Tristör tetikleme yöntemleri

Başlatan Cemre., 03 Haziran 2015, 22:08:40

Cemre.

Herkese iyi akşamlar.

Forumda ve internette arattım ancak pek sonuç bulamadım.
Elimde üç tip şema var. Hepsinde de bir tristör sürülerek lambanın aydınlık şiddeti ayarlanıyor. Yani basit AC kıyıcı devreleri. Ancak soru şu.
Bu devrelerde maksimum ve minimum tetikleme açıları ne olur? Nedenleri nedir?

Devre tipleri ise,

• Dirençli tetikleme
  • Direnç + Kondansatörlü tetikleme
  • UJT ile tetikleme

Örnek şemalar;

z

Potansiyometre sıfır pozisyonunda iken tetikleme akımı  It (mA) ise    V=It*47 olduğunda tetiklenir. Haliye pek erken tettiklenmeyeceğini söyleyebiliriz.

Potansiyometre sıfır pozisyonunda iken tetikleme akımı  It (mA) ise tetiklemenin gerçekleşmesi için diyod voltajını görmezden gelirsek  V=It*4.7 olacaktır.

Dolayısı ile ilk devreden çok daha erken tetiklenir. Gecikmede 150n da etkili olacak. Bunu sen hesaplarsın.

Potansiyometre sıfır pozisyonunda iken zaten UJT çalışacak voltajı göremeyecek. Tetikleme ancak Gate bacağınından gelecek akım ile olacak ama tristör gate ile katod arasındaki direnç akımı bayağı bir bölecek.

Bu durumda ortadaki evre en erken ateşlenebilir.

En geç ateşlenebilen ise gene ortadaki devre.

Negatif alternansda 150nF tamamen ters yönde şarj olacak. Pozitif alternasda önce deşarj olacak daha sonra şarj olacak. Dolayısıyle geçikme fazla olacak

Bu şekilde sözel yorum bizi aldatabilir.

Her bir devre için gate devresindeki yarıiletkenler de dahil R C devresi şeklinde modelleyip çözmek lazım.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Cemre.

Hocam aslında devreler örnek teşkil etmesi içindi.
Asıl dert şu. Sadece dirençlerden oluşan bir devre kurulursa (1.şema gibi) tristör tetikleme açısı aralığı ne olur?

En son şunu buldum notlarım arasında, dirençli tetikleme devreleri 0-90 arasında tetikleme yapabilir. Nedeni ise gate akımı ile a-k akımı arasında faz farkının olmayışı. Yani Igt akımı 0-90 arasında bir yerlerde sağlanmak zorunda çünkü sinüs formu 0dan 90a max değerine ulaşıyor. Bu aralıkta tetiklenmeyen tristör zaten tetiklenemez. Dolayısıyla cevap 0-90. Diğerleri için de bu yanıtı aramıştım.