basit bir kod yazdım devrede 4550

Başlatan Emre MERMİ, 03 Mayıs 2015, 22:41:32

Emre MERMİ

merhaba hocalarım,

basit bir kod yazdım devrede 4550 nin çalışıp çalışmadığını görmek için, sigorta ayarlarını yapabildim mi ve kesme çalışıyor mu  diye fakat çalıştıramadım beslemeleri vermeme rağmen çalışmadı. derlemede hata yok ama devrede pic çalışmıyor. basit olmasına rağmen göremedim yardımcı olursanız sevinirim

#include <18F4450.h>

#FUSES NOBROWNOUT               //No brownout reset
#FUSES NOMCLR                   //Master Clear pin used for I/O
#FUSES NOLVP                    //No low voltage prgming, B3(PIC16) or B5(PIC18) used for I/O
#fuses INTRC

#use delay(internal=8MHz)
#use FIXED_IO( B_outputs=PIN_B7,PIN_B6,PIN_B5 )
#use FIXED_IO( D_outputs=PIN_D7,PIN_D6,PIN_D5,PIN_D4,PIN_D3,PIN_D2,PIN_D1,PIN_D0 )

#INT_EXT
void  EXT_isr(void) 
{

output_high(pin_d0);

}

void main()
{

output_high(pin_d7);
   ext_int_edge(L_TO_H);
   enable_interrupts(INT_EXT);
   enable_interrupts(GLOBAL);

while(TRUE)
   {

}

}

baran123

"basit bir kod yazdım devrede 4550", #include <18F4450.h> yapmışsınız. :)

mesaj birleştirme:: 03 Mayıs 2015, 23:30:25

Ve kesmede fazladan parantez var.

mesaj birleştirme:: 03 Mayıs 2015, 23:34:42

CCs de wiew menüsünün altında Config Bits kısmına bak orada INTRC ve INTRC_IO var.INTRC_IO da clock out kapalı demiş bir deneyebilirsin.
Zır pırt ekleme yapıyorum kusura bakma :P

Emre MERMİ

ekleyin hocam ne demek :)

listeden denetleyiciyi seçerken kaydırma yapmışşım hiç dikkat etmedim. kafayı yiyecektim en sonunda. kodu en basit haline indirgeyip adım adım denemeye başlamıştım hatam nerede diye bakmak için. ilk basamakta takılınca artık konu açma vakti gelmiş dedim.

kesmedeki fazla parantez buraya progremı yapıştırırken olmuş asıl programda hata yok derleniyor :)

mesaj birleştirme:: 03 Mayıs 2015, 23:39:25

bu arada pic kit 2  programda #include <18F4450.h> olmasına ragmen çatır çatır pic e atıyor programı. onu çözemedim :D

baran123

Düzeldi mi ? Yapacağın iş basit bile olsa sigorta ve Clock ayarlarını tam olarak yapmakta fayda var çünkü CCS bazı ayaları yapmaz isen kendi default değerlerini alıyor diye biliyorum.

mesaj birleştirme:: 03 Mayıs 2015, 23:41:08

Programlayıcı bakmaz ona bence :D

Emre MERMİ

hocam çalıştı çok sağolun.

programlayıcı benim bildiğim atmaması lazım benimki hem atıyor hem doğruluyor