24V DC Silecek Motorunda Kısa Devre Koruma Sorunu

Başlatan gkimirti, 22 Nisan 2015, 10:02:07

gkimirti

Daha önce yine aynı güçlerde redüktörlü 12V silecek motorlarını 12V 10A smps güç kaynağı ile doğrudan çalıştırırken , benzer gözelliklerde başka bir motor (24Vluk) güç kaynağını kısa devre korumasına sokuyor. Bazı güç kaynaklarında bu sorunu 5W 0,2ohm değerli taş direnç takarak çözmüştüm, ama bu motor için direnç vs. fayda vermiyor. DC motorlarda soft kalkış yapmak için kondansatör ve direnç kombinasyonlu bir yapımı kullanmalıyım yada bobin?

sezgin05

Benzer bir sorunu CRT TV'lerde besleme de kullanılan PTC ile çözmüştüm.

gkimirti

Motor girişine seri olarak mı bağlayacağız, PTC dediğimiz taş dirençle aynı işi yapmıyor mu?

z

PTC ısındımı direncini artıracak. NTC olsa anlarım. Fakat bu tip malzemeler yüksek akımda ateş gibi olur.

PWM ile soft start yapmak gerekir.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

cann

pwm ile soft star nasıl yapılıyor, aynı şekilde fren.
hedef değere 1-2 sn de ulaşması gibi mi? duty değerini 1-2 sn lik artışla hedef değere çıkarmak anlamında mı?

z

Motora voltajı birden vermeyecek, voltajı sıfırdan itibaren yavaş yavaş artırıp nihayetinde tam voltajı veren ara bir devre yapılacak.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

cann

anladım biraz.
motoru 4 ayrı hız da çalıştırıyorsak, tercihimize göre. (%25, 50,75,100 gibi)
her birinde bu softstar ve softstop nasıl dizayn edilir

JOKERAS

Selam,
Başka besleme kullanın.
Cycle by cycle kontrol sağlayan beslemlerde otomatik olarak kapanır,genelde bu tip beslemelerde böyle zaten.
Ani akım asılmalarında besleme kapanıyor,kapanmasa primerdeki Fet patlıyor.
Duruma göre sizin adaptör motorun max akımnı karşılayabilecek kapasitede değil.
Şunu deneyebilirsiniz,beslemenin R-Sens direncinin değerini,fazla olmamak kaydı ile atıyorum 0.22Ω ise paralel 0.47Ω ekleyerek
deneyebilirsiniz.

Soft start için PWM iş görürmü burada?
%1 genlikli bir pwm uygulasam,sonuç itibarı ile o genlikte bile motor devirsiz olduğu için yine aşırı akım çekip beslemeyi korumaya sokmazmı?

FxDev

İlgili motoru çok kullandım hatta sürücü de tasarlamıştım hem de switch mode. 15A limitli!
(Zaten şu forumda SMPS'lere öcü gözüyle bakılmıyor mu en çok da ona tav oluyorum!)

Öncelikle bu motorların ilk kalkış akımları yüksek. Akım limiti yapabilen bir güç kaynağınız yok ise (ki genelde ucuz ve tasarım kolaylığından olmaz) hemen kısa devre gibi algılanıp devre kendini korumaya otomatik alır.
12V kaynaktan beslerken motoru 24V ile beslemek daha fazla akım çekilmesine neden olacaktır bunu lütfen göz önünde bulundurun.

Sizin ihtiyacınız olan şey akım limiti yapabilen bir kaynak. Yalnız dikkat etmeniz gereken bir nokta var; demaraj akımı sizin akım limitiniz olmalı. Kaynağınız anlık dahi olsa bunu verebilmeli. Güç vermese de akımı basabilmeli.

Aşağıdaki şekilden sağ taraftaki gibi olmalı akım şekli. Eğer böyle bir kaynağa sahipseniz, DC motorları sorunsuzca sürebilirsiniz. Yoksa akım limitli bir motor sürücü yapmanız gerekir.

Unutmayın DC motorlar için kritik parametre gerilim değil, akımdır!!

Forumda bazı bağnaz kişiler tarafından engellenip, atıldım. Tüm bu bağnaz kişilere rağmen Atatürkçülüğü sonuna kadar savunacağım; onlar da bağnazlıklarında boğulacaklar. Haberleşme için: info[at]firatdeveci.com / ©firatdeveci.com - ße Different Everytime!

irdal

Alıntı yapılan: z - 22 Nisan 2015, 13:05:16
PTC ısındımı direncini artıracak. NTC olsa anlarım. Fakat bu tip malzemeler yüksek akımda ateş gibi olur.

PWM ile soft start yapmak gerekir.

Pwm ile soft start olayına biraz daha açıklık getirir misiniz? Aynı sorun bende de olduğu için yeni konu açıp forumu kirletmek istemedim.  Brushless motor sürücü denemelerimde devamlı mosfet yakıyorum.  Elimde ki motor elektrikli bisiklet motorlarından.  Pwm soft start dan kastınız istenilen pwm genişliğine birden değil de belirli bir sürede ulaşmasımıdır ?  Eğer böyle ise bu konuda aklıma takılan kısım şudur;farz edelim ki pwm duty i sıfırdan belirli bir değere kademe kademe attırdık. Kalkış anında çok düşük duty değerlerinde pwm uygulandığında da motor dönmediği için bemf üretemeyecektir, bu durumda mosfetlerden akan akım çok kısa bir sürede olsa (Duty/freq) Vbesleme/Rmotor şeklinde olacaktır. Bu şekilde olduğu zamanda anlık da olsa mosfetlerden yine yüksek akımlar akacak hatta mosları yakacaktır.

Soft start için h bridge yapıya verdiğim gerilim ile oynamak aklıma geldi, biraz saçma olabilir ama buck converter gibi bi yapı ile kalkış anında motora verilecek gerilimi düşürüp daha sonra mtor devir alınca tekrar orjinal besleme gerilimine çekmeyi düşündüm, ama bir mühendis adayı olarak bu yöntemi hiç pratik bulmadım . İnccelediğim brushless motor sürücülerinde de böyle bir yapıya rastlamadım. Soft start olayına açıklık getirip yardımcı olursanız çok memnun olurum.