ivme sensörü tavsiye

Başlatan pwm.c, 09 Nisan 2015, 15:16:33

pwm.c

Alıntı yapılan: Maxim - 09 Nisan 2015, 20:21:44
ben başka birşey sorayım
neden hazır motorsiklet alarmı almıyorsunuz?

fiyat yüzündenmi yoksa daha iyisini yapma isteğimi?

elimde 2 tane hazır oto alarmı var (made in china :) ) ama onlar piezo üzerine düşen sese göre çalışıyor. bu durum motosiklerlerde sıkıntılı olur.
diğer neden ise, oto alarmı motosiklete tam uymuyor. cam ve kapılar sensörlenmiş durumda.
3. neden, kutu ebatları büyük ve çok sayıda kablosu var. motor üzerinde tesisat yapmak imkansız.
ben bu alarmların sadece sirenini kullanacağım. geri kalan devreyi SMD malzemelerle çok dar bir alana sığdırmak zorundayım. motosiklet spor tarzı olduğundan bagaj dahi yapmamışlar.

hazır motosiklet alarmları ise benim yaptığım gibi eğime göre çalışmıyor. sanırım onlarda piezo ile titreşime duyarlı yapılmış olmalı. eğer eğime göre yaparsam çevredeki gürültüden etkilenmez ve gereksiz yere çalışıp kimseyi rahatsız etmez diye düşündüm. yani daha iyisini yapmak istiyorum. ayrıca kardeşim motoru yeni aldığı için çok masraf yaptı. bir yenisi canını sıkıyor :) ben elektronikçi olduğum için bu tür devreleri yapmak da bana düşüyor.

sensör konusunda arkadaşların tavsiye ettiğini alıp deneyeceğim. olmazsa HALL EFFECT sensörle bişey yapmaya çalışırım. gelen tavsiyelere hala açığım. şuanda kafama takılan tek sıkıntı motorsiklet sürekli dışarda durduğu için hava sıcaklı burada kışın -10'ların altına düşebiliyor. sensörler bundan etkilenir mi bilmiyorum.

tavsiyeleriniz için tekrardan teşekkürler.
_/\/\/\_ -[ı- -ı>|- -|ı|ı|ı- -ı< -||- -l[]l-