Latch benzeri entegre

Başlatan sayment, 29 Nisan 2015, 21:21:23

sayment

Merhabalar,

Basitçe: displaye gelen 2 ayrı hattım var ve sistemdeki değerlere göre bunlardan biri aktif diğeri pasif olacak. Direk paralel bağlayamıyorum çünkü diğerlerde çakışma oluyor. Birinci hattan veri gelirken ikide, ikinciden gelirken birincide lojik 1 veya sıfır hiç bir bilgi olmaması lazım. Her hat için 1 transistör kullanmak mantıklı gelmedi ki zaten problemi lojik olarak çözmem gerekiyor. 74373/74 latch entegresi kullandım, istediğim gibi girişteki verileri çıkışa aktarabiliyor yada komple veri bağlantısını, enable ucunu kontrol ederek kesebiliyorum. Fakat entegre aktif olduğu zaman girişteki değişimler çıkışa yansımıyor. İç yapısı flip-floplardan oluşuyormuş. Haliyle ilk gelen veriyi hafızada tutup sonrakileri enable ucuna bir pulse gelmeden çıkışa aktarmıyor. Bu da istediğim bir şey değil. Velhasılı girişindeki 7-8 biti çıkışına anında aktaran yada bağlantıyı kesen bu işi de tek pin ile kontrol edebildiğim bir entegre var mı bildiğiniz?

RaMu

Sanki mux (multiplexer) lazım gibi anladım.
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

sayment

Evet dediğiniz gibi Texas'ın bir muxu var ama temin edemeyiz malesef.

sadogan

Kabil ATICI

Hat sürücüler
tek yönlü 74HC244
çift yönlü için 74HC245
tek tek istersen 74HC125
ambar7

sayment

@KabilATICI ve @sadogan Çok teşekkür ederim.