PIC TEST DEVRESİ

Başlatan TABS, 02 Nisan 2015, 23:22:02

TABS

Herkese iyi çalışmalar
Arkadaşlar mesela pic li bir devre var, yapmak istiyorum. Önce pic'i hex dosyası ile programladım fakat devreyi yapmadan, pic in programlandıgı gibi çalışıp çalışmadıgını görmek istiyorum. Bunun için marka ve model  olarak ne tür bir kart önerirsiniz ? Örneğin böyle bir kartın içinde pic programlama devresi de olanlar varmı ?

t2

Pic programına göre test devresi değişir.
Her programı test edebilen devre olmaz.

Programınızı test etmek için devrenin kendisini veya benzerini yapmak gerek.
Örnek, pahalı bir sensörden 0.5volt gelince pic bunu algilayacak alarm çalacak olsun.
Sensör bağlamadan, dirençle 0.5v verilir. Pic normal çalışıyor mu diye bakılır.

hgs

Bir pic geliştirme kartı satın alabilirsiniz. Programlayıcıları üzerinde olanlar var.

RaMu

En ucuz ve kolay çözüm
devrenin tamamı veya önemli bir kısmı
isis de simule edilebiliyorsa
isis şemasını çizip simule etmek.
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

TABS

Alıntı yapılan: t2 - 03 Nisan 2015, 10:18:39
Pic programına göre test devresi değişir.
Her programı test edebilen devre olmaz.

Programınızı test etmek için devrenin kendisini veya benzerini yapmak gerek.
Örnek, pahalı bir sensörden 0.5volt gelince pic bunu algilayacak alarm çalacak olsun.
Sensör bağlamadan, dirençle 0.5v verilir. Pic normal çalışıyor mu diye bakılır.

Sizin yazdıgınızdan anladıgım devresini yapmadan pic in düzgün çalışıp çalışıp çalışmadıgını anlamamın bir yolu yok çünkü her hic programını test eden bir kart yok. Olsaydı ne kadar kolay olurdu.
Alıntı yapılan: hgs - 03 Nisan 2015, 10:31:48
Bir pic geliştirme kartı satın alabilirsiniz. Programlayıcıları üzerinde olanlar var.
pic geliştirme kartlarından bahsetmişiniz, programladıgım pic'i bu karta takarsam nasıl bir fayda elde edebilirim ? Pic deki rogramın çalıştıgınımı görüyorum veya içindeki program yazılımınımı görüyorum ?
Alıntı yapılan: RaMu - 03 Nisan 2015, 13:56:46
En ucuz ve kolay çözüm
devrenin tamamı veya önemli bir kısmı
isis de simule edilebiliyorsa
isis şemasını çizip simule etmek.
Bende isis yok fakat her hangi bir simülasyonla uğraşmaktansa devreyi yapıp programladıgım pic'i denemek daha mantıklı geliyor. Bilmiyorum belkide yanlış düşünüyorum.
Yerli ve yabancı sitelerde pic ile ilgili satılan ekranlı test kartları var ne olduklarını okudugum halde, bu konularda bilgim az oldugu için (yeni başladıgımdan) tam anlayamadım. Belki dedim bu kartlar yukarıda yazdıgım amaca hizmet ediyordur deyip bir bilene sormak için forumda yazdım.

hgs

Alıntı yapılan: TABS - 03 Nisan 2015, 16:52:56
pic geliştirme kartlarından bahsetmişiniz, programladıgım pic'i bu karta takarsam nasıl bir fayda elde edebilirim ? Pic deki rogramın çalıştıgınımı görüyorum veya içindeki program yazılımınımı görüyorum ?

Programın nasıl çalıştıgını karttaki donanımların müsade ettiği ölçüde görebilirsiniz. Hazır bir hex varsa daha önceden hazırlanmışsa, kitte çalışacak demiyorum. Kitteki donanımların bağlantısına göre hazırlanmış programların nasıl çalıştığını görürsünüz.
Lcd kodu yazarsınız lcdde bunun nasıl yazılar yazdıgını görürsünüz gibi...

