Brushless sensörlü motor yardım

Başlatan masterlux, 08 Nisan 2015, 00:33:55

masterlux

Merhaba arkadaşlar,sizlerden fikir almak istediğim bir kaç konu var.Öncelikle başlıktada belirttiğim gibi bl90 tipi 36v sersorlu  brushless 4000rpm motor(elektrikli kaykayda kullanılıyor) ile sorunlar yaşıyorum.Sorunu sizlere şöyle özetleyim.Motor hareket halindeyken bir anda sekronize calışmamaya başladı sanki aşırı sürtünme ve kasıyormus gibi vurdura vurdura çalışmaya başladı.Bende teknik olarak motorun yandığını düşündüm başta motoru açtım herhangi bir sorun yoktu.Sonra moturun kontrolunu gerçekleştiren beyinden kaynaklanabileceğini düşündüm.Zaten 1 hafta sonra felan motorun ters yada duz çalışmasını veya hızlı çalışmasını sağlayan uzaktan kumandada çalışmamaya başlamıştı beyin tamiri yapan bir firmaya gösterdiğimde beyinin yandığını söylediler bende yeni bir beyinle değiştirdim kumanda çalışmaya başladı ama halen motor asekron çalışıyordu.Daha sonra aklıma  hall effect sensörlerinin birinin arızalanmasıyla dogru konum tespiti yapamadıgı o yuzden asekron çalışmış olabileceği geldi.3 adet sensörün tamamını değiştirdim.Şanssızlık ya sensörlerin konum  algıladığı dış çap 18 veya 19mm iç çap 8 veya 9mm kalınlık 3mm halka mıknatıs kırıldı(4 kutuplu bir mıknatıs sanrıım).Mıknatış kırıldığında kutuplarında değiştiğini biliyorum ya olursa diye japonla yapıştırıp taktım ama motor halen sekron çalışmıyor.Malesef araştırmalarıma rağmen bu şekilde bir mıknatıs bulamıyorum. İnternette bulabileceğim bir yer konusunda yardımcı olursanız sevinirim.Ayrıca sorunun mıknatıstan kaynaklandığındanda emin olamıyorum ben ibbf mezunu olarak bu konularda malesef pek bilgili değilim neden kaynaklanabileceği konusunda bana yardımcı olursanız sevinirim.Yarın motorun ve sensörün resimlerini atarım. suan nette gordugum benzer şemayı post'a eklemeye çalışacağım.Şimdiden hepinize teşekkür ediyorum.

buda kaykayın resmi
motorun önünde gozuken etiketin yanındaki beyaz düğmeli yer beyin onun onundeki yerde batarya kutusu