DS1302 ve LM2575 uyumsuzluğu.

Başlatan ankyra, 16 Nisan 2015, 11:43:36

ankyra

Selamlar... Bir kayan yazı devresi yaptım, devre üzerinde saat-tarih için DS1302 kullandım. Beslemesini de LM2575T-5 entegresi ile yaptım. ancak saat belirgin şekilde ileri gidince (10 dakikada 4-5 saniye) sorunu şu şekilde tespit ettim: osilaskop ile DS1302 nin 3 nolu bacağını gözlemledim. devre akım çekmez iken normal kristal osilasyonu var ancak devre akım çekince kristal osilasyonu gölgeleniyor. çift görüntü varmış gibi sinyal bozuluyor. saatin ileri gitme sebebinin bu olduğunu tahmin ediyorum. devreyi farklı bir kaynaktan besledim sorun çözüldü. Regüle kısmını yeniledim ama hala aynı sorun devam ediyor.

bu konuda tecrübesi olan var mı acaba? tavsiyelere açığım...

ibocakir

Alıntı yapılan: ankyra - 16 Nisan 2015, 11:43:36
devreyi farklı bir kaynaktan besledim sorun çözüldü.

Farklı bir kaynak nedir hocam?

ankyra

http://sanpaelektronik.com/index.php/tr/component/k2/item/237-hy3005-santech-tek-kanal-g%C3%BC%C3%A7-kayna%C4%9F%C4%B1

böyle bir kaynak... "devreyi farklı bir kaynaktan besledim sorun çözüldü" derken, regüle kısmını kullanmayıp güç kaynağı ile besledim. yani 2575 i devreden çıkardım.

şimdi lm2575 devresindeki bobinin yaydığı manyetik alanın, bu sorunun kaynağı olması durumunu araştırıyorum.

JOKERAS

Selam,
DS1302'ye bağladığınız kristalin gövdesini şaseye lehimleyip-irtibatlandırıp deneyin.
+5v temizmi üzerinde rippile gürültü ıvır zıvır olmamalı iyi filitre edin,derim.

baran123

Kaliteli kristal bulmak kesin cozum.Eski bilgisayar anakartlarindan sokebilirsiniz.

elektronik

ds1302 nin beslemesinin temiz olması gerekiyor.  10 ohm direnç üzerinden besleyip birde 10mf kondansatör takıp deneyin.

mustafa_cmbz

Bana kalırda bunların yanında girişe pi tipi filitre güzel olur..

skara1214

Lm2576 adj yi 8 volta ayarla ucunada bir adet 7805 koy gayet guzel 5 volt elde edersin
Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

ankyra

kristal sorunu değil, frekansmetre ile ölçüp kondansatörlerle falan kristal frekansını ayarlıyorum. daha önce bahsettiğim gölgelendirmeyi bir miktar bastırdım ama saat hala ileri gidiyor. en son ds1302 yi değiştirdim ve yaklaşık yarım saat denedim, sanki düzeldi. emin değilim ama sanki direnc.net ten aldığım ds1302 ler patates baskı!!! salı gününe kadar tekrar deneme yapamayacağım. sonucu bildiririm.

ilgilenen herkese teşekkür ediyorum.

ankyra

direnc.net ten aldığım 2 adet DS1302 saati düzgün saymıyor. Daha önce belirttiğim gibi bariz bir şekilde ileri gidiyor. Geçen yıllarda aldığım başka bir DS1302 ile sorun ortadan kalktı. (4-5 günde 1,5 sn hata yapmış.)

bilginize...

ankyra

direnc.net e durumu bildirdim. gelen cevap şu:

"hocam sıkıntılı olan ürünleri deştiririz.
ürün uzantısıyla alakalı bir durum olabilir.
bu ürün stogumuzda kalmadıgından ic piyasadan alıp gönderdigimiz bir ürün."