Arcade şase

Başlatan evreno, 14 Nisan 2015, 12:59:47

evreno

Arkadaşlar merhaba,

Elimde bir arcade kabin var bu kabini restore etmeye çalışıyorum
kabinin şase(tüplü monitör) de sorun var hiç görüntü yok (normalde boşta bile çalıştırılsa beyaz görüntü vermesi lazım)
şase 2 kartta oluşuyor power ve görüntü katı olarak
power çıkışlarnı ölçtüğümde 12v,24v,B1,B2 voltaj veriyorlar power da sorun görünmüyor gibi
şaselerde genelde horizontal transistöründe sorun olurmuş
elimde aynı şaseden bir tane daha var yedek parçalık üzerinden bu transistör sökülmüş ya arızalanmıştı
yada başka bir karta yedek parça olarak kullanıldığını düşünerek
bende karttan bu transistörü söktüm
ölçü aletini diyot konumuna alıp bacakları test ettim
transistör 2sc3996 datasheet de NPN olduğu belirtilmiş

Base ve emitter kısa devre görünüyor,
base ile collector değer veriyor (probun iki yönünde de)
collector ile emitter değer veriyor (probun iki yönünde de)

transistör uçmuş gibi
siz ce durum nedir danışmak istedim
horizontal transistörü bozulduğu zaman tüpün hiç tepki vermemesi mümkün mü?
yoksa başka arızalı parçalarda olabilir mi?

Melih1802

Horizantal Transistörü yanıksa:

- Horizantal Trafosu,
- Transistör çevresindeki malzemeler,
- Horizantal besleme gerilimi kontrol edilir.

SMPS ten çıkan 100 ila 160 volt arasında bir gerilim vardır, Bu gerilim Horizantal trafosu karttan sökülerek ölçülür.

Horizantal Transistörünün Base bacağı takip edilerek sırası ile yalıtım trafosu ve transistörü ölçülür, bunlar sağlamsa Horizantal çıkış veren entegre kontrol edilir.

- Transistörü ve Trafoyu kart üzerinden sök,
- Entegrenin horizantal çıkış pinini takip ederek bul ve Osilaskopla çıkışını kontrol et. 15.625Hz olması lazım.
- Aynı hattı takip ederek Horizantal Transistörünün base bacağındaki yine aynı frekanstaki sinyali gör.
- Sinyal bu hat boyunca temiz ve frekansı doğruysa Horizantal transistörü çevresindeki bir malzeme veya Trafon arızalı olabilir.

evreno

Alıntı yapılan: Melih1802 - 14 Nisan 2015, 13:33:19
Horizantal Transistörü yanıksa:

- Horizantal Trafosu,
- Transistör çevresindeki malzemeler,
- Horizantal besleme gerilimi kontrol edilir.

SMPS ten çıkan 100 ila 160 volt arasında bir gerilim vardır, Bu gerilim Horizantal trafosu karttan sökülerek ölçülür.

Horizantal Transistörünün Base bacağı takip edilerek sırası ile yalıtım trafosu ve transistörü ölçülür, bunlar sağlamsa Horizantal çıkış veren entegre kontrol edilir.

- Transistörü ve Trafoyu kart üzerinden sök,
- Entegrenin horizantal çıkış pinini takip ederek bul ve Osilaskopla çıkışını kontrol et. 15.625Hz olması lazım.
- Aynı hattı takip ederek Horizantal Transistörünün base bacağındaki yine aynı frekanstaki sinyali gör.
- Sinyal bu hat boyunca temiz ve frekansı doğruysa Horizantal transistörü çevresindeki bir malzeme veya Trafon arızalı olabilir.

öncelikle cevap için teşekkürler

elimde osiloskop yok onun için ölçüm yapamam
ben bu transistörden 2 adet sipariş verdim birkaç güne elimde olur
öncelikle transistörü değiştirip bir bakacağım umarım yeni takacağım transistör arızalanmaz (kolay bulunmuyor)
sorun çözülmezse beni aşar sanırım
varsa başka tavsiyeleriniz sevinirim

Melih1802

Atölyemde sana yardımcı olmaya çalışırım.

İstanbul-Beylikdüzü.

Sozuak

Bu tip arızalarda transistör kısadevre olduğundan güç kaynağına aşırı yük biner, smps ile kendini korumaya alır ve güç kaynağından koruma devresinin çıt çıt çıt şeklinde periyodik kısadevreyi kontrol etmek için voltaj vermesini ve aşırı akım nedeni ile sürekli geri kapatmasının sesini duyarsınız.

Yatay çıkış katı aynı zamanda tüp flaman beslemelerini ve bias voltajlarını da ürettiğinden  sistem tamamen ölü hale geçer.

