Linear PSU Devrelerinde Sekonder Voltaj Hesabı

Başlatan TA7R, 06 Mayıs 2015, 09:58:51

TA7R

Merhaba , PSU (adaptör) için trafo sekonder voltajı nasıl hesaplanır ?  "Diyotların iletim süreleri nedeniyle , çıkışta kullanılacak maxumum DC voltajın 2 katı alınmalıdır"
Yani bir doğrultmacın giriş  AC voltajı , çıkışında istenen DC voltajın 2 katı olmalıdır. Bu doğru mu yoksa devreye göre değişebiliyor mu ?

TA7R

Trafo siparişim bekliyor , lütfen yardım.

FxDev

Hocam kaç Volt kaç Amper oluşturmak istiyorsunuz?
Bir de giriş geriliminiz 220V tarafında hangi aralıkta değişecek?
Forumda bazı bağnaz kişiler tarafından engellenip, atıldım. Tüm bu bağnaz kişilere rağmen Atatürkçülüğü sonuna kadar savunacağım; onlar da bağnazlıklarında boğulacaklar. Haberleşme için: info[at]firatdeveci.com / ©firatdeveci.com - ße Different Everytime!

TA7R

Fırat Hocam , 220V daki değişimleri bilemiyorum şebekeye bağlı olacak. Yapacak olduğum devrede yazan " Contuneus Duty 57 Amper- ICS Amps 70  ...  Orta ucu sıfır olan trafolardan sardırmak istiyordum   xvolt-0-xvolt  .

OG

FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

FxDev

57A mi 70A mi, çıkış gerilimi de belirtmelisiniz.
Forumda bazı bağnaz kişiler tarafından engellenip, atıldım. Tüm bu bağnaz kişilere rağmen Atatürkçülüğü sonuna kadar savunacağım; onlar da bağnazlıklarında boğulacaklar. Haberleşme için: info[at]firatdeveci.com / ©firatdeveci.com - ße Different Everytime!

TA7R

Hocam çıkış gerilimi 13.8V DC - 70 Ampere göre düşünebiliriz.

FxDev

Baya güçlü diyotlar seçmek ve onları soğutmak gerekecek, o konuyu hallederseniz yapmanız gerekenler şunlar.

1) Şehir şebekesinin en iyi ihtimalle 180V-270V dalgalandığını düşünmelisiniz.
2) 180V için 14.5-15V civarı gerilim almalısınız diyotlardan sonra. Yani 1V diyotu da hesaplarsanız 180Vac=250Vpeak değerinde 16Vpeak gerilim elde etmelisiniz. 220Vac için ise çıkış 14Vac çıkmalı. Bu şekilde trafo yerine 15V sarıp kayıpları da göz önüne alaraktan bir trafo sardırabilirsiniz.

Yani 220V/15Vac 70A bir ürün işinizi görecektir. 1kVA'lik bu ürün ne kadar büyük olur orasını düşünemiyorum.

13.8V olarak düşündüğünüze göre büyük ihtimalle akü şarj edeceksiniz. Ben olsam bu şekilde doğrulttuğum sinyali aküye direk vermezdim.
Müşterilere bu tür trafolu sistemlerin akülerin ömürlerini nasıl kısalttığını anlatırken, size bu sistemi önermem pek mantıklı olmaz.

Icarus

Eğer lab aleti yapılmayacaksa SMPS daha mantıklı gibi

ylmz

Regülatör Dns Trafo | Regülatör | Redresör | Ups

TA7R

Sayın hocalarım çok teşekkür ederim. Smps her derde deva olsa bile malesef bizim dertlere deva olamıyor . Bu güç kaynağıyla amatör telsiz ve özellikle linear güç yükselteci çalıştırmak istiyordum. Selam ve saygılarla iyi çalışmalar dilerim.