TABS

Sizin geliştirme kartından anlatmak istediğinizi şimdi daha iyi anladım. Bu durumda geliştirme kartları benim işime gelmez çünkü ben program yazmak istemiyorum.
Devrede kullanılan pic i hex ile programlayıp ve devresini yapıp programı çalıştırmak istiyorum.

RaMu

Alıntı yapılan: TABS - 03 Nisan 2015, 16:52:56
Bende isis yok fakat her hangi bir simülasyonla uğraşmaktansa devreyi yapıp programladıgım pic'i denemek daha mantıklı geliyor. Bilmiyorum belkide yanlış düşünüyorum.

Simulasyon programı kullanmadığına göre
belki devrede kurmadın hiç ama
devre kurma ile simulasyonda denemeyi karşılaştırmak için elinde yeterli ver yok demektir.

Alternatiflerin;
simulasyon,
breadboard a devreyi kurup denemek,
yabancı ve Türk sitelerde satılıyor dediğin şey yani Deney seti deney kartı
ile izin verdiği ölçüde programlarını yazıp denemek öğrenmek.

Amacın sadece kendin program yazıp denemekse
deney kartı ile öğrenmek mümkündür
ama
bir başkasının yazdığı programı elindeki deney kartı ile birebir denemek zor,
eğer bu program özellikle elindeki deney kartı için yazılmamışsa.

Ama şu sıralama her zaman makbuldür ve geçerlidir;
önce programını küçük parçalar halinde adım adım
yazar ve adım adım simulasyonda test edersin,
belli bir aşamaya geldiğinde
simulasyona paralel
breadbordda devreni kurup denersin,
gerekli eklemeleri çıkarmaları geliştirmeleri
breadbordda yaparsın
artık herşey istediğin şekilde çalışır hale geldiğinde
devre çizimini yapar ve
bakır plakete devreyi basar
(veya delikli plakete kurar)
elemanları lehimler
programı yükler çalıştırırsın.

Amaç önemli.
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

TABS

Amaç önemli demişsiniz dogrudur. Benimde amacım pic kullanılarak yapılmış bir devredeki (örnegin bir frequency counter devresi) ve bu amaç için verilen hex dosyası ile pic'i programlayıp; zamandan tasarruf sağlama amacı ile (ve kolay yoldan) onun kullanılacagı devreyi yapmadan, çeşitli sitelerde degişik modellerde satışını gördüğüm ve istediğim bu test amacına uygun ekranlı kartlarda birini alıp, pic'e yüklediğim programı o kartların ekranında görüp picin dogru bir yazılımla veya benim istediğim şekilde programlanıp programlanmadıgını kontrol veya test etmekti.
Yazınızdan bu geliştirme kartları ile bunu saglıklı bir şekilde yapamayacagımı anladım. Sizin söylediğiniz yöntem ve sıralama bu iş için daha mantıklı hali, baştan itibaren işin saglaması yapılarak sonuça gidiliyor. Tabi program yazılımınıda hakim olmak lazım.  Madem hex dosyası vasıtası programladıgım pici test etmek istiyorum , o zaman sıralamanın en başından başlamak lazım. Başlangıç olarak bir simülasyon programı bulup yükleyecem.

RaMu

Netten bulduğun devreleri yapacaksan,
güvenilir olanları ancak yapabilirsin,
yoksa denemenin kolay bir yolu yok.
Zaten çalıştığını kanıtlamak için genelde
simulasyonu olan projeler paylaşılır.

Forumda proteus programı mevcut,
isis için nette anlatımlarda var (proteusun simulasyon kısmı).

TABS

Sagolasın forumdaki proteusu yükleyecem.

RaMu

Aslında amaç hazır örnekleri uygulamak ise
çok fazla örnek bulabileceğin ve kolylıkla deneyebileceğin
arduino işini görür gibi geliyor bana,
yine isis de simule edebilirsin,
arduino yuda araştır istersen.

TABS

Dogru diyorsunda daha pic ile yeni haşır neşir olmaya başladık birde arduno konusuyla ilgilenirsem işin ucu kaçar. Önce pic işini bir pekiştireyim gerisi sırayla gelir.