Çıkış katı transistörü ve bazı şaselerde tüp soketi dahil değiştirilmez ise arıza tekrarlanabilir zira soketteki atlama uçları normal çalışma voltajında da atlamalara sebep olup transistörü bozar. Ayrıca transistör çevresindeki direnç ve diyotları da kontrol edip özellikle Beyz-Emitter geriliminin çok yükselmemesini sağlayan olası bir yanmaz yada metal film direnç ile devredeki yakın ilişkideki açıkdevre yada değeri yükselmiş olabilecek yanmaz/metal film dirençleri kontrol edin. Bu dirençlerin değerleri olmaları gereken değerin üzerine çıktığında oluşabilecek yüksek gerilim yine transistörü yakabilir. Bu tip arızalarda TV tamircileri sadece transistörü değiştirmezler. Transistörün bozulması yada bozulmasına sebep başka bir elemanın bozulması devre elemanlarında stress oluşturup onları da hasarlar. İşin kötüsü bu hasarlar multimetre ile ölçüldüğünde elemanın normal görünmesi, gerçek çalışma voltajı altında arızanın ortaya çıkması da olası olduğundan tecrübeleri sayesinde  tek seferde transistör, tüp soketi, birkaç direnç ve kondansatörü de sağlam ölçülse dahi değiştirirler. Her şase tasarımı farklı olduğundan değişecek elemanlar standart olarak şunlar yada ku kadarı denemez. Yalnız en azından tavsiyem. Yakınen bağlı dirençleri ve kondansatörleri en azından sızıntı yada değer yükselmesine karşı multimetre ile tercihen birer uçlarını devreden ayırarak ölçmeniz.

evreno

Alıntı yapılan: Melih1802 - 14 Nisan 2015, 14:56:20
Atölyemde sana yardımcı olmaya çalışırım.

İstanbul-Beylikdüzü.

hocam teşekkürler fakat ben Adana dayım,

Sozuak bilgiler için teşekkür ederim

ben horizontal transistörünü değiştirip denedim ama çalışmadı
çıkarıp yeniden ölçtüm sağlam duruyor bozulmamış en azından :)
sorun sadece transistör de değil demek ki, konu beni aşıyor
tv tamircisine göstereceğim

sıkıntı tüpün 29" olması çok ağır yerinden kalkmıyor :)
bakalım bir şekilde çözülür umarım

teşekkürler yardımlarınız için

evreno

arkadaşlar merhaba;

şase yi TV tamircisine götürdüm tamir etti oyun bırakmamıştım açınca tepki versin beyaz gibi görüntü gelsin sorun olmaz çalışır diye düşünerek
tamir etti ve alıp eve getirdim oyunu bağladım görüntü var fakat kayma yapıyor ve durmuyor
ayarlarla H HOLD ve V HOLD ayarları belli bir seviyeye kadar düzeliyor fakat kayma durmuyordu

son durum ekranda resim doğru oluşuyor fakat kayma oluyordu aşağıda göründüğü şekilde

sonrasıda birçok şey denedim :

kondansatörleri yeniledim fakat bir şey değişmedi
KA358, LA7851 ve TC4030BP yi yenileri ile değiştirdim o da çözüm olmadı
tüm lehimleri yeniden yaptım görünmeyen bir çatlak yada soğuk lehim vardır diye düşünerek

oyunda sorun mu var dedim, başka bir kabine taktım ve sorunsuz çalıştığını gördüm , tv de sorunsuz çalıştığını biliyordum ama yine de emin olmak istedim

dün gece aklıma şaseye başka bir cihaz bağlamak geldi
elimde digitürk ün eski bir receiver ı vardı umarım rgb vardır diyerek bağlantıyı yaptım
scart da ki 19. pin şase nin horizontal e bağladım
çok sönük de olsa bir görüntü geldi onda da kayma vardı
sonra aklıma 20. pin çaprazlama durumu geldi onu girdim H sync ye görüntü netlenemedi hiç
sonra 19. ve 20. pini birarada şasenin H sync ye verdim ve görüntü kayması durdu

oyunun RGB sinyalleri ve GND yi şaseye verdim
receiverın scartdan GND yi de bağladım aynı GND ye
sonra recever ın 19. ve 20. pini bağladım H sync ye şase de ki
görüntüyü netleyemedim,
oyundandan gelen composit sync yi şasenin H sync ye girdim ve receiver dan gelen 19. scart pinini de aynı yere taktım
biraz H HOLD ve V HOLD ayarı arkasına görüntü geldi

NEOGEO ve RECEIVER bir arada çalışan bir sistem oldular  ;D

şimdi bu şasenin derdi ne ben anlayamadım ve sizlere danışayım dedim

oyunda sorun yok başka şase de çalıştığını gördüm
bu SYNC girişlerin polaritesi oluyormuş sanırım şaseden şase ye değişen
acaba MVS nin polaritesi mi sıkıntılı
receiverdan çıkan   mı - mi bilmiyorum

oyundan tek sync çıkıyor composit, receiver dan da scart 19. pin (sync out) ikisi bir arada görüntüyü sorunsuz verebiliyor

önerilerinizi bekliyorum

mesaj birleştirme:: 03 Mayıs 2015, 14:06:10

bu arada foruma youtube videolarını nasıl ekleyebiliyorum :)

ok buldum :) nasıl eklendiğini

z

Vertical sinyalinin invert edebilirmisin?

