Çalışma sırasında Vref > Vdd olursa ADC nasıl etkilenir?

Başlatan tekosis, 19 Mayıs 2015, 19:02:43

tekosis

Tasarım yaparken aklıma geldi hemen sorayım dedim. diyelim ki beslememiz 5V, Vref dışarıdan entegre ile 5V verilmiş olsun. çalışma sırasında Vdd 4.90V'a düşerse ve ölçülen gerilimde 4.95V ise nasıl bir sonuç çıkar ortaya? ölçüm nasıl etkilenir?
İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.

ziyaretci

Girişteki 4.95V 'un 4.9V muş gibi işlem yapılır. 

Örneğin 10bitlik bir adc'de ideal olarak 5V için 1024 farklı değer oluşturuluyorsa vref gerilimin 4.9V ise giriş gerilimin 4.9V'un altına düşünceye kadar 1024 olarak sabit dijital veri elde edersin.

tekosis

hocam bu durumu isiste simule ettim adc besleme geriliminden bağımsız olarak ölçümü yapabiliyor. aşağıdaki resimde adc nin çalışma sisteminden anladığımı kabaca resmettim. eğer doğru ise vdd değerinin Vref değerinin altına düşmesi ölçüm hatasına sebep olmayacaktır. gerçek hayatta da sanırım  sıkıntı olmayacaktır.

fikirlerinizi bekliyorum arkadaşlar.

İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.

Mucit23

Genellikle Mikroişlemcilerin I/O ları aşağıdaki gibi bir yapıya sahip.

Kullandığınız mikroişlemcinin analog girişinde resimdeki diyotlar varsa ve Vref>VDD olması durumunda üstteki diyottan VDD ye doğru akım akıtırsınız.

tekosis

doğru hocam o diyotları unutmuşum. aslında devre bu şekilde çalışabilse pcb de 32 tane dirençten kurtulacaktım. biraz ona zorluyorum yoksa çok güvenilir değil. neyse 2.5V vref ile yola devam edeyim. erkantr67, mucit23 teşekkür ederim.