saat geri kalıyor

Başlatan mustafa_temel, 10 Mayıs 2015, 23:17:40

mustafa_temel

LCD ekranda tarih saat derece gösteren bir devre yaptım fakat saniye işlemiyor saat geri kalıyor acaba ne yapmak lazım devremiz burda .. ::

http://s4.dosya.tc/server3/mxaj34/tarih_saat_derece.rar.html
"Dünya R-S-T üzerinde döner."

t2

Büyük ihtimal pic programında hata vardır. ayrıca pcb de ve şemada hata olabilir.

baran123

Kristal ile alakalı bir durum.Ortam sıcaklığı gibi unsurlardan etkileniyor.Kristal için kondansatör kullanmakta fayda var DS1302 için 6pF denmiş ama ben 6.8pF bulmuştum.DS1307 için 12pF idi sanırım.Birde saati okumak için 1 saniyelik kesme kurup bu kesmede saati okumanızda fayda var.Çünkü her saniyede bir değerler değişiyor boşuna meşgul etmemek de fayda var.Kristal gövdesini GND ye lehimlemek, üstüne silikon sıkmak gibi öneriler de var fakat hiç denemedim.

mustafa_temel

Alıntı yapılan: t2 - 10 Mayıs 2015, 23:20:40
Büyük ihtimal pic programında hata vardır. ayrıca pcb de ve şemada hata olabilir.

daha önce birçok kez yapıp çalıştırdığım bir devredir biryerde okumuştum  bu gibi durumlarda saat kristaline 22 pf kondansatör bağlanıyordu herhalde böyle bişey aklımda kaldı

mesaj birleştirme:: 10 Mayıs 2015, 23:24:08

Alıntı yapılan: Baran Ekrem - 10 Mayıs 2015, 23:21:41
Kristal ile alakalı bir durum.Ortam sıcaklığı gibi unsurlardan etkileniyor.Kristal için kondansatör kullanmakta fayda var DS1302 için 6pF denmiş ama ben 6.8pF bulmuştum.DS1307 için 12pF idi sanırım.Birde saati okumak için 1 saniyelik kesme kurup bu kesmede saati okumanızda fayda var.Çünkü her saniyede bir değerler değişiyor boşuna meşgul etmemek de fayda var.Kristal gövdesini GND ye lehimlemek, üstüne silikon sıkmak gibi öneriler de var fakat hiç denemedim.

evet bende sizin gibi düşünüyorum kristal ile alakalı bende ki saat entegresi DS1302 bu bir de kesmeden kastınız nedir anlıyamadım ??

baran123

Yani bir saniyelik kesme oluşturup bu kesme içerisinde ds1302 den bilgileri okuyun çünkü sonsuz döngüde okumak saçma zaten saniye 1er 1 er ilerliyor zırt pırt okuyarak işlemci meşgul olmasın.

mustafa_temel

Alıntı yapılan: Baran Ekrem - 10 Mayıs 2015, 23:39:16
Yani bir saniyelik kesme oluşturup bu kesme içerisinde ds1302 den bilgileri okuyun çünkü sonsuz döngüde okumak saçma zaten saniye 1er 1 er ilerliyor zırt pırt okuyarak işlemci meşgul olmasın.

hmm peki kondansatör olarak 22 pf mı yoksa 6 pf mı bağlıyayım ben biryerde 22 pf diye okumuştum ?

digi_micro

Çok hassas saniye istiyorsanız, kristalin ayaklarına bağlı kondansatörün biri sabit diğeri ayarlı olmalı çözünülürlüğü yüksek hassas bir frekans metre ile ayarlı kondansatör ayarlanmalı.

baran123

Datasheet de DS1302 için 6pF, DS1307 için 12.5pF demişler datasheet de.

mustafa_temel

Alıntı yapılan: Baran Ekrem - 11 Mayıs 2015, 00:39:54
Datasheet de DS1302 için 6pF, DS1307 için 12.5pF demişler datasheet de.