İlginç. Yatayda da kayıyormuş. Sen gene de bir dene.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

evreno

Alıntı yapılan: z - 03 Mayıs 2015, 00:17:48
Vertical sinyalinin invert edebilirmisin?

İlginç. Yatayda da kayıyormuş. Sen gene de bir dene.

hocam selam,
oyunun sync çıkışı tek bir kablo var (composit sync)
sadece o kablo takılı iken kayma olan görüntü var
ben ek olarak receiver dan scart 19. pini aynı yere bağladım oyunun kablosu ile birlikte
o şekilde görüntü düzeldi

şasede ek olarak vertical giriş var ama boşta bırakıyorum (composit sinyal ise horizontal a bağlanıyor birçok şase de)

şasede vertical ve horizontal girişleri 1K direnç üzerinden 2N3904 transistöre ordan da TC4030BP ye gidiyor
devrenin bu kısmında sinyalin polaritesi mi ayarlanıyor
ben bu kısımda bir sorun var diye düşünüyorum ama ne yapabilirim?

z

Hurdacıdan terminal monitörleri alıp PC, Commodore vs ye bağlardım.

Sistemler çok farklı olduğu içinfrekans ve senkron sinyallerinin invert durumları olabiliyordu.

Bu yüzden invert konusuna odaklan derim.

TC4030 büyük olasılıkla invert işlemini yapıyor.

Belki de otomatik invert işlemi yapan devreye ait.

Bak belki oralarda bir jumper falan vardır. Yada üşenme 4030 çipine bağlı devre elemanlarını da içine alacak şekilde semayı çıkart.

Şema olunca sorun ve çözüm kolay anlaşılır.

evreno

z hocam devre şu şekilde

[img][/https://48ed46bd59a657df4643bbd4a5e88afe14c8d122.googledrive.com/host/0B8rG9Be9SBpgckVqaGw4ZjdCRW8/img]

devrede montaj yapılmamış bazı elemanlar var acaba onlar ters polarite için mi boşta bırakıldı

z

Ne 3 kağıtçı adamsın. Neyse bu da işe yarar tabiki.

HSync ve VSync sinyallerinin girdiği yoldan itibaren de benzer bir resim ver de tam olsun.

Senkron sinyalleri transistörlerden geçtikten sonra bu çipe geliyor olmalı. (Umarım)

mesaj birleştirme:: 03 Mayıs 2015, 02:01:22

Çizimde hata var. Tekrar kontrol etmelisin.

En sağda 2K7 direncin alttaki ucu olmayan R402 ye bağlı. Halbuki bu uç muhtemelen +12v a bağlı.

Çizimi bir daha kontrol edersen iyi olur.

TC4030 un 9 nolu bacağı  C407 ile R411 in birleştiği yere gidiyor olabilirmi?

evreno

Alıntı yapılan: z - 03 Mayıs 2015, 03:51:08

HSync ve VSync sinyallerinin girdiği yoldan itibaren de benzer bir resim ver de tam olsun.

Senkron sinyalleri transistörlerden geçtikten sonra bu çipe geliyor olmalı. (Umarım)

elimde anca bu geldi üstat :)

altta yer alan sokat SYNC sinyallerinin girdiği soket

devrenin çıkışı da sarı işaretli yerden gidiyor görünüyor trafoların bulunduğu kısıma

resmin işlenmemiş (karalanmamış halini istediniz sanırım) :)

elimde yedek parçalık bir şase daha var aynısından onu elime aldım yollara bakıp birazda kopya çekerek devre çıkardım :)

mesaj birleştirme:: 03 Mayıs 2015, 04:11:46

mesaj birleştirme:: 03 Mayıs 2015, 18:01:22

Çizimde hata var. Tekrar kontrol etmelisin.

En sağda 2K7 direncin alttaki ucu olmayan R402 ye bağlı. Halbuk bu uç muhtemelen +12v a bağlı.

Çizimi bir daha kontrol edersen iyi olur.

evet üstat düzelttim resmi

z

Sen en iyisi kartın yollarının olduğu taraftan da bir resim çek. TC4030 un 14 nolu bacağını da resimde işaretle.

evreno

Alıntı yapılan: z - 03 Mayıs 2015, 04:15:58
Sen en iyisi kartın yollarının olduğu taraftan da bir resim çek. TC4030 un 14 nolu bacağını da resimde işaretle.

mesaj birleştirme:: 03 Mayıs 2015, 04:49:47

TC4030 un 9 nolu bacağı  C407 ile R411 in birleştiği yere gidiyor olabilirmi?

evet üstat çizimi düzelttim