Ynt: Dizel Motorda En Mantıklı Devir Ölçme Yöntemi

Başlatan BİLİRSHOP, 03 Mayıs 2015, 17:32:05

BİLİRSHOP

Arkadaşlar zaten başlık soruyu çok net anlatıyor.Bu konu :"Dizel Motor Start Sensörü ?" adlı konun devamıdır.

https://www.picproje.org/index.php/topic,59031.msg456245/topicseen.html#msg456245

Şu anki elde ettiğimiz yöntemler:
1-Motor volantından ölçüm yapmak (Bunu direk volant dişlisinin üzerindeki dişlerden mi yoksa üzerine bir mıknatıs falan motederek mi yapmak mantıklı)
2-Şarj dinamosunun çıkış verileri ile ölçüm yapmak
3-Sisteme enkonder monte ederek devri ölçmek (bu biraz pahalı ve zor olur heralde ama en net veride bu sistemle alınır sanırım.)

Şimdilik aklıma gelenler bunlar.

Bu arada bir ara bunun sohbeti geçmişti ve motorların üzerinde volan dişlisinden devri ölçmek için sensör yatağı olduğunu söylemişlerdi.Ama malesef öyle bir yatak bulamadım motor şasasında (şimdi aklıma geldi acaba motor şasasının iç kısmında olabilir mi?)

mesaj birleştirme:: 03 Mayıs 2015, 17:34:48

Alıntı yapılan: FxDev - 03 Mayıs 2015, 17:16:00
@BİLİRSHOP: Bahsettiğiniz Universal ürünler ESR yani Engine Start Relay olarak geçer. Biz de firmamız içerisinde bu ürünlerden üretip satışını yapıyoruz ve dünya piyasasında bu konu için iki adet metot var; birincisi konuştuğumuz hız algılama, ikincisi ECU ile CAN hattı üzerinden haberleşmek. Marş motoru ciddi bir maliyet, düşük maliyetli bir devre ya da sensör için bence riske atmaya gerek yok yalnız yine de sizin tercihiniz.
Yukarıdaki mesaj "Dizel Motor Start Sensörü ?" adlı konudan alıntı yapılmıştır!

Engine Start Relay yi googlede aratıyorum ama yüksek akımlı roleler çıkıyor.Acaba bahsettiğiniz ürün tam olarak ne iş gürüyor.(Eğer bu yüksek akım taşıyabilen roleler ise bu işlemi marş sisteminde marş dinamosu üzerindeki marş otomatikleri yapıyor.Öyle değil mi?)

Hocam yukarıdaki bahsettiğim volandan devir ölçen sensörler sizin üretim alanınıza giriyor mu?(Motor fort cargo 11)

Abdullahtekin

Selamlar,

Volan üzerinde herhangi bir yatak olacağını sanmıyorum. Kullandığımız jeneratörün 1 tanesinde fark etmiştim . Belirttiğiniz gibi volan dişlilerinden manyetik switch ile devir ölçümü yapıyordu. Volan üzerindeki dişlerin girinti-çıkıntıları switch'in pals üretmesini sağlıyordu.  "Magnetic Proximity Switch"

F.T

Bu işin doğrusu volan hareketinden manyetik pickup ile ölçüm yapmakatır.Zaten bu devir kontrol sistemlerinde kullanılan en sağlam yöntem.
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

Okan AKÇA

Genelde araçlarda alternatorden devir ölçülüyor. Motorsiklet lerin hepsi bu sekilde

FxDev

Buradaki linkten şu an satışta olan ve yaklaşık 10 yıldır piyasayada aktif çalışan ürünleri görebilirsin. Bahsettiğim ürünler bu şekilde olan ürünlerdir. Şu an yeni seriler üzerine çalışmaktayım. Bu serilerde, USB üzerinden ya da telefondan dahi kontrol edilebiliyor. Dolayısı ile oldukça geniş bir alan aslında.

Magnetic Pickup diye aratırsanız volandan nasıl ölçüm yapılabildiğini görebilirsiniz. Piyasada değişik çap ve diş sayılarına göre bir çok örnek var. Çok stabil çalışırlar, arıza oranları da çok azdır.

