lm317 cıkıs akımı

Başlatan mstfylcn333, 20 Mart 2015, 04:50:55

mstfylcn333

Merhaba arkadaslar lm317 ile basit bir voltaj regulator hazıradım batarya searjı için.r1 direncı olarak 100 ohm direnc kullandım ve r2 olarakda 10k luk pot kullandım ve gelelim asıl konuya ne kadar  cıkıs akımı alıdıgımı  nasıl hesaplayabilirim.Teşekkürler.

polleme

Bu dirençler çıkış akımını belirlemez. Çıkış akımını çıkışa bağlanacak yük belirler. Katalog akım değeri 1,5A'dir. Pratikte bunun epeyce altında değerlerde çalışılmalıdır.

Erol YILMAZ

Sabit gerilim çıkışına, Seri olarak bağlayacağın bir LM317 ile  çıkış akımını da ayrıca sınırlandırabilirsin.

Gerilimi akım sınırlama devrende kaybedeceğin 1.25V'i hesaba katarak, o kadar yukarı ayarlaman gerekecek.

Denemedim ama mantıken olması gerek.

kudretuzuner

Alıntı yapılan: Allegro - 20 Mart 2015, 08:59:52
Sabit gerilim çıkışına, Seri olarak bağlayacağın bir LM317 ile  çıkış akımını da ayrıca sınırlandırabilirsin.

Gerilimi akım sınırlama devrende kaybedeceğin 1.25V'i hesaba katarak, o kadar yukarı ayarlaman gerekecek.

Denemedim ama mantıken olması gerek.
Merhaba,
Ben denedim.Çalışmalarımda smd ve dıp kılıfta olanlarla çalışmaktayım.Yazdığınız gibi 1.25 volt kaybı hesaba katmak gerekiyor.(ufak bir ayrıntı ayar potunu ben 5 kohm kullanmakatayım).
Amatör

mehmet

ADJ pininden gecen akımı ~5mA. olarak hesaplamak
daha iyi olacaktır. Bu durumda R1 en az 240R hesaplanacaktır...

Şarj için; çok özel bir durum yok ise, akım sınırlaması
ile şarj yapmanız daha uygun olacaktır. Şarj geriliminden
~2V. fazla ve 1.25V. da LM317 için düşünülebilir.
Bu durumda istenen gerilimden 4-5V. fazla bir gerilim ve
pil akımının onda biri kadar bir akım ile şarj etmeniz
daha basit olacaktır...
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

polleme

Bu tip gerilim ve akım sınırlamalı devrelerde L200 çok daha esnek. İnceleme ve denemenizi tavsiye ederim.

mstfylcn333

oncelikle hepinıze tek tek tesekkur ederım l200 kullanmmamın sebebı  elımde l200 nun bulunmaması ve aynı zamanda l317t entegresınınden 3 tane bulunmasıdır arkadaslarımızın dedıgı gıbı bir tane l317t entegresını akım sınırlanması ıcın baglayacagım.Elimde 6v 4 amperlık aku bulunmaktadır ve solarcell bulunmaktadır ozellıklerı resımde paylasacagım ve aynı zamanda da l317 t entegresı ne kadar enerjı harcıyor ve ıadj den akan akım bazı sıtelerde 50 ma ıle 100 ma arasında gosterıyor ama bazı ınternet sıtelerınde makro amper olarak gosterıyor  hangısı dogrudur

mstfylcn333

10 wattlık solar panel

mesaj birleştirme:: 21 Mart 2015, 00:40:49

ve son olarakda  şarj voltajı en fazla en az kac olmallı bu bataryanın.teşekkürler

mistek

Akımı hangi aralıkta sınırlamayı planlıyorsunuz?
Güneş paneli zaten sınırlı akım kaynağı olarak çalışır. Elinizdeki panelden en fazla 610mA çekebilirsiniz.
Akü 6v 4Ah akü şarj edecekseniz sadece gerilimi regüle edin, akım sınırlama yapmasanızda olur.
boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

mstfylcn333

panele yuk baglandıgında 0.51 amper verıyor en fazla zaten ama bataryanın omru azlalır dıye dusunuyom cunku sureklı oynayan bır akım var bılmıom ne kadar dogruyum bu konuda?

polleme

Panelden şarj yapacaksanız akım ve gerilimi kontrol altında tutma adına bir şarj regülatörü kullanmanız şart.