mosfet gate' ine ferrit bead - nerden bulabilirim ?

Başlatan magnetron, 02 Nisan 2015, 09:51:43

magnetron

merhaba forum

yarım köprü mosfet devrem var

eğer 2 mosfet takarsam çalışıyor

eğer altta ve üstte 2 şer mosfet takarsam

mosfetler patlıyor - mosfetlerin gate dirençleri ayrı ayrı

gate'lerde osilasyon olduğundan şüpheleniyorum

bunun için gatelere ferrit bead takmak istiyorum

böyle bir uygulama için ferrit bead kullanan var mı ?

türkiye de nerden tamin edilir ?

teşekkür

ahmet_zxc

mosfetlerin tamamının çıkışına watt lı ve 0,xx ohm dirençler akıp denermisin..

bence mesele ferrite olayı değil.

HexfeT

Çok hakim olduğum bir konu değil ama ferrite bead ile çözüleceğini sanmıyorum. Öncelikle bakılması gereken daha önemli şeyler var. İkinci bir mosfet paralel bağlandığında sürücünün yetersizliği yüzünden kesime gitme süresi uzayıp sorun çıkıyor olabilir mesela. Sürücünün kapasitesi, pcb çizimi, gate direnç değerleri, deadtime vs..

FxDev

Osilasyon yok. Mosfetler daha yavaş kapandıkları için cross conduction oluşuyor ve mosfetler patlıyor. Ferit orada hiç bir işlev görmez. Yapman gerekenleri sıralayım.

1) Gate ile Source arasına 1nF kapasite ekle, gürültüden etkilendiğini düşünüyorsan.
2) Daha sonra bir mosfeti hızlı kapatıp açmalı diğerini yavaşlatmalısın. Ben olsam aşağıdakini denerim. Yukarıdakinin Rgate direncini 100Ohm gibi bir şey seç. Aşağıdakinin ise açılırken 22R, kapanırken de 4R7 gibi bir şey seçebilirsin.
3) En güzel çözüm ise dead time vermek bu gibi sistemde.

Fet'ler PCB üzerinde değil de kablolar ile anahtarlanıyorsa, twisted pair yapmalı ve iki tarafa da sonlandırma kapasiteleri eklemeniz faydalı olacaktır.
Forumda bazı bağnaz kişiler tarafından engellenip, atıldım. Tüm bu bağnaz kişilere rağmen Atatürkçülüğü sonuna kadar savunacağım; onlar da bağnazlıklarında boğulacaklar. Haberleşme için: info[at]firatdeveci.com / ©firatdeveci.com - ße Different Everytime!