bu kondansatörü kristalin ayaklarına mı bağlıyacaz ???

mehmet

Ne kadarlık bir gecikme oluşuyor?
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

baran123

Evet bir ucu ayaklarına diğer uçları GND ye PIC krital takıp 22pF ile GND ye veriyorsun ya aynısı işte.

mesaj birleştirme:: 11 Mayıs 2015, 18:06:25

Bunun aynısı : http://arduinoturkiye.com/wp-content/uploads/ATmega328-Harici-osilat%C3%B6r-devresi.png

mustafa_temel

Alıntı yapılan: Baran Ekrem - 11 Mayıs 2015, 18:05:43
Evet bir ucu ayaklarına diğer uçları GND ye PIC krital takıp 22pF ile GND ye veriyorsun ya aynısı işte.

mesaj birleştirme:: 12 Mayıs 2015, 08:06:25

Bunun aynısı : http://arduinoturkiye.com/wp-content/uploads/ATmega328-Harici-osilat%C3%B6r-devresi.png

2 tane mi takacaz ???

mesaj birleştirme:: 12 Mayıs 2015, 10:38:13

tam 6 pf yoktur nasıl yapacaz 5.6 olurmu acaba ? 

mesaj birleştirme:: 11 Mayıs 2015, 20:43:09

Alıntı yapılan: mehmet - 11 Mayıs 2015, 17:44:25
Ne kadarlık bir gecikme oluşuyor?

dün geceden beri saat hiç ilerlemiyor bende anlamadım neden böyle olduğunu ???

baran123

Evet 2 tane her resimdeki gibi aynı.6pF bende bulamadım.6.8 ve 5.6 var demişlerdi ama olur diye tahmin ediyorum.Hatta bir hocam 6.8 alıp üstünden biraz kes demişti.Ama hiç denemedim. :) Kristal gövdesini GND ye bağlayabilirsin ek olarak yazılımını da eklerse daha iyi olur.

mesaj birleştirme:: 11 Mayıs 2015, 20:49:34

"dün geceden beri saat hiç ilerlemiyor bende anlamadım neden böyle olduğunu" ooo ben bunu yeni fark ettim o zaman başka bir şey var kristal tam oturmamış olabilir.Breadboard damı deniyorsunuz ? Yazılımı kontrol etmek gerekli.Birde entegre arızalanmış olabilir.Hatta bir şema verirseniz daha iyi olur hocam.

mustafa_temel

Alıntı yapılan: Baran Ekrem - 11 Mayıs 2015, 20:44:59
Evet 2 tane her resimdeki gibi aynı.6pF bende bulamadım.6.8 ve 5.6 var demişlerdi ama olur diye tahmin ediyorum.Hatta bir hocam 6.8 alıp üstünden biraz kes demişti.Ama hiç denemedim. :) Kristal gövdesini GND ye bağlayabilirsin ek olarak yazılımını da eklerse daha iyi olur.

mesaj birleştirme:: 11 Mayıs 2015, 20:49:34

"dün geceden beri saat hiç ilerlemiyor bende anlamadım neden böyle olduğunu" ooo ben bunu yeni fark ettim o zaman başka bir şey var kristal tam oturmamış olabilir.Breadboard damı deniyorsunuz ? Yazılımı kontrol etmek gerekli.Birde entegre arızalanmış olabilir.Hatta bir şema verirseniz daha iyi olur hocam.

eyvallah usta sen bu işi biliyon ... :) 
aslında devreyi daha önce birçok kez yapıp çalıştırdığım bir devre ama her seferinde bişey çıkıyor biraz kompleks bir bakalım parça siperiş edecem inşallah çalışır   
.asm uzantılı bir dosya var ama http://s4.dosya.tc/server3/b8k4ai/Tarih_saat_derece_gosteren_devre.rar.htmlkodları burda herhalde ? 

baran123

Hazır ise hiç uğraşma hocam.Amaç sadece bu proje ise CCS yada arduino ile çok çabuk öğrenip istediğin gibi yaparsın.