boost konverterde verimlilik hesabı

Başlatan Mnemonic, 06 Nisan 2015, 14:41:22

FxDev

Gerilim regülasyonu yaparken 300V sabit bir değere değil, 20 ms içerisinde sürekli değişen 0V->10V->30V......->300V->250V... şeklinde ya çıkışı değiştireceksin ya da önce dediğin gibi 300V-320V DC'ye dönüştürüp sonra kıyacaksın. Başka bir yöntem yok şu anda aklıma gelen.
Forumda bazı bağnaz kişiler tarafından engellenip, atıldım. Tüm bu bağnaz kişilere rağmen Atatürkçülüğü sonuna kadar savunacağım; onlar da bağnazlıklarında boğulacaklar. Haberleşme için: info[at]firatdeveci.com / ©firatdeveci.com - ße Different Everytime!

Mnemonic

peki siz hangisini önerirsiniz.
direk istenilen seviyeye yükselten dc-ac inverter yükselteçmi ? yoksa half bridge ile önce dc elde edip sonrasında yüksek gerilim ile tekrar invertermı ?

FxDev

Alıntı yapılan: Mnemonic - 07 Nisan 2015, 16:59:55
peki siz hangisini önerirsiniz.
direk istenilen seviyeye yükselten dc-ac inverter yükselteçmi ? yoksa half bridge ile önce dc elde edip sonrasında yüksek gerilim ile tekrar invertermı ?

Ben ilkini denemek isterdim komponent azlığından dolayı.
Forumda bazı bağnaz kişiler tarafından engellenip, atıldım. Tüm bu bağnaz kişilere rağmen Atatürkçülüğü sonuna kadar savunacağım; onlar da bağnazlıklarında boğulacaklar. Haberleşme için: info[at]firatdeveci.com / ©firatdeveci.com - ße Different Everytime!

Mnemonic

komponent azlığından ziyade amaç daha çok verimlilik. ilk yolu takip edersem 50hz trafo kullanmak zorundayım. bu durumda da hem trafo büyüyeyek hemde kayıp çok olacak diye düşünüyorum.
sanırım 2. yol ile devam edeceğim. sistem hem kiçik olacaktır hemde daha verimli

kısaca özetlersen 24V akü akabinde boost - half bridge smps ile 300V elde edeceğim daha sonra oun doğrultacağım full bridge yada hex bridge ile 3 faz yada mono faz istediğim voltaj frekans seviyesinde gerilimi üreteceğim. sonrasında L-C devresi ile filtre edeceğim

şu durumda sadece akü şarj devresi kaldı birazda onu araştırdıkdan sonra işlere başlayabilirim. o kısımda da anlamadığım bazı noktalar var