SICAKLIK SENSÖR SEÇİMİ(0-500 DERECE)

Başlatan signtnight, 16 Nisan 2015, 13:58:07

signtnight

Arkadaşlar iyi günler.Okulda halletmem gereken bir proje var.Projem gayet açık ama birkaç takıldığım nokta var.Benden ana hedef olarak 0-500 derece ölçüm yapılması isteniyor ve bunu PIC16F883 ile yapıcam.Sensörleri araştırdım ama 500 derece yüksek seviyede sıcaklık tecrübesi olan arkadaşlar hangi sensörü kullanmam gerektiği konusunda yardımcı olabilirlermi ?

skara1214

Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

signtnight

Pt100 gördüm genelde bende ama direnç ayarlıymış mikroişlemciye nasıl bir bağlantı gerekiyor digital işlem yapabilmek için bilginiz varmı ?

Erol YILMAZ

Bu sicaklikta termokupl veya pt100 olabilir.
Microchip in her ikisi icin de uygulama notlari var.

pwm.c

MAX6675 entegresi ile termokuplu direk okuyabilirsin. 0...1024' C arası ölçüm sonucu gösterir.
_/\/\/\_ -[ı- -ı>|- -|ı|ı|ı- -ı< -||- -l[]l-

signtnight

Alıntı yapılan: pwm.c - 16 Nisan 2015, 16:17:10
MAX6675 entegresi ile termokuplu direk okuyabilirsin. 0...1024' C arası ölçüm sonucu gösterir.

anlatmak istediğiniz bu bağlantı sanırım değilmi ?

pwm.c

Alıntı yapılan: signtnight - 16 Nisan 2015, 16:21:47

anlatmak istediğiniz bu bağlantı sanırım değilmi ?
Evet, bu devreyi zaten ben yayınlamıştım :)
eğer sende yapacaksan MAX6675'in besleme bacaklarını bağlamayı unutma. ayrıntılar datasheetinde mevcut.
http://datasheets.maximintegrated.com/en/ds/MAX6675.pdf
bu arada, MAX6675 sadece SMD olarak bulunuyor haberin olsun.

signtnight

Alıntı yapılan: pwm.c - 16 Nisan 2015, 16:53:32
Evet, bu devreyi zaten ben yayınlamıştım :)
eğer sende yapacaksan MAX6675'in besleme bacaklarını bağlamayı unutma. ayrıntılar datasheetinde mevcut.
http://datasheets.maximintegrated.com/en/ds/MAX6675.pdf
bu arada, MAX6675 sadece SMD olarak bulunuyor haberin olsun.
:) tamam hocam sağolasın sorun oluşturmaz sanırım gerçekleyebiliriz belki devreyide.ayrıca benim bu kadar eklentili değil sadece ölçüm yapabilmesi yeterli bu aralıkta yalnız bişey sormak istiyorum projeyi veren hoca illaki 500 derecede diretirse max. ölçümü bu noktaya çekebilirmiyiz ? bu arada genel dökümanı indirdim hex dosyası var ama orjinal C kodu varmı ?

pwm.c

Alıntı yapılan: signtnight - 16 Nisan 2015, 17:00:18
:) tamam hocam sağolasın sorun oluşturmaz sanırım gerçekleyebiliriz belki devreyide.ayrıca benim bu kadar eklentili değil sadece ölçüm yapabilmesi yeterli bu aralıkta yalnız bişey sormak istiyorum projeyi veren hoca illaki 500 derecede diretirse max. ölçümü bu noktaya çekebilirmiyiz ? bu arada genel dökümanı indirdim hex dosyası var ama orjinal C kodu varmı ?
Bahsettiğin devrenin kodlarını zamanında PROTON Basic ile yazmıştım ama şimdi onu kullanmıyorum.
C ile yazılmış örnekler var elbette. asıl önemli olan sana hangi derleyici gerekiyor?
500 derece sınırlaması yazılımla yapılabilinir ama senin hocan analog bir devre istiyorsa iş değişir.

signtnight

Alıntı yapılan: pwm.c - 17 Nisan 2015, 05:04:34
Bahsettiğin devrenin kodlarını zamanında PROTON Basic ile yazmıştım ama şimdi onu kullanmıyorum.
C ile yazılmış örnekler var elbette. asıl önemli olan sana hangi derleyici gerekiyor?
500 derece sınırlaması yazılımla yapılabilinir ama senin hocan analog bir devre istiyorsa iş değişir.
açıkçası yaptığınız devrenin birebir aynısı işime yarıyor belli sıcaklığı aşınca kapanmasi gerekiyor fakat lm35 sensörüyle ve PIC18f883 le.derleyici olarak sınır koymadı proton daha kullanışlı görünüyor bu sensörü degistirince termokupl gidiyor ve lm35 RA1 girisine baglaniyor acaba kodda bu port yerlerino degistirmek PIC16883dede aynı calısmayı verirmi?

pwm.c

LM35 sensörü 500 dereceyi ölçemez.

signtnight

Alıntı yapılan: pwm.c - 17 Nisan 2015, 07:39:38
LM35 sensörü 500 dereceyi ölçemez.
hocadan onay aldım sıcaklığa sınır koymadı

Okan AKÇA

forumda ntc üzerine defalarca kodlar paylaşıldı.örnekler yapıldı ntc varken lm35 de neyin nesi

Murat Mert

Alıntı yapılan: Okan AKÇA - 17 Nisan 2015, 20:58:46
forumda ntc üzerine defalarca kodlar paylaşıldı.örnekler yapıldı ntc varken lm35 de neyin nesi

:D :D :D
o da neyin nesi Okan
mert07

Okan AKÇA

Bende bilmiyorum hocam yeni cikmis herhalde