tane daha devre denedim dinamik mikrofon da kullandım elektret mikrofonda kullandım ama dediğim gibi 30 cm uzaktan bile ses alamadım Lm358 kullandım hep yakın durmam gerekti mikrofona inş bu devre derdimi çözer.

superconductor

Ortam sesi alan cihazlarda genelde audio compressor kullanilir. Compressor giris sinyaliniz dusuk ise kazanci arttirir,  yuksek ise azaltir boylece hem uzaktaki sesler elde edilir hemde yakindan gelen seslerde kazanc dusurulerek bozulma onlenir. Mic compressor tarzinda bir google aramasi yapabilirsiniz.

OG

Alıntı yapılan: fahri- - 18 Mart 2015, 15:05:30
Ben üniversite yıllarında denemiştim. Büyük bir hoparlörü mikrofon gibi kullanarak ortamı dinleyebilirsiniz. Hoparlör dinamik mikrofon gibi çalışıyor.
Ben küçük bir FM vericinin mikrofonu olarak kullanmıştım hoparlörü.

Yuksek alış için geniş diyaframı sebebi ile Hoparlor.
Hoparloru amp girişine bağlamak için düşük empedans sebebiyle baz şaseli yapı gerekir.
Şunun gibi.
http://images.frompo.com/5305c5468a0b8feea1d6f46405bae9b3
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.