PIC çıkışına CD4017 bağlama

Başlatan ismal45, 09 Nisan 2015, 00:31:26

ismal45

Arkadaşlar,elektronik konusuna yeni yeni adım atmış bulunmaktayım.Sizlere göre kolay ama bana göre zor bir soruya cevap arıyorum. Konu kısaca şu: 16F628A nın B portlarına CD4017 bağlamak istiyorum.Ancak 4017 nin nasıl bağlanacağı konusunda tereddütüm var. PIC çıkışına transistör bağlandığında PIC'ın çıkış pini ile transistör arasına 1 K lık direnç bağlamak gerekiyor. Peki PIC'ın çıkışına CD4017 bağlayacağım zaman PIC çıkış pini ile 4017 arasına direnç bağlamam gerekir mi? Direnç bağlamak şart ise bağlayacağım direncin değeri ne olmalıdır. Yardımlarınız için teşekkür ederim.

z

Dirence gerek yok. Doğrudan CD4017 çipini PIC işlemciye bağlayabilirsin. Her iki çipi de aynı voltaj ile mesela 5v ile beslemelisin.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

t2

Pic çıkışına 4017 niçin bağlanır?

ipek

eğer pic'ten gelen darbeleri 4017'ye vereceksen,biri TTL biri CMOS olduğu için buffer transistör isteyebilir,fakat 74HCT4017 TTL modellerinide ürettiler,transistör falan istemez.

z

Transistöre gerek olmaması lazım. 16F serisinde en kötü durumda pinler 0.6v ... Vdd-0.7 aralığında çıkış yapıyor.

http://ww1.microchip.com/downloads/en/DeviceDoc/35007b.pdf  Sayfa 53.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com