L298 ile fırçasız motor sürmek

Başlatan bulutay, 10 Mayıs 2015, 09:46:27

bulutay

L298 ile fırçasız motor denemesi yapan var mı.

blacklogic

hdd motoru sürmüştüm. Kullanabilirsin ama 2 tane kullanman gerekir.

Tagli

Fırçasız motor mu? Bu durumda 3 adet yarım köprüye ihtiyacın var. Tamam L298'in içindeki 2 tam köprüyü belki 4 adet yarım köprü gibi düşünebilirsin ama giriş sinyalleri bunları bağımsız olarak kontrol etmene izin vermiyor. L298 ile nasıl fırçasız motor sürüleceğini kafamda canlandıramadım. Bana olmazmış gibi geliyor.

Step motordan bahsediyorsan o ayrı tabi, sonuçta o da bir çeşit fırçasız motor. Ama fırçasız motor denince benim aklıma BLDC olarak bilinen motorlar geliyor.
Gökçe Tağlıoğlu

z

L298 sonuçta iki adet H köprü içeren bir çip. Fırçasız motorlar genelde yıldız olduğu için için 3 tane yarım köprüye ihtiyacınız var. Sorun değil L298'i feda ederim dersen her bir çip 2 tane H köprü kullandığına göre ya iki tane çip kullanırsın bir tane de köprü artar. Ya da 3 tane çip kullanıp her bir çipin içindeki körüleri paralleyerek akım kapasitesini artırırsın.

Bu durumda köprülerin sadece birer kollarını kullanmış olursun.

Olmayacak iş değil. Sonuçta TTL sinyal seviyesindeki girişlerle yüksek voltaj ve akımlı çıkışları kontrol edebiliyorsun.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

eyupsepik

Tagli

Demek ki sürülüyormuş ama sitedeki şemaya baktım yine anlamadım. Anahtarlar H1 H2 H3 H4 L1 L2 L3 L4 olsun. H4 ve L4 ile işim yok. L298 girişleri H1 L2 gibi çapraz çalıştırmaya izin veriyor. H1 L3 fazını nasıl çalıştıracağım? Ki bunu yaparken L2 iletimde olmamalı. O kısmı anlamadım. Bir şeyler gözümden kaçıyordur belki.
Gökçe Tağlıoğlu

z

Yazılıma bir göz atmak lazım. (Hata olabilir de olmayabilir de)

Hata yapıp farkında olmadan motoru asimetrik voltaj ile sürüyor olabilir. Bu durumda motor döner mi derseniz döner.

Normal şartlarda yarım köprülerin birbirinden bağımsız olması lazım.

Ancak hata olmayabilir de. Zira bu yapı ile de simetrik sürüş yapılabilir.

Amaç akımın ortalamasını tutturmak. Bunun için her bir pwmin duty değerinin çok iyi hesaplanması lazım.

3 yarım kolla 2 fazlı step motor çevirmede karşılaşılan sorunun aynısı burada da var.

Bildiğiniz gibi 2 fazlı step motor için 4 tane yarım kola ihtiyaç var. Ama aynı performansı 3 yarım kolla da yakalayabilirsiniz. Tek yapılması gereken daha yüksek besleme voltajı kullanmak ve pwm değerlerini hesaplamak.

Vektör space modülasyonunda da benzer hesap yapılıyor.

Hata mı var adam güzel iş mi çıkartmış sorusuna cevap vermek için yazılımı incelemek lazım. Ama hata var gibi kokuyor.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

bulutay

çok güzel dönüyor arkadaşlar

mesaj birleştirme:: 22 Ocak 2016, 01:46:45

isterseniz videoyuda koyabilirim

fatal16

hdd motoru ancak cn70 ile sensörlü hale getirmiş sanırım.

lookup table gibi bir yapı hazırlanarak kolayca sürülebilir gibi

elektronik

Alıntı yapılan: Tagli - 10 Mayıs 2015, 14:24:34
Tamam L298'in içindeki 2 tam köprüyü belki 4 adet yarım köprü gibi düşünebilirsin ama giriş sinyalleri bunları bağımsız olarak kontrol etmene izin vermiyor.

Her yarım köprünün giriş sinyalleri birbirinden bağımsız görünüyor.
Her yarım köprü birbirinden bağımsız kullanılabilir.