Ynt: Emblocks Debug Moduna geçmiyor

Başlatan baran123, 02 Haziran 2015, 18:04:14

baran123

Nucleo(401RE) ile basit bir uygulama yapmaya çalışıyorum.Derleme işleminde sorun yok ama debug moduna geçmeye çalışırken şu hatayı veriyor :
"Debug server is closed/terminated, debug session will stop."

Kitin sürücülerini yükledim normalde yapması gerekiyor ama sebebini anlamadım.Başka kontrol edebileceğim ayar vs var mı ?

mesaj birleştirme:: 02 Haziran 2015, 18:04:42

Not : Debug çıktısı

Building to ensure sources are up-to-date
Build succeeded
Selecting target:
Debug
Adding file: bin\Debug\NRF_TX.elf
Adding source dir: C:\Users\Baran\Desktop\NRF_TX\
Adding source dir: C:\Users\Baran\Desktop\NRF_TX\
Starting debugger:
done
Setting breakpoints
Em::Blocks embedded firmware debugger for arm-none-eabi (Jul 15 2014/06:27:12).
Based on (GDB)  7.7 - License GPLv3+ by Gerard Zagema.
This program comes with ABSOLUTELY NO WARRANTY; for details type "show war".
This is free software, and you are welcome to redistribute it
under certain conditions; type "show cop" for details.

Debugger finished with status 1

baran123

Hala aynı problem var.Problem hakkında fikriniz var mı ?

MrDarK

Kullandığın MCU'yu dbg tanımıyordur, ticket kısmı var emblocks'un ve forumu var. Orada dile getirirsen destekleyecek şekilde güncellerler. Ayrıca kullandığın emblocks sürümünün versiyonun son olduğuna emin ol.
Picproje Eğitim Gönüllüleri ~ MrDarK

baran123

Hocam son versiyon.Daha önce bu kit ile debug yaptım fakat bilgisayar arızalandı falan yeniden toparlayıp format vs her şeyi hazırladım ve sürücüleride kurdum.Kiti donanımlar kısmında sorunsuz olarak görüyor ama debug başlatınca siyah ekran gelip hemen kapanıyor ve belirttiğim hatayı veriyor.

MrDarK

Alıntı yapılan: Baran Ekrem - 03 Haziran 2015, 20:53:16
Hocam son versiyon.Daha önce bu kit ile debug yaptım fakat bilgisayar arızalandı falan yeniden toparlayıp format vs her şeyi hazırladım ve sürücüleride kurdum.Kiti donanımlar kısmında sorunsuz olarak görüyor ama debug başlatınca siyah ekran gelip hemen kapanıyor ve belirttiğim hatayı veriyor.

Anladım, mevcut Linker'ını kaldır, son versiyonunu indir. Düzelir o zaman büyük olasılıkla. Linker'ın yazılımını güncelle bootloader'ı var stm'nin sitesinde. Herşeyi güncel kullanırsan sorun olacağını zannetmiyorum

baran123

"Linker'ın yazılımını güncelle bootloader'ı var stm'nin sitesinde" hocam linker derken kitin programlayıcı kısmımı ?
Nucleo nun sayfasında : http://www.st.com/web/catalog/tools/FM116/SC959/SS1532/LN1847/PF260000?icmp=nucleo-ipf_pron_pr-nucleo_feb2014&sc=nucleoF401RE-pr

Eskisini silip siteden STSW-LINK009 indirip kurdum(PC 32bit x86 yı kurdum) hatasız yüklendi.Ama sonuç aynı

MrDarK

http://www.st.com/web/catalog/tools/FM146/CL1984/SC724/SS1677/PF251168?sc=internet/evalboard/product/251168.jsp

Related Tools and Software altında

STSW-LINK005
STSW-LINK003

Dosyaları çalıştır, stlinki donanımdan kaldır bunları yüklemeden önce aygıt yöneticisinden kaldır uninstall et. Olmuyorsa birde ben bakarım. STSW-LINK005 de göreceksin stlinkin bootloader yazılımı ile versiyonunu güncelliyor onuda yap mutlaka. Emblocksu kaldır kur :)

baran123

Maalesef yine aynı hocam güncelleme işlemini ve Emblocks tekrar kurmayı denedim.Bu arada kitin programlama kısmında ki LED sürekli kırmızı yanıyor.

