230 V geciktirmek.

Başlatan rck8942, 23 Nisan 2015, 00:23:17

rck8942

Merhaba arkadaşlar,

Havalandırmada kullanılan ufak bir ventılator var odada. Anahtar üzerınden lamba ve ventılator tetıklenıyor ve dırek Çalışıyor. Oda dan çıkıldıktan sonra beli bır sure sonra ventılator calışmaya devam edıyor, orda sıkıntı yok.

Istedıgım fazla malzeme kullanmadan tetıkleme süresını çoğaltmak yanı odaya gırdıkten sonra  ventılator 2 dk sonra calışmaya başlasın.
Elektroniker für Betriebstechnik

boreas

Zaman rolesiyle cozebilirsin hatta Vantilatör gucune gore direk kontak bile yetebilir

ahmet_zxc

endünstriyel elektronik kitabında;

çekmede gecikmeli role, bırakmada gecikmeli role diye konular vardı..

rck8942

Zaman rolesiyle filan ugrasmak istemiyorum. Ufak bir pcb uzerinden yapabilevegim bir devreleri varmi ? Devreyi koyacak yerim dar.

Cemre.

Aslında zaman rölesinin çalışma mantığından siz de küçük bir transistörlü zaman rölesi yapabilirsiniz diye düşünüp google'da

time delay circuit using transistor, veya using capacitor

diye arattım ve şu sayfayı buldum.

http://electronics.stackexchange.com/questions/68223/transistor-delay

Spice simulasyonlarıyla basit bir devre paylaşılmış cevaplarda. Değerleri kendiniz hesaplayabilirsiniz.

Temel mantık kondansatörün şarj süresini uzatıp transistörün tetiklenmesini geciktirmek.

rck8942

aklimdan ne555 ile yapmak gecti fakat onur icinde 12 Volt kullanmak istemiyorum dedigin gibi yerim cok dar. Bunu dc siz tek 230 ile yapmanin baska yolu yokmu ?

z

Vantilatörün kendi devresinin şemasını çıkartırsan belki çok basit bir eklenti ile istediğin olur. Aksi takdirde devre yapmak zorundasın.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

boreas

RC devresinin şarj süresini oynayarak triyak tetikletsen. Tetik voltajına ulaşması için gereken süre senin bekleme süren olur.

mehmet

Rc için kullanacağınız elemanlar pek küçük olmayacak...
Yüksek gerilimli kondansatör, 1-2W direnç...
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

tekosis

anahtarınız tetiklendiğinde köprü diyot enerjilenir ve dc gerilim elde edilir, c1 ile filtre yapılır, r1 ile c2'nin şarj süresi ayarlanır. bu süre sizin istediğiniz zamana göre ayarlanabilir, r2 ile optokuplör sürülür, triyak çalıştırılır. değerleri hesaplamadım ama teoride bu şekilde çalışacak gibi duruyor ancak uygulamada ne gibi durumlar çıkar bilemiyorum, denemek lazım.

İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.

ahmet_zxc

Alıntı yapılan: rck8942 - 23 Nisan 2015, 20:04:16
Zaman rolesiyle filan ugrasmak istemiyorum. Ufak bir pcb uzerinden yapabilevegim bir devreleri varmi ? Devreyi koyacak yerim dar.
bu işi yapabileceğin en basit ve tek yok zaman rolesi!!!

gidip bilmemhangi firmanın zaman rolesini al demedim, adres verdim, ama zahmet edip bakmadınız.

sizin yerinize, sizin işiniz için, biz zaman ve emek harcayıp buraya koyalım sizde güle güle kullanın.

rck8942

Hocam zahmet edip koyduğunuz ıcın teşekkür ederım, lakin verdıgınz devreye zaten bılıyorum alternatıf yol aradım. Verdıgınz devrenın aynısını ne555 ılde yapabılırım. Ancak mümkün olmadığı ıcın bakmaya tenezzül etmedım. Yardım ettınız ardından bın laf ettınız ne geçti  elınıze ? @Tekosis verdıgınz devreyı ınceleyecegım @z hocam ventılatorün kıtapcıgını bulmaya calısacam.

z

Kitapçığında işe yarar bilgi olacağını sanmıyorum. Devresi küçük bir şeydir zaten kartı eline alıp şemasını çıkartabilirsen muhtemelen bir kaç malzeme eklentisi ile istediğini yapabiliriz.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com