5v-24v kontrol sorunu

Başlatan berkay_design, 29 Mart 2015, 15:33:05

berkay_design

Merhaba arkadaşlar. Elime bir proje geçti. Asansör panosundan gelen sinyale karşılık sinyal üretecek bir sistem. Yalnız şöyle bir sorun var. Pic 5v iken sinyaller 24v. Gerekli yazılımı yazdım. Panodan gelecek sinyalleri butonla, panoya gönderilecek sinyaller yerine led bağladım. Tam istenilen gibi çalışıyor. Panoya bağlantı için role kullandım. Panodan gelen sinyaller için de 2 transistörlü bir devre kurdum. Ancak devrem çalışmadı. Önerebileceğiniz bir sistem var mı? Bir de dışarıdan besleme yapmamak için 24v-5v çevirici lazım. 7805 kullandım yalnız çok ısınacak gibi hissediyorum. Çözüm bulamadım. Yardımcı olursanız sevinirim.
-  24v/5v dönüştürücü besleme devresi
-  24v sinyali 5v sinyale çevirecek devre
-  5v sinyali 24v sinyale çevirecek devre

EGE

LM2575-5  pdf inceleyin

LM2577-ADJ  pdf inceleyin

Erol YILMAZ

Alıntı yapılan: berkay_design - 29 Mart 2015, 15:33:05
Merhaba arkadaşlar. Elime bir proje geçti. Asansör panosundan gelen sinyale karşılık sinyal üretecek bir sistem. Yalnız şöyle bir sorun var. Pic 5v iken sinyaller 24v. Gerekli yazılımı yazdım. Panodan gelecek sinyalleri butonla, panoya gönderilecek sinyaller yerine led bağladım. Tam istenilen gibi çalışıyor. Panoya bağlantı için role kullandım. Panodan gelen sinyaller için de 2 transistörlü bir devre kurdum. Ancak devrem çalışmadı. Önerebileceğiniz bir sistem var mı? Bir de dışarıdan besleme yapmamak için 24v-5v çevirici lazım. 7805 kullandım yalnız çok ısınacak gibi hissediyorum. Çözüm bulamadım. Yardımcı olursanız sevinirim.
-  24v/5v dönüştürücü besleme devresi
-  24v sinyali 5v sinyale çevirecek devre
-  5v sinyali 24v sinyale çevirecek devre

berkay_design;
Eğer senin yapacağın tasarım asansörün hareketini etkileyecek bir şeyse,
toplum sağlığı açısından çalıştığın firmaları ve ürünleri açıklamalısın.

stm

devren kaç ma çekiyor? 7805 ısınıyorsa soğutucu tak. ayrıca önüne 7812 takarsan ısı azalacaktır ama yinede her ikisine birden tek bir soğutucu tak bence.

24v-----7812-----7805------yük
           ///////////////////
                soğutucu

mesaj birleştirme:: 30 Mart 2015, 11:44:29

Alıntı yapılan: Allegro - 29 Mart 2015, 21:40:35
berkay_design;
Eğer senin yapacağın tasarım asansörün hareketini etkileyecek bir şeyse,
toplum sağlığı açısından çalıştığın firmaları ve ürünleri açıklamalısın.

işin bu yönü hiç aklıma gelmedi hocam kesinlikle haklısın bu çok tehlikeli bir durum. şahsen ben o asansörde olmak istemezdim.

RaMu

Amaç ne,
kullanım alanı ne olacak?
Bu konuda
kullanabileceğin veya öğrenebileceğin birçok yöntem var.

Şimdilik:
Compiled Tips 'N Tricks Guide 01146B
http://ww1.microchip.com/downloads/en/DeviceDoc/01146B.pdf
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

Klein

Arkadaş muhtemelen  pano  kat göstergeleri ve kat butonları arasında  çalışacak bir sistem üzerine çalışıyor. Güvenliği etkileyecek bir durum yok.
Aman aman tehlikelli bur durum yok. en fazla  asansör çağıramazsınız. Ya da her katta kendiliğinden çağırma gerçekleşir.
Ancak soruya bakıldığında , güvenlik sorunu olmayan bir nokta iin bile kullanımının pek uygun olmayacağı belli. 

@berkay_design
alıştığınız proje , panodan gelen kat sinyallerini seri habereşme ile  katlara gönderen ve butonlardan gelen çağrıları da seri haberleşme aracılığı ile panoya aktaran sistem midir?
Eğer proje bu ise, sorularınız  bu sistemi yapmayı düşünen biri için oldukça basit sorular. Bunu yapmak isteyen birinin işin bu kısmını çoktan aşmış olması gerekir.

Eğer proje bu değilse biraz daha detay verin yardımcı olmaya çalışayım.

mistek

boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

mustafa_cmbz

evet doküman çok iyimiş.

Arkadaşım senin anladığım kadarı ile panodan gelen sinyaller +24v olduğu için bunu pic ile algılayacak şekilde +5v a çevirmen gerekiyor bunun için el817 opto coupler ile led kısmına +24v giriş yaparak çıkışıda pull up veyahut pull down yaparak pic'e girebilirsin.

Ben bu şekilde kullanıyorum.Kusra bakma işte olduğu için paintte çizdim.

LED tarafındaki dirençler 2 adet 2k2 falan olabilir tam hatırlamıyorum.

Bu devrede +24v ile pic'e giden tarafı izole ettiğin için direkt olarak +24v un pic'e gitme olasılığın yok.Bundan dolayı devren gayet güvenli çalışacaktır.

berkay_design

Teşekkür ederim hepinize. Yapacağım devre kurulu bir sisteme bağlanmayacak. Sadece asansör panolarını test ederken gerekli sinyalleri gönderiyor. Atıyorum kata geldiğini yada kat geçtiğini zemin kata yada en üst kata çıktığı bilgilerini gönderecek. Güvenlikle alakalı bir durum değil. Optokuplör kullandım ancak sıkıntı oldu. Led kısmından 5v giriş vermemiz gerekiyor. Ancak ben 5v gerilim verdiğim zaman adaptörüm kısa devre uyarısı veriyor. Ledden önce 100 ohm kadar bir direnç koyuyorum kısa devre uyarısı vermiyor. Ancak led kısmı 5v olduğu zaman karşısında bulunan 2 bacak kısa devre olması gerekiyor. Ama kısa devre değil de 300-400 ohm gibi bir değer okunuyor. Mesela çıkış bacağına 5v verdiğim zaman diğer uca dirençsiz yeşil yada mavi led taktığımda çalışıyor. Çıkışa 24v verdiğimde ise tetiklemeden sonra gerilim okuyamıyorum. Çizimleri paylaşayım daha iyi anlaşılır umarım. Yalnız benim optocuplörüm 4 bacaklı. P521 yazıyor üzerinde. Elime bir yerden geçti ama nereden bilmiyorum. Programlama kısmı zor devre kısmı kolay olur normalde. Ama ben devre kısmında çok zorlandım. Bu sefer niye böyle oldu bilmiyorum. Bütün emeklerimin boşa gitmesini de istemiyorum.

Klein

5V için 100 Ohm düşük bir değer.  250Ohm altında takmasan iyi olur.  Optokublörün çıkışı asansör girişine sinyal uygulamak için yeterlidir. Optokublörün ledini bozmuş olma ihtimaliniz yüksek.