Haberler:

Forum kuralları güncellendi LÜTFEN  okuyunuz:  https://bit.ly/2IjR3ME

Ana Menü

Ds1302 Sapıtıyor

Başlatan xoom, 27 Nisan 2015, 21:17:01

xoom

arkadaşlar ds1302  yaklaşık 1 saat kadar normal çalıştıktan sonra saat kısmı 00 yazıyor.. anormal şeyler yapıyor.. ds1302 değiştiriyorum ama sorun devam ediyor.. ne yapacağımı şaşırdım başına böyle birşey gelen oldumu?

while döngüsü içinde       rtc_get_time(saat,dakika,saniye); okuma işlemi yaptırıyorum..

baran123

Bu DS1302 çok problemli yada biz kullanamıyoruz.Mümkün ise içinde RTC barındıran işlemciler kullanmanızı tavsiye ederim hocam.Bu ve bir çok problemi ie karşılaştım.Yada PC ile başlayan bir entegre vardı fakat adını unuttum @mehmet hocam onu önermişti.

Okan AKÇA

Ds 1302 yillardir kullanıyoruz herhangi bir sıkıntı yasamadik.  Belki sizin aldığınız ürün patates baskı olabilir. Başka bir saticidan alarak tekrar deneyiniz.

xoom

Başka birşey oluyor ama ne oluyor anlamıyorum 1-2 saat normal çalışan bir saat neden birden saat kısmını sıfırlar dakika kısmı normal çalışmasını devam ettiriyor. gerçi tam emin olmamakla birlikte dakika kısmınında 1-2 saat normal çalıştıktan sonra birden bire 2dk geri kalabiliyor..

ankyra

ben de yakın zamanda sıkıntı yaşamıştım. aynı seri ds1302 ler problem çıkartmıştı. birkaç sene önce aldığım DS1302 problemsiz çalıştı.

xoom

Şimdi takip ettim saati 21.14 ayarlamıştım 22.13'e kadar normal çalıştı fakat 22.14 olmadıda saat 22.00 oldu.. gelde kafayı yeme..

JOKERAS

Selam,

Arkadaşlar neden DS1307  kullanmıyorsunuz?
Komutla kontrol edebileceğiniz saat çıkışıda var SQW/OUT.
Belirlediğiniz bir durumu denetleyip saati peryodik olarak okursunuz.
I2C çalışıyor.

Döngü içerisinde sürekli okumak iyi yöntem değil bence,
bloke çalışan bir kod,bunu yaptığınızda kesmeler haricinde hiç bir iş yapamazsınız!

http://datasheets.maximintegrated.com/en/ds/DS1307.pdf
http://www.nxp.com/documents/data_sheet/PCF8523.pdf

xoom

jokeras döngü içerisinde çalışan yüzlerce belki binlerce saat vardır.. Belki  ileri geri kalma olayını anlayabilirim fakat benim Gözümden kaçan birşey var sanırım.. Bu arada aklıma gelmişken sorayım.. Ds1302 nin clk data rst pinlerinin çıkış olarak tanılamazsak veya giriş olarak tanımlamak veyahut hiç tanımlamamak bu şekilde bir sorun yaratır mı? Neden soruyorum çünkü 1 saat sorunsu Çalışıyor sonra sapıtıyor.

JOKERAS

While(1) {
rtc_get_time(saat,dakika,saniye);
}
Bundan sonra yazacağınız kod ölü kod olur.

DS'nin pinlerini siz nasıl giriş veya çıkış olarak ayarlıyorsunuz?
DS slave cihazdır ve imalatta donanımı belirlenmiştir,sizin ona müdahele etme şansınız yokki!

xoom

Yok hocam yanlış anladın Pic pinlerine bağlanan pinlerden bahsediyorum..o pinlerin giriş/çıkış yapılmasını kastettim..
Hocam peki nasıl bir okuma yapacağız piyasadaki bir çok saatte bu entegre kullanılıyor.

baran123

Timer ile 1 saniyelik kesmede okuma yapın yoksa boş boş meşgul etmiş olursunuz.While içinde okumak yanı olur.

mesaj birleştirme:: 27 Nisan 2015, 23:14:51

Ek olarak giriş çıkış ayarına gerek yok diye biliyorum kütüphanesi yapıyor idi galiba.

JOKERAS

Alıntı yapılan: xoom - 27 Nisan 2015, 23:05:17
Yok hocam yanlış anladın Pic pinlerine bağlanan pinlerden bahsediyorum..o pinlerin giriş/çıkış yapılmasını kastettim..
Hocam peki nasıl bir okuma yapacağız piyasadaki bir çok saatte bu entegre kullanılıyor.
Haa pardon!

CE sadece çıkış.
SCL sadece çıkış.
I/O hem giriş hem çıkış.pdf'te var zaten.

Sapıtma olayını şu şekilde test edebilisiniz,çalışırken havya ile sinyal olmayan VDD veya VSS olabilir herhangi birini ısıtın
amaç entegreyi ısıtmak,bakın sapıtıyormu.
Sapıtıyorsa entegre dandik olabilir.
Besleme ne alemde onuda kontrol edin,gürültü falan varsa sizin sonsuz döngü içerisinde okumalarınız sebebiyle
bir pulse bile kaçarsa herşey çarşamba pazarına döner.

Ama dediğim gibi sonsuz göngüde bunu sürekli okuyorsanız her türlü hataya açık oluyor.

xoom

Boşu boşuna meşgul etmiş oluruz belki ama amacı sadece saati göstermek olan bir devrede while içinde sürekli okumak yinede sıkıntı yaratır mı? Çünkü saati göstermek dışında bir görevi yok .