MrDarK

Alıntı yapılan: Baran Ekrem - 04 Haziran 2015, 00:27:55
Maalesef yine aynı hocam güncelleme işlemini ve Emblocks tekrar kurmayı denedim.Bu arada kitin programlama kısmında ki LED sürekli kırmızı yanıyor.

Debug tuşuna bastığın zaman yeşil kırmızı yeşil kırmızı yapması lazım. Bence önce emblocks ile denemeden önce bilgisayarına STVP (Visual Programmer) kur oradan daha önceden oluşturduğun hex kodu göndermeye çalış. Bence konu zaten emblocks değil :) Aygıt yöneticisinden sürücüyü kaldırmayı denemiş miydin ?

Gökhan BEKEN

Sorun bence emblocks'da, normalde keil veya stlink ile program yükleme işini sorunsuz yapabiliyorum. Emblocks'da olmuyor.

bakınız:
https://www.picproje.org/index.php?topic=54857.0
https://www.picproje.org/index.php?topic=53976.0
Özel mesaj okumuyorum, lütfen göndermeyin.

MrDarK

Alıntı yapılan: Gökhan BEKEN - 04 Haziran 2015, 13:58:07
Sorun bence emblocks'da, normalde keil veya stlink ile program yükleme işini sorunsuz yapabiliyorum. Emblocks'da olmuyor.

bakınız:
https://www.picproje.org/index.php?topic=54857.0
https://www.picproje.org/index.php?topic=53976.0

Şimdiye kadar hiç böyle bir sorun yaşamadım hocam, dediğiniz kod atma işi debug tuşu ile oluyor emblocks üzerinden. Bugünkü aldığım resim çıktısı;

Zaten Baranda emblocks'da sorun olmadığını gayet net biliyor bence :) Eski deneyimlerinden.

Dipnot : Emblocks'un Debug menüsü altında Interface yazan kısımdaki GDB ayarlarını doğru yaptığınızı düşünmek istiyorum. Onuda emblocks'un yapacak hali yok :) Çok severek kullandığım IDE'me laf atmayın ! :)

baran123

Evet driverları sildim aygıt yöneticisinden tekrar kiti takıp kurulumları yaptım yine olmadı.Sanki kit takılı değilmiş gibi davranıyor.
Yok hocam emblocks 'a bir şey demeyiz. :D kaçırdığım çok küçük bir şey var ama ...

baran123

Bune saçma bir iştir mbed den bin uzantılı basit bir uygulama yapıp usb den atıyorum çalışıyor.Ama emblocks da derlediğim de debug yapmıyor.Başka kitlerde çalışıyor(32F0 Disco).Nucleoyu bilgisayara taktığımda usb flash takılmış gibi 512kb link bir alan açılıyor bununla bir alakası olabilir mi ? Ama diğer güncellme vs programları kiti görüyor işlem yapabiliyor.Daha önceden kullanmıştım nedense şimdi böyle bir sorun oluşturdu.

baran123

Evet yine bir problem bu seferde stm32F0.  >:(  Normal çalışırken bir den degub yapmamaya başladı.Siyah debug ekranı geliyor daha sonra bağlantı yazıları falan

Burada kalıyor.

Çıktı
Building to ensure sources are up-to-date
Build succeeded
Selecting target: 
Debug
Adding file: bin\Debug\NRF_TX.elf
Adding source dir: E:\Baran\WorkSpace\Electric-Electronic\ARM\test\NRF_TX\
Adding source dir: E:\Baran\WorkSpace\Electric-Electronic\ARM\test\NRF_TX\
Starting debugger: 
done
Setting breakpoints
Em::Blocks embedded firmware debugger for arm-none-eabi (Jul 15 2014/06:27:12).
Based on (GDB)  7.7 - License GPLv3+ by Gerard Zagema.
This program comes with ABSOLUTELY NO WARRANTY; for details type "show war".
This is free software, and you are welcome to redistribute it
under certain conditions; type "show cop" for details.

Reading symbols from bin/Debug/NRF_TX.elf...
done.
Source directories searched: E:/Baran/WorkSpace/Electric-Electronic/ARM/test/NRF_TX;$cdir;$cwd
Remote debugging using localhost:4242
0x000000000x00000000 in ?? ()
Connected
Ignoring packet error, continuing...

mesaj birleştirme:: 08 Haziran 2015, 02:01:33

STM32F0 olayını çözdüm.Utlity programında full chip erase yaptıp tekrar deneyince çalıştı.Sanırım adres ile ilgili bir problem oluştu?