Bu tür cihazların üzerinden akım değil komut taşınır. Marş motorunu, marş rölesi (türkçe argo bir tabiri vardır) kontrol eder. Marş rölesini de ESR'ler. Ayrıca ESR'ler yağ basıncı, hararet, akü durumu gibi bir çok parametreye de bakar. Küçük jeneratörlerin üzerinde sıkça kullanılır.

Kullandığınız tüm ürünler, sorun yaşamak istemiyorsanız otomotiv standartında olmak zorunda ve gürültü dayanımları besleme tarafında çok iyi olmalı. Örneğin akü üzerinde bulunan endüktif bir yük kalktığında standarta göre 250V ani gerilim yükselmeleri olabilir. Cihazınız bu gibi durumların da üstesinden gelmek zorunda. Bunun yanında marş anında, marş aküsünün standarta göre 8V, gerçek hayatta 6V'a kadar inebilir. Özellikle cihazınızda alternatör gerilimi ya da akımı da ölçecekseniz bu bir sorun olabilir.

MP kuracağınız devre yine standartlara göre 0.5V-70V aralığında 0Hz ile 20kHz arasını rahatlıkla okuyabilmelidir. Manyetik pickup şekilleri çok değişik olabilir. Kablolar uzun olacağından herhangi bir kontaktör çekmesine karşın kablolar üzerinde değişik frekansta gerilim bindirmeleri olur ve bunların da filtrelenmesi gerekir.

Bu tür devrelerde iyi bir donanım bilgisi gerekiyor, yazılımı anlayacağınız üzere basit zaten.

Bir önceki başlıkta donanımcılara ihtiyaç yok diyenlere de duyurulur aslında.
Forumda bazı bağnaz kişiler tarafından engellenip, atıldım. Tüm bu bağnaz kişilere rağmen Atatürkçülüğü sonuna kadar savunacağım; onlar da bağnazlıklarında boğulacaklar. Haberleşme için: info[at]firatdeveci.com / ©firatdeveci.com - ße Different Everytime!

CLR

Alıntı yapılan: BİLİRSHOP - 03 Mayıs 2015, 21:48:03
Direk volan dişlisinin üzerinden veriyi almak yüksek frekans oluşturacaktır.(misal bir turda 50 diş.1000 devire de 50.000 hz frekans )

Ve eğer manyetik pickup bu veriyi stabil biçimde okuyabilirse (ki söylediğinize göre zaten bu iş için üretilmiş) motor devri oldukça hassas bir biçimde okunabilir.

Büyük ihtimal volan dişlisinin karşısına bunu kendim montedeceğim. Uygun bi sensör linki verebilirmisiniz.(Mümkünse fiziksel olarak dayanıklı olsun)

Aşağıda videosu verilmiş Kalmar marka cihazların eski modellerine manuel vitesten, otomatik vitese çeviren elektronik vites projesi tasarladım. Devir vs okumada magnetic pick-up'lardan gelen sinyalleri kullandım.

Tavsiye ile sensör kullanımın yanlış olur, kullanacağın aracın max motor hızı / dişli sayısına göre seçmen gerekiyor. Hatta max değere yakınsa sensör verileri harici olarak test etmende fayda var, sonuçta çoğu çin malı.
Ayrıca magnetic pick-up yerleşimi öyle kolay değildir, her yönden mm hassasiyeti gerektirir, bu durumları göz önünde tutarsan daha doğru ilerlersin.

https://www.youtube.com/watch?v=HFZzf9ox9Ss
Knowledge and Experience are Power

CLR

Hesabın doğru ama tam 60khz sensör kullanmak yanlış olur, bu hesaba 100Khz'lik kullanırsan daha doğru olur. 

FxDev

@CLR, @BİLİRSHOP hesap nasıl doğru olur. 3000devir motorun saniyedeki hızı 50Hz'dir. Volan dişlisi 20 ise 1kHz ölçmek gerekir. Genllikle motor dişlilerini 100-150 aralığında gördüm ben. 12 silindir V12 motorda da. Dolayısı ile 4000RPM düşünürseniz, 3600RPM genelde 60Hz için kullanılır, (4000RPM/60)*250diş=~17kHz eder.
Forumda bazı bağnaz kişiler tarafından engellenip, atıldım. Tüm bu bağnaz kişilere rağmen Atatürkçülüğü sonuna kadar savunacağım; onlar da bağnazlıklarında boğulacaklar. Haberleşme için: info[at]firatdeveci.com / ©firatdeveci.com - ße Different Everytime!

drozk

Maalesef hesabınız yanlış. motor devri devir/dakika olduğundan, yukarıdaki sonucu 60'a bölerek frekansı Hz cinsinden bulacaksınız.
* FxDev benden önce davranmış. *

CLR

Arkadaşlar haklısınız,
Bu saatte çalıştığımdan dolayı, forumda soruya cevap verdiğimden, aceleci davranıp onaylamışım.     

