ÇAMAŞIR MAKİNESİ SÖKÜMÜ - Bugün Ne Sökelim? -40-

Başlatan elekTRofizikci, 27 Nisan 2015, 18:13:11

elekTRofizikci

hazırlayan: elekTRofizikci. Bugünde hepimizin kullandığı, içini merak ettiğimiz çamaşır makinesini parçaladık. Uzun sürdü ama en ince ayrıntısına kadar indik... 4 saatlik sökümü 15 dakikaya sığdırmaya çalıştım. İyi Seyirler.

Fotolar: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.383226621865592.1073741891.291475934373995&type=3&uploaded=71

https://youtu.be/TttzxZNhkHs
"elektrofizikci" adıyla facebook sayfamdan, web sitemden, youtube kanalımdan, twitterden, hotmail adresimden ve Linkedin den takip edebilirsiniz. Elektrik Elektronik ve Makine üzerine fuarlar, söküm videoları, kendin yap ürünleri, teknik denemeler, robot yarışları bu sitede www.elektrofizikci.com

MT

İşlemciyi freescale'e özel olarak yaptırmış olabilirler. Bu konuda freescale çok esnek davranıyor.
Dikkatimi çeken 2. şey rölelerin aşırı pick gerilimlerine karşı dayanıklı olması.(http://www.pdfdoc.ru/relays-switches-and-indicators/relays/electromechanical-relays/schrack/pcb-relay-spdt-12vdc-10a-t7ns5h1-12-wg-a-680-3603)

Elinize sağlık Hocam.

tekosis

elinize sağlık hocam bu videoyu okulda ev aletleri dalı öğrencilerime izleteceğim.
İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.

elekTRofizikci

Alıntı yapılan: tekosis - 27 Nisan 2015, 22:53:48
elinize sağlık hocam bu videoyu okulda ev aletleri dalı öğrencilerime izleteceğim.

"gururlu ve mutlu hissediyor"  :)  Teşekkürler hocam. Facebook sayfasında resimleri de var onları da kullanabilirsiniz... Kolay gelsin...
"elektrofizikci" adıyla facebook sayfamdan, web sitemden, youtube kanalımdan, twitterden, hotmail adresimden ve Linkedin den takip edebilirsiniz. Elektrik Elektronik ve Makine üzerine fuarlar, söküm videoları, kendin yap ürünleri, teknik denemeler, robot yarışları bu sitede www.elektrofizikci.com

JOKERAS

Valla usta eline sağlık,hiç üşenmeden bunları söküp bizleri aydınlatıyorsunuz.
Ben çok söktüm,çünkü bizim makina ikidebir arıza yapıyor bende söküp tamir ediyorum.
Ama çok ağır bir iş,özellikle rulman falan bozulduğunda su pompası bozulduğunda vs.

elekTRofizikci

Alıntı yapılan: JOKERAS - 27 Nisan 2015, 23:45:35
Valla usta eline sağlık,hiç üşenmeden bunları söküp bizleri aydınlatıyorsunuz.
Ben çok söktüm,çünkü bizim makina ikidebir arıza yapıyor bende söküp tamir ediyorum.
Ama çok ağır bir iş,özellikle rulman falan bozulduğunda su pompası bozulduğunda vs.

Valla işin açıkcası bu kadar tecrübeden sonra bile kesinlikle RULMAN a bulaşmam. Diğer her işi gözüm keserde... Rulman ayrı bir tecrübe istiyor bence...

JOKERAS

Yok usta yaa o kadar zor değil.

Dış kazanın arkasında  iç kazanı döndermek için bir Tambur makara var,onun söküyorsunuz.
Yine dış kazanın arkasında 3 kollu dükümden yapılmış bir blok demir var,
bu kollar dış kazana kenarlarından vidalı.
Rulmanlar blok demirin tam ortasında.
Blok demiri söküp bir oto tamircisi veya motor bobinajı yapan bir yere gidip
"Ustaaaa,şu rulmanları söküver saaa zahmet" dedinmi çektirme ile çıkartıyor.
Sonra o rulmanların aynısının tıpkısını alıyorsunuz,burada marka durumu var SKF,FAG,NSK
bunlar kalite kallavi markalar,Rulmanları göbeğe çakıp montajı yapıyorsunuz.

Bu iş için usta çağırırsanız yaklaşık 350-400tl verirsiniz,ama siz kendiniz yaparsanız 50-100 TL'yi geçmez.

Okan AKÇA

Rulman bir keresinden arkadaşın makinasininkini degistirmistik 5 tl almıştık  encok bu tür makinalarda sikinti  programlarında oluyor  bakıyorsun ariza yok ancak  sık kullandigin programda hata vermesi

mustafa_cmbz

bizim fabrikada f03 model dediğimiz modele benziyor ama baya bi eski versiyonu gibi..

ahmet_zxc

bir ucu kablolu diğer ucunda hortum olan parça basınç sensörü.

suyun nereye kadar dolduğunu algılayan sensör bu

mesaj birleştirme:: 29 Nisan 2015, 19:14:26

bu arada kızma ama.. ısı sensörü değil sıcaklık sensörü.

elekTRofizikci

Alıntı yapılan: ahmet_zxc - 29 Nisan 2015, 19:13:18
bir ucu kablolu diğer ucunda hortum olan parça basınç sensörü.

suyun nereye kadar dolduğunu algılayan sensör bu

mesaj birleştirme:: 30 Nisan 2015, 09:14:26

bu arada kızma ama.. ısı sensörü değil sıcaklık sensörü.

Evet öyleymiş. Su seviye Anahtarıymış sonradan öğrendim bende. Megep in dökümanlarından okudum...
Neden kızayım, haklısınız. Genelde karıştırılır bende karıştırdım. Ağız alışkanlığı diyelim. Düzeltme için teşekkürler...