Besleme Trafoları

Başlatan TA7R, 16 Mayıs 2015, 21:28:53

TA7R

Merhaba ,
Bir firmaya 1.2 kw  220/17-0-17 trafo siparişi vermiştim. Firmanın web sayfasında nüve ölçüleri/bilgileri de var . Bana yolladıkları trafonun ölçülerini karşılaştırdığımda 600 veya 750w lık bir toroid nüve üzerine sarılmış gibi görünüyor. Sorum şu , 600w için üretilmiş bir toroid nüvenin üzerine 1.2kw sarım yapılabilir mi ? Bu trafodan gerçekten 1.2kw alınabilir mi? 17 volt civarında bir ac voltaja dc regülesini yapmadan güç testi uygulanabilir mi? Teşekkürler.

Icarus

Test uygulanabilir.
Trafonun primer tarafına Wattmetre, Ampermetre, Voltmetre ve Varyak
Sekonder tarafına ise yine ampermetre bağlanarak Boşta çalışma ve Kısa devre deneyi yapılıyor.
Böylece trafonun eş değer devresi elde ediliyor.

Sonra buradan yola çıkarak örneğin tam yükte trafonun verimi nedir ? çıkış gerilimi ne kadar değişir ? gibi değerler elde ediliyor.
Ör: Hesaplara göre tam yükte çıkış %10 değişiyorsa bence doğrudur. Ama %20 %30 değişiyorsa bi yamukluk var demektir gibi geliyor ?

HexfeT

34V da 1.2kW güç çekilebilecek bir trafonun sekonder tel çapı ne olmalıdır?

Forumda buna cevap verebilecek birileri vardır. Öncelikle bunu kontrol ederseniz nüve ebatını sorgulamaya gerek kalmayabilir. Tel çapı uygunsa nüve konusu ayrıca araştırılır.

Cemre.

İletken kesiti için bir bakın hocam. Biz bir fazlı transformatör sarmak için tüm hesapları buradan yapmıştık ve problem yaşamamıştık..

http://www.megep.meb.gov.tr/mte_program_modul/moduller_pdf/Bir%20Fazl%C4%B1%20Transformat%C3%B6r%20Sar%C4%B1m%C4%B1.pdf

Nüve ölçülerini de hesaplayacak formüller mevcut.

TA7R

İcarus ,HexfeT,huseyin67 çok teşekkür ederim. Anlaşılan test için gerekli ekipmanım yok , çok sevdiğim Megep kaynakları da Toroidal tarfoları kapsamıyor , bunlarda verim yüksek olduğu için diğer trafolardan epeyce farklı hesap kitap yöntemi var diye düşünüyorum.

TA7R

Diyotla doğrulttuğumda  25 v dc gibi bir voltaj elde ediyorum. Bu tam regüle edilmemiş ham dcc voltajla güç testi yapabilirmiyim ? 25v diyot çıkışına yük olarak ne bağlayabilirim ? DC ampermetre bağlamakta sakınca olur mu ?

Icarus

Doğrulmadan trafonu test etmen daha doğru. Çünkü sisteme daha çok eleman ekleyerek değişkenleri artırıyorsun.

TA7R

İcarus hocam anlıyorum ama , AC için yazmış olduğunuz test ekipmanım mevcut değil , benim açımdan en doğrusu hiç olmazsa regüle devresini tamamlayıp öyle bir fikir sahibi olmaya çalışmak ...

Icarus

Abicim haklısın ama onlardan daha basit birşey yapmak mümkün değil. Volt, Amper, Watt en temel ölçüler.
Mesela trafoyu tam yükte test yaptığını düşünelim: Farz edelim ki yandı... Sonra adamlarla tartışabilirsin,
Ama kontrollü test yaparsan en kötü durumda bile "Al malını ver paramı" diyebilirsin.