Devre Teorisi Takıldığım Bir Yer

Başlatan mahmut28, 25 Mart 2015, 17:34:27

mahmut28

Arkadaşlar hocanın verdiği ödevde bir yerde takıldım. Yardımcı olursanız sevinirm.

Şimdi ortak endüktansa Akım kaynağının akımıda giriyor. Bunun ortak endüktans devresinde gerilim değerini yazdıktan sonra matris çözümünde nasıl yerleştireceğiz. Bir fikri olan?

hasankara

Çoğunlukla 3 göz için 3 bilinmeyen akım değeri istenir. ama senin kafanı karıştıran bu soruda 2 akım 1 gerilim değeri isteniyor olması sanırım. matris yerine denklemlerde bilinmeyenleri birbiri yerine koyarak daha kolay çözebileceğine inanıyorum. çözümden bahsediyorum ama denklemleri yazabildin sanırım?

mahmut28

Alıntı yapılan: Saruman - 25 Mart 2015, 20:59:40
(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

Hocam eyvallahta orda ortak endüktans var. Yaparken onu atlamayı unutmuşsun sanırsam. Normalde bunu devre bakarak çıkarırım ama. Ortak endüktans var. Onlar bağımlı gerilim kaynakları oluşturur. Onu demek istiyorum.

Saruman

Ortak endüktans gözümden kaçmıştı onu düzelttim.

mahmut28

Alıntı yapılan: Saruman - 26 Mart 2015, 11:31:36
(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

Ortak endüktans gözümden kaçmıştı onu düzelttim.

Hocam sanırım yine hata yaptın. Ben soryu çözdüm. Sadece Vj yi nasıl çözeceğimi anlamadım. Senin hatana gelince akım kaynağının akımının ortak endüktansta oluşturduğu gerilimi atlamışsın. Bence bu soru matrisle daha kolay çözülür. Soruyu tamamlayınca resim atacağım bakarsın. Yine de çok teşekkür ederim:)

kralsam

Selamlar konu dışı olacak ama Saruman hocam DPU mezunu musun? :)

X-Fi

Soruyu soran arkadaş da hangi okulda okuduğunu, kaçıncı sınıfta olduğunu yazarsa daha iyi olur. Okul hakkında bilgi almak isteyenler ya da aynı okulda olanlar tanışabilir. Ben bilgi akışının karşılıklı olmasından yanayımdır. :)
http://www.coskunergan.dev/    (Yürümekle varılmaz, lakin varanlar yürüyenlerdir.)

mahmut28

Alıntı yapılan: X-Fi - 27 Mart 2015, 11:18:55
Soruyu soran arkadaş da hangi okulda okuduğunu, kaçıncı sınıfta olduğunu yazarsa daha iyi olur. Okul hakkında bilgi almak isteyenler ya da aynı okulda olanlar tanışabilir. Ben bilgi akışının karşılıklı olmasından yanayımdır. :)

Yıldız teknik - elektrik mühendisliği 1 sınıf

Saruman

@mahmut28  soruyu tekrar inceledim bir yerde yazım hatam olduğunu farkettim düzelttim, çözümü yukarı attım oradan bak kendi çözümünle kıyasla,  2 farklı denklem sistemi ile de aynı sonuç elde ediliyor.

Akım kaynağının ortak endüktansın üzerindeki etkisi vs vs... akımın ortak indüktansa girdiği ve indüktanstan çıktığı noktalara göre denklemleri mesh analizine ekle  gerisiyle ilgilenme. Bu soruda Vi gerilimini ortak indüktanslar aracılığıyla bulmaya çalışırsan hesabın içinden çıkamayabilirsin.

@kralsam arkadaşım çizdiğim bobinin ve direncin şeklinden, soruyu çözüş tarzımdan hemen anlamış aynı hocaların elinden geçtiğimizi.  :)