tepe noktası dedektörü

Başlatan frederic, 09 Nisan 2015, 16:04:44

frederic

Merhaba dostlar, zero cross dedectörün bir başka versiyonuna ihtiyacım var ve bunu analog olarak yapmak istiyorum. Yapmayı istediğim şey şebekenin her pozitif ve negatif tepe noktasında yani 90 derecede bir lojik sinyal almak. Bu iki sinyal ayrı olacak tabi, birbirinden bağımsız olarak kullanacağım. Değerli fikirlerinizi bekliyorum.

mustafa_cmbz

yine zero cros devresi yaparak sıfır geçişleri algılaman gerekecek fakat sonrasında ne yapman gerekir bilemiyorum

z

Şebeke harmoniklere sahip olmasaydı yani çok temiz bir sinüs olsaydı matematiksel araçlar işe yarardı. Mesela türev aldığında cos sinyali elde ederdin ve bunun sıfır geçişleri şebekenin 90 derecesine denk gelirdi.

Ben olsam;

Bir önceki peryodu ölçtüğüm için biliyor olurdum. Sıfır noktasından itibaren timerı kurar Peryod/4 süre sonunda int ürettirir ve burası 90 derdim. Buna 2P/4 daha ekleyince -90 ı yakalardım.

Bu esnada da bir sonraki işlemde kullanmak üzere bu anki peryodu ölçerdir.

Bir diğer yöntem ADC ile şebekeyi sürekli örneklemek. Bunun için hızlı ADC ve işlemci gerekir. Digital algoritmalarla yanlış tepeleri filitreler gerçek tepeyi bulurdum.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

frederic

Teşekkürler hocam, analog olarak basit bir şekilde halledemeyeceğiz anlaşılan. Ufak bir microcontroller le dediğiniz gibi yapacağım artık.

z

Analog olarak mümkün. Frekansın çok değişmediğini varsayarsan zero cross un ürettiği palslerle MMV tetikleyeceksin. MMV 5 msn sonra çıkış değiştirken ikinci bir MMV yi tetikleyecek bu da sana 90 derece palsını üretecek.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

frederic

mmv nedir hocam duymadım daha önce?

frederic

Merhaba dostlar, lm358 ile sıfır geçiş dedektörü yapıyorum. İnternetteki devrelerde hep simetesleme kullanılmış, bens imilasyonda single besleme kullanıyorum ve bir sıkıntı görünmüyor. Gerçekte bir sorun olurmu acaba single besleme, simetrik olayı zero cross için şartmıdır?