inverter temelleri önerisi

Başlatan Mnemonic, 20 Mart 2015, 16:24:19

Mnemonic

Arkadaşlar merhaba;

Hevesten yeni bir projeye başladım ve nasıl devam edeceğim konusunda karar veremiyorum. Sizce hangi şekilde devam etmek daha mantıklı.

amaç aküden(24 veya 36V olacak) monofaz 220V inverter yapmak.
1. Yol aküden gelen DC gerilimi direk invert etmek ve bu sinüsü bir trafo ile 220V seviyesine yükseltmek gerekirse akabinde filtre etmek
2. Yol aküdeki gerilimle Boost ile 250V DC elde etmek ve bu 250V bara ile inverter yapıp sinus elde etmek ve bunu filtre etmek

verimlilik için hangisi daha uygun, hangisi daha düşük maliyetli, hangisi, hangisi ?
kısacası siz olsanız neden hangi yolu izlerdiniz ?

şimdiden verdiğiniz cevaplar için çok teşekkür ederim

batigol

Burada güç ve devrenin boyutu da önemli bir faktör. Güç büyükse trafo hem ağır hem büyük boyutlu olur, maliyeti de cabası. Boost ile yapılabilir veya yüksek frekans transformatörlü half bridge DC-DC dönüştürücü ile de güzel olur bence.

mistek

Trafolu vs Trafosuz inverter karşılaştırması istiyorsunuz anladığım kadarıyla.

Bu konuda farkını sormuştum fikir verebilir.
https://www.picproje.org/index.php/topic,53863.15.html
boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

Mnemonic

yanıtlar için teşekkürler arkadaşlar
peki bu durumda aklıma birşey daha takıldı
aküleri 24v-36V arası tutup boost yaptıkdan sonra invert etmekmi mantıklı ?
yoksa ilk önce boost yapıp sonrasında  250V-300V akü yapısı kurarak invert etmekmi mantıklı ?
sanki ilk yapıda 24V seviyesinde akım çok fazla olacak ve pcb ısı problemi oluşur diye düşündüm ?

Mnemonic

kimsenin fikri yokmu ? :(
biraz araştırdım ama 24V seviyesini 300V seviyesine boost ile yükseltmek biraz zor gibi

mesaj birleştirme:: 06 Nisan 2015, 13:26:19

batigol

half bridge dc-dc, full bridge dc-dc, push-pull dc-dc araştırın.

Mnemonic

teşekkür ederim
bir inceleyeceğim