dimmer devresi

Başlatan x-nomek, 07 Mayıs 2015, 20:48:41

x-nomek

45 volt 8 amper çalişan bir motor devresine dimmer yapcam araştirdim baktım ama nasıl olacagini anlayamadım 555 ile yapılmısvar fakat +12 de çalişiyor  mosfet mi transistörlü olcak ? nasıl yapabilirim

skara1214

mosfet kullan birde mosfet sürücü
Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

Cemre.

Gelin biz şuna DC motor surucusu diyelim.

Motor sürmek icin bir cok farkli yapi var. Bunlardan biri de H-Bridge yapisi. Bu yapi ile hem dönüş yönü değiştirme hem de hız kontrolü yapabilirsiniz. Mosfetleri sürmek için bir de mikroişlemci kullanırsanız tadından yenmez.
Araştırmanızı bu yonde yapmaya devam edebilirsiniz.

Umarim yanlış bir bilgi vermemişimdir.

x-nomek

Bir mosfet ile motor arasındaki 5 voltu kesersiniz.Daha sonra picten üreteceğiniz frekansla mosfeti tetiklersiniz.
Burayı biraz daha açarmisniz şekil ile çizebilirseniz benim için daha faydalı olacaktir

mehmet

Alıntı yapılan: BİLİRSHOP - 08 Mayıs 2015, 08:30:07
Konu hakkında ayrıntılı bilgiye sahip değilim.Ama tercübelerimle ve bazı bildiklerimle yardımcı olmaya çalışayım.

Öncelikle dc motorun devir kontrolünün voltaj değeriyle sağlandığını netleştirelim.Bu bilgiye göre senin motorun max ve min voltaj aralığında voltaj üreten bir devreye ihtiyacın var.
Bunu voltajı yükseltip azaltarak yapabileceğin gibi frekans üretip frekans değerlerinde oynama yaparakta devri kontrol edebilirsin.Ben frekansla kontrolün daga verimli olacağını düşündüğüm için o yoldan devam ediyorum.

Motora normal gerilimini verip, bu gerilimin dalga genişlik oranını (PWM) değiştirerek
devir ayarı yapmak daha uygun.

Ek: Mosfetin gate gerilim eşiğini geçmeye dikkat ediniz. Gerekirse bir transistör ile gate
gerilimini yükseltiniz. Zira bir çok mosfet 7V civarında tam iletime geçer...
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr