16f628 ile LCD Ekrana İsim Yazdıramıyorum

Başlatan fukujikiche, 17 Mayıs 2015, 19:10:02

RaMu

#include <16F628.h>
#use delay (clock=4000000)
#use fast_io(b)
#define use_portb_lcd TRUE
#include <lcd.c>
#Fuses  NOWDT,NOPUT,INTRC_IO,NOMCLR,NOBROWNOUT,NOLVP,NOCPD,NOPROTECT

yerine
#include <16F628.h>//hatta 16F628A kullanıyorsun sanırım, #include <16F628A.h> olmalı
#Fuses  NOWDT,NOPUT,INTRC_IO,NOMCLR,NOBROWNOUT,NOLVP,NOCPD,NOPROTECT
#use delay (internal=4000000)
#use fast_io(b)
#define use_portb_lcd TRUE
#include <lcd.c>

Yanlış bilmiyorsam şuan kulandığın lcd kütüphanesinde
RW pininide pice bağlamak zorundasın.
Emin olmak için include ettiğin lcd.c kütüphanesine bakmak lazım.
ben flex_lcd.c kütüphanesini kullanıyorum, daha kulanışlı.

LCD pinlerini doğru tespit etmek de önemli.
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

sifirzero

Kardesim sen bence pic in +ve- uclarini girmedin.mclr ucuna 10k baglayip 5 volta girmedin gibi geliyor.yanlis yapsaydin ekranda siyah kutucuklar olurdu.

mesaj birleştirme:: 09 Haziran 2015, 19:59:38

Bu baglantilar var ise lcd de siyah kutucuklar olurdu ve hata lcd de var derdik siyah kutucuk olmayinca sorun pic ve pic baglantisinda.
sifirzero.blogspot.com [email]sifirrzero@gmail.com[/email] iman hem nurdur hem kuvvettir

eeburakdemir

ccs c derleyicisinden project wizard dan açarsan oradan yanda eklemek istediklerini kolaylıkla ekleyebiliyorsun. Daha sonra örnek kod bile ekleyebilirsin. Ayrıca breadboard kullanımıda arkadaşların dediği gibi çok sıkıntılar çıkartıyor. Tavsiyem kendine küçük moduüller oluşturup yada numune kart bastırabiliyorsan bu şekilde denemen. Birçok örnek de var. Ayrıca kodda sıkıntı yok gibi ama dediğim gibi tekrardan project wizard ile aç diye tavsiye ederim. kolay gelsin
Asla pes etme...