Klein

Otomobil yedek parçacılarında bir çok çeşit vardır. Neden onlardan kullanmıyorsun? Maliyeti mi yüksek?

CLR

@BİLİRSHOP
Böyle internetten çözüm bulamazsın. Bu şekilde ölçme tekniği kullanan araçları incelemen gerekiyor (veya tamir edenlerden canlı ve görsel bilgi alman lazım). Sonra otomasyon ve yedek parça satan yerlere gidip, dişli diskine göre uygun sensörü araştırman gerekiyor, çünkü bu sensörlerin

1) uzunluk ve genişlikleri değişkendir, nereye kullanacaksan o uzunlukta ve genişlikte alman gerekir.
2) algılama mesafeleri değişkendir
3) çalışma frekansları değişkendir
4) yüzey algılama genişlikleri değişkendir, disli yüzeyine göre seçmen gerekiyor

Olay bu kadarda değil, üzerinde led olmayan sensörlerde mesafe ayarları doğru ölçme için çok önemlidir, mesela ölçüm yüzeyine biraz uzak bir sensör çıkışı "double zero crossing" durumunda kalabilir, sensör çıkışını okuyacak, yapacağın elektronik devre bunu algılarsa normalden çok fazla puls sayabilirsin. Çok yakın monte edersen/fazla sıkarsan araç hareket ederken sensörün indüktif elemanı temas edip bozulabilir.

Üzerinde genelde mesafe ayarı için led oluyor, led varsa ne zaman spec'lerdeki gibi flash yapıyorsa o şekilde sensörü sıkmayı bırakmalısın. 

Tek atışta istediğin sensörü bulman zor, 3-5 çeşit alıp hangisi daha verimliyse onu kullanman gerekir.

Maxim

konu anlamsız bir şekilde uzadıkça uzuyor :)
devir ölçmek o kadar sıkıntılı birşey değil
sensör çıkışını ccp portuna verip frekans ölçeceksiniz
bizim gezegende motorun dönüp dönmediği devir ölçerek anlaşılıyor acayip fikirlere hiç gerek yok.

yukarıda linkini verdiğiniz ucuz proximity sensörlerden bir tane satın alın
kaldıki ebaydan alarak beklemeye gerek yok tr de var.
o sensörler max 0.5 - 1khz falan çalışabilir benim bildiğim.

sizin kullanacağınız motor dakikada en fazla kaç bin dönüyor?
5000 rpm olsun
5000/60 = 83.3 hz yapar 1 saniyede
yani fazla fazla yeter.

sensörün önünden geçen bir metal ayarlayın yada vardır belkide kranka bağlı birşey
sonra sensör çıkışını ölçün oldu bitti işte :)
motorun çalıştığını %100 tespit edersiniz krank dönüyor çünkü, üstelik motor devrinide ölçmüş olursunuz

klein ustanın verdiği gerçek rpm sensörleri araçlarda kullanılan doğrudur
hatta en doğrusu o dur
fakat bunların çıkışlarında extradan özel entegreler kullanmak gerekir (örnek max9924)
yani direk kolayca pic e giremezsin (3 uçlu hall sensörler hariç)
zaten bunlardan almaya kalsan en az 150-200 tl isterler marka modeline göre, proximity sensör ~10$

FxDev

@Maxim: MAX9924 pahalı ama sıkı bir IC. Yalnız iç devresini bire bir kopyalayıp aynı devreyi opampla kurarsanız daha ucuz olur.

Yalnız hesapta bir yanlışlık var, diş sayısı da ilave edilirse frekans xdiş kadar artar.

5000 rpm olsun
5000/60 = 83.3 hz yapar

150diş var ise 12500Hz yapar