RF verici devresinde 1 yıla kadar pil tasarrufu

Başlatan izleyici42, 28 Nisan 2015, 02:30:50

izleyici42

Merhaba arkadaşlar...

Kaliteli bir 9V pil kullandığımız takdirde bu şekilde bir transistör bağlatısı ile  pil tasarrufu yapmak mümkün müdür ? Devre Çalışır mı ? Transistörlerin Base Ucunda gerilim olmadığı takdirde Collectör ya da Emiter ucu akım çeker mi ? Yoksa bunlarla hiç uğraşmasak "Verici" devresine tasarruf için kod ekleyebilir miyiz ? Böyle bir kod var mı ?

sadogan

Temel elektironik konularını çalışman gerekiyor.

X-Fi

Devre ile 9v besleme arasına bir tane aç-kapa anahtarını seri bağla kullanmadığın zamanlarda anahtarı kapat.

kullanıma göre yıllarca tasarruf sağlarsın.
http://www.coskunergan.dev/    (Yürümekle varılmaz, lakin varanlar yürüyenlerdir.)

ibrsel

Yukarıdaki mantık ile batarya tasarrufu yapabilirsin..Butonlara basmadığın sürece sistem enerji çekmeyecektir. Sistem enerjisini buton üzerinden aldığı için sadece butona bastığın zaman devren enerji harcar ..

izleyici42

Teşekkür ederim. Bu devre işime çok yarayabilir. Ama şöyle bir sorun var. 16f84a 0.5 ila 1 saniye içerisinde kendine gelip butondaki kodu işeleyebilir mi ?. Çünkü bu butona en fazla 1 saniye basılacak.

ibrsel

Programında gereksiz bekleme komutları kullanmaz isen 1 sn mikrodenetleyici için gayet yeterli bir süre..Eğer bu sürede sadece "basılan butonu belirle, ve RF verici üzerinden kodlanmış seri bilgiyi gönder" gibi işlem yapacak isen yeterli..Sonuçta ben RF verici ile seri bilgiyi gönderir iken bilgiler arasında 5 milisaniye bekleme yapıyorum ve karşı tarafta alıcı çok rahat okuyor..

izleyici42

Anladım. Şimdi deniyorum sonucu yazacağım teşekkürler.

izleyici42

Çıkışları Ledler ile denedim mükemmel çalışıyor. Şimdi Vericiyle sinyal göndermek kaldı :) Tekrar teşekkür ederim.