380V ile 220 ya da 24V AC lik kontaktörü çalıştırma

Başlatan edX, 30 Nisan 2015, 21:45:34

edX

Selamın aleyküm,

Bugün sınıfta ilginç bir muhabbet dönüyordu. Arkadaşın elinde sadece R S T fazları varmış. Nötr yok, toprak yok. Diyordu ki 220 ya da 24V AC kontaktörü kendi yapacağım timer ile nasıl kontrol ederim.

Timer devresinde sıkıntı yokmuş, sadece faz faz arası 380 V olan gerilimle 240 ya da 24V'luk kontaktörü nasıl çalıştıracağına karar verememiş. Tartışma büyüyünce hoca müdahele etmek zorunda kaldı.Ben de düşündüm ama biraz sıkıntılı bir durum.

Hadi timer'ı temel analog devrelerle halletti çıkıştan da triac sürdü diyelim, ya da çıkışta bir röleyi çalıştırdı, peki bu kontaktörlerini beslemesini nasıl elde edecek ki ?

Siz ne düşünüyorsunuz bu konuda ?

İyi Akşamlar

Klein

Amaç soruna çözüm getirmekse 400V  giriş 230V ya da 24V çıkış trafo. Bu iş endüstride böyle yapılır.

edX

Klein hocam bazı panolarda trafo olmuyor, bu kontaktörler direk  timer çıkışından  çalıştırılıyor. O tarz endüstriyel uygulamalarda nasıl yapılıyordur ki ?

Klein

Trafo ve nötr olmadan  24V veya 230V kontaktör sürülen panoya rastlamadım. Belki vardır ama ben rastlamadım.  Kontaktörler için 400V(380V)   bobinler var. Onlardan kullanılmış olabilir mi?

Salih

Normal çözüm kontaktör bobinini değiştirmektir.